Більшість кандидатів у президенти продовжують займатися популізмом, проте всі обіцяють відновити в Україні сильну армію. Ярош обіцяє роздати всім зброю, Тягнибок хоче повернути ядерний статус, а Добкін – за депозити без податків.
Президентська кампанія-2014 відрізняється від попередніх фінансовою скромністю та поспіхом, що зумовлений розвитком подій в Україні. Однак скромністю не відрізняються передвиборні обіцянки кандидатів у президенти. Як правило, всі вони стосуються "світлого майбутнього", сприятливих умов для бізнесу та безвізового режиму з Європою.
Та що потрібно зараз найбільше українцеві і яким обіцянкам вірити, а яким ні?
Політолог Ігор БАБЮК застерігає виборців не "клювати" на дешеві популістські обіцянки та гасла політиків. Бо, мовляв, за красивою обгорткою можна знайти таке…
– Зверніть увагу на одну тезу: чимало кандидатів обіцяють безвізовий режим з Європою або Росією, – каже політолог. – Але це не лише від президента залежить, а від процесів, які відбуваються за межами країни! Кандидат не може гарантувати, що такий режим буде, бо рішення приймає таки Євросоюз, а не він на посаді президента. Але Україна повинна для цього виконати певні вимоги: прозорість влади, відсутність корупційних діянь і дотримання демократичних принципів.
"Найбільша місія за нами – дати їм добрячого копняка"– Мені не подобається "меню", тобто список тих людей, які балотуються в президенти, – розповідає "МБ" журналіст "Громадського ТБ" Богдан КУТЄПОВ. – Це не ті люди, які зможуть розпочати якісно новий політичний контент. Очевидно, в другому турі зустрінуться Тимошенко й Порошенко, і якщо ми пригадаємо, то це ті ж самі люди, які були на виборах у 2005 році. Я не хочу голосувати за жодного з них, але обрати когось таки доведеться. Порошенко буде далі використовувати свою посаду в своїх інтересах, але, здається, він розуміє, в яких він реаліях опинився. Тимошенко досі говорить гаслами й не розуміє, що все переродилося. Вона витає у своїх мріях.
І все ж я очікую неможливого: що Тимошенко й Порошенко переступлять через себе і об’єднаються. І, грубо кажучи, друге місце піде до першого працювати в уряді. Але найбільша відповідальність, мета й місія нині – за нами: змусити дати їм такого копняка, щоб вони пішли по спіралі.
Хочу, щоби новий президент поводився по-новому, а не починав формувати владні структури зі своїх друзів. У мене є чудовий приклад: новий президент Національної телерадіокомпанії Зураб Аласанія. Він не прийшов, щоби сказати: "Так, я візьму свого друга". Він пішов іншим шляхом: провів аудит і залишив собі двох заступників від попередника. Він переконався, що ці люди справді можуть працювати по-іншому. Ще двох він привів із собою. Тобто формує свою команду для певних цілей. Якщо наша мета – вивести Україну із того страшного економічного становища, утримуючи цілісність країни, то потрібно, щоби гарантом стала людина, яку підтримує Схід і Захід. Гадаю, таким міг би бути Кличко. Та є питання щодо його інтелектуальних здібностей. Але він людина з європейським мисленням. Він розуміє, що таке штраф за неправильне паркування, навіть якщо твоє прізвище Кличко.
"Всіх турбують
погані дороги.
Лише один кандидат згадав про них"– На цих виборах обиратимемо майже кота в мішку, – вважає політолог Олександр СОЛОНТАЙ. – Обиратимемо президента, повноважень якого ми майже не знаємо. Бо всі говорять, що буде реформована Конституція, буде змінена система розподілу влади, буде децентралізація. Це означає, що повноваження у президента будуть інші, аніж ті, з якими ми зараз обираємо. Виходить абсурд: спочатку ми маємо обрати президента, потім змінити повноваження, а вже згодом ми маємо вже його обрати заново? Єдиний варіант, щоби не проводити повторні вибори – працювати лише над зменшенням повноважень президента. Тобто якщо його повноваження з моменту його обрання не зростуть ні в чому, тоді цей президент може залишитися. Якщо повноваження його зростуть хоча би з якогось питання, нам доведеться проводити повторні вибори.
Виходячи з того, що повноваження майбутнього президента невідомі, чітких програм у нас ще немає. Ну як може кандидат написати чітку програму під повноваження, яких ще не знає? Ніяк. Тому ці програми – популізм. Звичайний приклад: усіх українців турбує проблема поганих доріг. Але тільки в програмі одного кандидата можна знайти слово "дорога". Усіх українців турбує стан інфраструктури, бо все у нас валиться. І в програмах лише двох кандидатів можна знайти слово "інфраструктура". Натомість такі гарні слова, як "децентралізація" і "місцеве самоврядування", можна знайти у всіх, але розшифровок цих слів немає. Це дуже схоже на те, як на Сході люди стоять за "федералізм". Всі його підтримують, але ніхто не знає, що це. А коли їм кажуть, що треба об’єднати Донецьку й Луганську області, а Івано-Франківську – з Чернівецькою, всі виступають проти.
Виборці, як правило, не читають програм кандидатів. Їм все одно, хто і що там написав. Ніхто не вважає програму підставою для вибору. Чому? Бо політики весь цей час довго і багато брехали та відступали від своїх слів. Ющенко і Янукович, які обіцяли скасувати районні державні адміністрації, з перших днів свого президентства призначали голів РДА. Виборці добре розуміють, що всі наші політики – брехуни, і на це не зважають під час прийняття свого рішення. Вони швидшевибирають "менше зло".
Щоб не обрати нового Януковича, потрібно підтримувати дискусію про зменшення повноважень президента й уряду, про посилення громад, а також прав людей.
Микола КОБИЛЮК
ваша думка
Чого ви хочете від нового президента?Василь ДАНИЩУК,
пенсіонер:
– Президент має бути господарником і повинен відновити вітчизняну промисловість та виробництво. Від нового керівника я хочу більше дій, а не популізму. Нехай розвиває сільське господарство. І найважливіше – новий гарант не має допустити війни.
Валентина Прокопівна,
пенсіонерка:
– Новий президент має бути простою і доступною людиною. Він має нам забезпечити мирне небо над головою. Я хочу, щоб він створив для молоді нові робочі місця – аби працювали, а не гроші пропивали. Президент має пам’ятати, що він наш слуга, а не цар.
Христина МОСКОВЧУК,
студентка:
– Президент має карати хабарників і думати про те, що зробити, аби країна процвітала. Серед моїх вимог – також відновлення цілісності України, більше співпраці з Євросоюзом. Молодь для себе хоче успішного й стабільного майбутнього.