У науково-дослідному експертно-криміналістичному центрі при управлінні МВС в області є навчальна кімната-музей, де представлені ексклюзивні зразки зброї, злодійські відмички, фальшиві банкноти.
Кабінет начальника науково-дослідного експертно-криміналістичного центру, полковника міліції Володимира Попадюка також нагадує музей. На шафі розкладено десятки кашкетів поліцейських різних країн, на стіні висить стенд із патронами. "Це кашкети поліцейських Росії, Білорусі, Туреччини, Румунії, Польщі, Іспанії, Італії, Франції, США, Німеччини, Бельгії. Ось ці два нещодавно привіз мій колега із Судану, де він перебував у складі місії ООН, – показує пан Володимир. – Хоча я не особливо захоплююся поліцейськими кашкетами. Мене більше цікавить зброя. Це колекція патронів, які проходили через наш центр у зв’язку з різними кримінальними справами. Вони вихолощені, не бойові. Ці круглі білі кулі ще періоду Хотинської війни 1621 року. А ці дві кулі російської армії 1848 року. Меншого калібру – австрійські. Перші патрони від гвинтівки Мосіна. А це від маузера 1898 року випуску. Він був основною зброєю німців під час Першої та Другої світових воєн. Останнє цікаве придбання – патрони найбільшого 50 калібру від ізраїльського пістолета. Досі в моїй колекції були патрони 45 калібру від американського автомата Томпсона, яким користувалися гангстери. Це рідкісний патрон Флобера з досить складною конструкцією. Шрапнель Першої світової війни. Страшна річ! Розривна хвиля покриває величезну площу. А ці шипи використовували проти кінних атак: розкидали їх перед окопами. Є в моїй колекції і патрони від мисливської зброї. До речі, я сам мисливець. Регулярно сплачую внески, хоча досить рідко ходжу на полювання. Не люблю вбивати тварин, більше подобається фотографувати їх".
За зразками зброї можна вивчати історію Володимир Попадюк – випускник Волгоградської вищої слідчої школи, яка єдина в Союзі готувала професійних експертів-криміналістів. Своє захоплення зброєю він зміг реалізувати в науково-дослідному експертно-криміналістичному центрі, куди прийшов працювати у 1991 році, а в 2008-му очолив його.
Навчальна кімната, куди завів нас Володимир Семенович, більше схожа на музей. Тут на стендах під склом сотні зразків зброї: пістолети, револьвери, маузери, вальтери, карабіни, гвинтівки, рушниці… Найдавніший експонат – французький "монтекрісто" – датується 1840 роком.
– Цю колекцію зброї почали збирати ще з 1970 років. Коли я прийшов сюди працювати, почав активно поповнювати її, – розповів пан Володимир, який став нашим екскурсоводом. – Це зразки зброї, які свого часу вилучалися у різних кримінальних справах і проходили балістичну експертизу в нашому центрі. За рішенням суду їх знищують, тобто відправляють на переплавлення, або залишають нам у довідковій колекції для використання під час проведення досліджень. Ми вирішили зберегти рідкісні експонати, зробивши основний акцент на історичній зброї. Інакше прийдешні покоління не зможуть її побачити. Цінні зразки розтягують по приватних колекціях, отож у державні музеї мало що потрапляє. Нам дозволяють на законних підставах збирати та зберігати такі експонати. Це не бойова зброя, а своєрідні макети, оскільки вона вихолощена, і з неї не можна стріляти. У цій колекції представлена зброя всіх періодів: австрійського, Першої та Другої світових воєн, радянського, післявоєнного. За нею можна вивчати історію.
Особистою зброєю Сталіна був маузер На одному зі стендів представлені пістолети періоду Першої світової війни. "Це пістолет відомої австрійської фірми. Він був на озброєнні офіцерів австро-угорської армії, – показує пан Володимир. – А цей револьвер носили офіцери російської армії. Цей пістолет називали "зброєю терориста". З такого вбили прем’єр-міністра Російської імперії Столипіна. З такого пістолета Каплан стріляла в Леніна. Особистою зброєю Сталіна був ось такий маузер зразка 1934 року. Це один із кращих пістолетів минулого століття чеського виробництва. За принципом його конструкції зараз будується значна частина світової зброї. Це знаменитий пістолет парабеллум 1908 року випуску. Спочатку він випускався як "зброя для мандрівників". Пізніше, коли почалася Перша світова війна, його запустили у масове виробництво. Ось радянський маузер Боло, що означало "більшовицький". Володимир Маяковський згадав його у вірші "…Ваше слово, товариш маузер…".
На окремому стенді розміщені револьвери. "Їхній період: ХІХ – початок ХХ століття, – каже наш екскурсовод. – Цей револьвер-наган був на озброєнні радянської армії. Ліцензію на нього придбали в Бельгії, а випускали в царській Росії та СРСР. Це малогабаритні револьвери-"бульдоги" та "велодоги". Їх зазвичай використовували для самооборони та під час їзди на велосипеді для відлякування собак, що бігли слідом. Звідси – їхня назва. Цими невеличкими револьверами користувалися для особистої оборони. У народі вони отримали назву "дамські" тому, що були малогабаритні та легко вміщалися в жіночій сумочці. Ось цікаві два пістолети, які були вилучені в злочинця, а потрапили до нас із Афганістану. Схожі є в музеї КДБ СРСР в Москві. А це найбільша гордість нашої колекції і найстаріший експонат – пістолет "монтекрісто" французького виробництва 1840 року випуску. Жодного стосунку до графа Монте-Крісто він не має.
"У чернівчанина під підлогою знайшли німецький пістолет-кулемет" На стенді довгоствольної зброї можна побачити рідкісний обріз гвинтівки Арісака японського виробництва та піхотний варіант гвинтівки Мосіна, виготовлений на Тульському Петра Першого імператорському заводі. Унікальна німецька триствольна мисливська рушниця для полювання в гірських умовах потрапила на територію Союзу після війни.
Цікавий експонат на стенді саморобної зброї: однозарядний пістолет, зроблений у формі кулькової ручки.
"Це німецький пістолет-кулемет МП-40, який став легендою Другої світової війни. Його знайшли під підлогою в квартирі одного чернівчанина після його смерті, – пояснює пан Володимир. – Це радянський пістолет-кулемет ППС-43, який був наймасовішим і найдешевшим у виробництві в роки Другої світової війни. А це найпоширеніший у світі автомат Калашникова, прийнятий на озброєння в СРСР 1947 року. Ось знаменитий ізраїльський автомат УЗІ. Цей чехословацький пістолет увійшов до десятка кращих пістолетів століття".
На окремому стенді виставлено холодну зброю: багнети, кинджали, кортики, шаблі, мечі, ножі, кастети… "Цікавий ось цей сержантський меч з японськими мотивами, зокрема квіточкою сакури, – показує пан Володимир. – А цими кастетами "боксер" англійської фірми користувалися офіцери під час Першої світової війни для "неофіційної розмови" із солдатами".
Надія БУДНА
11-01-2014, 12:59
0
3 987