Щороку в лютому частина споживачів отримує від "Чернівцігазу" повідомлення про перерахунок газу. Комусь вдається зекономити, а хтось мусить доплатити чималу суму за перебільшення попереднього ліміту.
Коли "Чернівцігаз" надсилає повідомлення про перерахунки газу, до редакції звертається чимало чернівчан, які вважають, що перерахунки здійснюють нечесно. Як з’ясувати, чи вам вдалося зекономити газ і чи реально це довести, якщо ви не згідні з перерахунками? Про це ми запитали заступника голови правління "Чернівцігазу" із постачання та обліку газу Володимира Ляшенка.
– Яким чином здійснюють перерахунок за газ?– Перерахунок за споживання газу здійснюють щороку в січні. Визначають обсяг газу, спожитий за рік і, згідно з ціновими категоріями, здійснюють перерахунок від фактично спожитого обліку. Передбачено чотири цінові категорії споживання газу населенням – 2,5 тисячі метрів кубічних, 6 тисяч метрів кубічних, 12 тисяч кубометрів і понад 12 тисяч.
Якщо людина не змогла залишитися в ціновій категорії, у якій вона перебувала в попередньому році, і перевищила її, тоді споживання газу перераховують. Різниця вартості донараховується за весь попередній рік. За першою ціновою категорією (2,5 тисячі кубів спожитого газу) людина сплачувала по 725,4 гривні за тисячу метрів кубічних, а перейшла в другу цінову категорію (до шести тисяч метрів кубічних спожитого газу), значить їй перераховують весь обсяг фактично спожитого газу. Наприклад, спожили 2600 кубів газу, значить ця кількість перераховується за новою ціновою категорією по 1098 гривень за тисячу кубів газу, враховуючи й оплату, яку людина здійснила. Тобто доплачується різниця між ціною 1098 гривень і 725,4 гривні, відповідно до фактичного обсягу спожитого газу.
Якщо людина в попередній рік була у вищій ціновій категорії, наприклад до 6 тисяч метрів кубічних газу, а зекономила до 2,5 тисячі, то в такому разі перераховуємо вартість у меншій бік за весь рік. Але при цьому кошти, які сплатив споживач, залишаються на його рахунку для зарахування поточного споживання.
– Як споживачеві бути впевненим, що він, зекономивши газ, справді отримає перерахунок?– Наприкінці року потрібно звітувати про показник газу, який спожили: викликати контролера, повідомити телефоном в абонвідділ.
Для точності показник потрібно повідомляти наприкінці грудня та на початку січня. Це роблять для того, щоб точніше вирахувати середньодобове споживання: чим раніше споживач повідомить показник січня, тим точніше середньодобове споживання.
– Людина не погоджується з перерахунками "Чернівцігазу". Чи може вона довести, що в розрахунках помилилися?– Звичайно, є скарги із цього приводу. У нас немає таких технічних засобів, щоб зняти контрольний показник на 31 грудня й зафіксувати конкретне споживання абонента. Для цього передбачено, що береться показник попереднього року, за який здійснюється перерахунок, і показник січня. Таким чином вираховується середнє споживання на добу й визначається розрахунковий показник на 31 грудня.
Якщо споживач не згідний із перерахунком, він може звернутися до "Чернівцігазу". Йому пояснять, яким чином вираховується кількість спожитого за рік газу. Паралельно можемо звіритися з абонентською книжкою із приводу оплати, хоча в нас зафіксовані всі показники.
Визнаємо, що помилки можливі. Тому розглядаємо кожне звернення з цього приводу. Якщо помилилися, готові перерахувати. Ми не зацікавлені в тому, щоб між нами і нашими клієнтами виникали будь-які непорозуміння. Все має бути чітко і зрозуміло.
– Як споживачеві дізнатися, що йому перерахували спожитий газ? – Про перерахунок газу споживачам надсилаємо повідомлення. Можна зателефонувати в абонвідділ. Є п’ять багатоканальних телефонів, номери яких зазначені в абонкнижках споживачів.
Нині перерахунок здійснюється за січень. Після п’ятого лютого почнемо формувати повідомлення про перерахунок газу.
– Коли необхідно сплатити борг, якщо він виник при перерахунках спожитого газу?– Суму перерахунку потрібно сплатити впродовж трьох місяців. Але при цьому має сплачуватися й сума заборгованості (частинами або повністю) і поточна оплата. Якщо заборгованість наростає чи не погашається, ми вимушені діяти відповідно до наявних у нас можливостей: в крайньому випадку — це відключення від газопостачання.
Людмила ОСАДЧУК
7-02-2014, 14:14
0
6 151