Днями Росія припинила поставки газу для українських споживачів. Також РФ застосовувала й ультиматуми щодо стовідсоткової передоплати й судові позови. То що стоїть за цим і чи будемо ми з газом восени і взимку?
Росія демонстративно перекрила газовий вентиль для України вранці 16 червня. Тобто припинила постачати природний газ для потреб українських споживачів. Але транзитом українською газотранспортною системою російський газ постачається до Європи. Надворі літо і переполоху поки що не відчувається. Та світові видання вже охрестили подію знаковою та небезпечною. Нібито через півроку, коли почнеться опалювальний сезон, усім споживачам – і європейським зокрема – буде непереливки. Так, французька газета Le Monde припускає, що таким шантажем Кремль намагається підсилити значення будівництва "Південного потоку" – газотранспортної системи в обхід України.
То чи справді такий страшний газовий дідько, як його малює Росія, і чи вистачить нам газу й через півроку, ми запитали у Віктора ГОРДИ, голови правління ПАТ "Чернівцігаз".
– Демонстративне відключення газу – це політична акція і до економіки немає жодного стосунку, – каже експерт. – Нині Росія надає ті обсяги газу, які потрібні для транспортування до європейських країн. А обсяги газу, які потрібні Україні, нашій країні цілком може забезпечити і європейська спільнота. Причому за 300 доларів за тисячу кубів газу – ціною значно нижчою, ніж погоджується надавати нам Росія.
За словами В. Горди, Україна має унікально вигідне становище – ми володіємо величезними газосховищами, які можуть забезпечувати і нас природним газом, і технологічно утримувати ГТС у тому стані, щоб безперебійно забезпечувати Європу газом. Аналогічних сховищ немає ніде у світі. Порівняно із тим, чим володіє Україна, розмови про "Південний потік" – це просто несерйозно.
– Наразі у сховищах знаходиться майже 17 мільярдів газу, це дає нам можливість цілком спокійно працювати до листопада. Навіть за умови, якщо комерційні установи не укладуть контракти на постачання газу для своїх потреб напряму, – пояснює В. Горда. – З іншого боку, ми вже сьогодні маємо підтвердження реверсних поставок газу Угорщиною і Словаччиною. Зокрема з першого вересня – це питання вже вирішено – відкривається реверсна поставка газу, яка забезпечить 22 мільйони кубів газу на добу, це більше 7,5 мільярда кубів газу на рік. А другий – великий реверс також зі Словаччини, – щодо цього сьогодні тривають переговори, – який дасть більше 30 мільярдів кубів газу на рік. Тому заяви про те, що ми можемо залишитися без газу на зиму – є голослівними і політичними.
– Крім того, існує дуже серйозний конкурент Росії – це Норвегія, яка має потужні можливості. Ця країна забезпечує і Велику Британію, і Північну Європу газом. Ще низка країн вже уклала угоди і з США, і з середньо-східними країнами на поставки зрідженого газу великими танкерами. Тож фактично ми можемо стверджувати, що з 2015 року альтернатива російському газу у світі буде стовідсоткова. На мій погляд, цими шантажами Російська Федерація сама собі підписала вир ок, – вважає пан Віктор. – Зрештою, не треба забувати, що й Україна має великі поклади сланцевого газу. І якщо би ми налагодили його видобуток, то і самі би стали експортерами газу. Зрозуміло, що певним лобістським силам не було вигідно, щоб Україна займалася розробкою цих родовищ, і ми змушені були купувати дорогий російський газ. І недарма саме на цих українських територіях, де є поклади сланцевого газу, зараз відбувається війна. Сьогодні нам би окупантів вигнати з України, а за газ можна не перейматися – українські споживачі будуть із газом.
Ліна НАГІРНЯК
20-06-2014, 17:23
0
2 125