RSS logo rss  |  Вхід: Вхід в Молодий Буковинець
Головна | Війна з Росією | Допомога захисникам | ПРО ЧЕРНІВЦІ | Афіша | Історія успіху | Історія успіху Редакційна політика | Про нас | Підпишись Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів
  Новини: Чернівців | України | Світу | » Політика | » Економіка | » Культура | » Спорт | » Здоров'я | » Кримінал | » Життя | » Фото | » Відео |
Молодий буковинець » Публікації » Багатшими не станемо. А біднішими?

Багатшими не станемо. А біднішими?


Кореспондент "МБ" запитала в економістів про те, скільки коштуватиме гривня, якими будуть ціни, на що очікувати бізнесу.

Бюджет на 2014 рік поки що не прийнято. Із якими фінансовими параметрами буде жити країна весь рік, найімовірніше, стане зрозумілим не раніше 16 січня. Крім того, Євромайдан тримається і чим він закінчиться – наразі невідомо.

Більшість експертів не бачить веселих економічних перспектив.

– У нашому центрі прогнози на наступний рік досить песимістичні. Та рецесія, яка почалася в другому півріччі 2012 року триватиме й у 2014 році щонайменше півроку, – зазначив Олександр ЖОЛУДЬ, старший аналітик Міжнародного центру перспективних досліджень, у розмові з кореспондентом "МБ". – Незначне зростання можливе у другому півріччі. Тому загалом річне зростання буде нульове.

Серйозним ударом по настроях бізнесу вбачає Оксана КУЗЯКІВ, виконавчий директор Інституту економічних досліджень та політичних консультацій, відмову уряду від обіцяного зменшення податків: "Це свідчить про те, що уряд боїться зменшення надходжень до бюджету. Очевидно влада намагається зберегти податкові надходження бодай на рівні 2013 року. Але це лише спричинить недовіру бізнесу до економічної політики і зниження ділової активності".

Богдан СТОРОЩУК, доцент кафедри економічної теорії та менеджменту ЧНУ, вважає, що незначне економічне зростання ймовірне лише через вибори 2015 року.

– Очікуються фінансові вливання від європейських та російських компаній і олігархів. Й під вибори в країну підуть гроші. Це потроху стимулюватиме економіку, – вважає експерт. – Але спаду в економіці не буде ще через надто велику зацікавленість Європи нами. Міжнародне агентство S&P підвищило наш рейтинг – це бонус за громадянську волю країни. Саме Євромайдан показує світу, що в Україні є сильна і свідома громадянська спільнота. Це й цінує Європа, тож вона вкладатиме не в окремих осіб, а в суспільство.

Водночас Ярослав КИРПУШКО, директор Буковинського центру реконструкції та розвитку, досить оптимістичним бачить 2014 рік.
– Він буде кращим, ніж 2013-й. Бо зробити ще гірше дуже складно. Щоб отримати два роки економічного колапсу уряду потрібно бути дуже "талановитим" та "успішним".

Але справа не лише в керівництві країни. Потрібно змінюватися Україні і українцям. З точки зору кваліфікації, зайнятості, структури економіки. Це нібито всі знають і розуміють, але в українця є така особливість: від національних проблем втекти у город. Європу потрібно будувати насамперед у себе у дворі, у бізнесі, за студентською партою...

Ціни не зростуть

– Інфляція буде доволі низькою через жорстку монетарну політику, щоб утримати номінальний курс гривні. Але низька інфляція не означатиме, що ціни не зміняться. На окремі товари та послуги ціни можуть зростати, інші будуть знижуватися, – каже Олександр Жолудь.

– Ціни матимуть тенденцію до зростання. Але у людей немає грошей, то тому їм (цінам) немає куди підвищуватися, – вважає Богдан Сторощук. – У світі ситуація також кризова, багато потужних фірм, щоби не збанкрутувати, регулярно вдаються до серйозних розпродажів. Так буде й наступного року.

Через економічну кризу в країні, яка продовжиться й у новому році, більшості з нас навряд чи вдасться поповнити свої гаманці.
– Загальний добробут населення навряд чи зросте, – прогнозує Оксана Кузяків. – Адже бізнес почувається досить песимістично. Ділова активність – це зарплати працівникам, податки, споживча та купівельна спроможність – є прямо пропорційними добробуту. Побоюючись зменшення надходжень до бюджету і щоби зберегти наповнення бодай на рівні 2013 року, уряд відмовився від зменшення податків у 2014 році, а зниження податків стимулює активність бізнесу. Наразі ж отримаємо зворотній ефект.

Курс гривні триматимуть

Обмінний курс триматимуть, найімовірніше, до виборів та під час виборів. Це стало очевидним ще у 2013 році, коли і готівковий, і на міжбанку курс долара коливався на 20-30 копійок, а офіційний не змінився.

– Можливо, так триватиме і в 2014 році. Офіційний курс долара буде на рівні 7,99 гривні до кінця 2014 року, – прогнозує Олександр Жолудь.

Водночас люди вже не так болісно реагують на коливання долара. Паніки та черг біля обмінників та кас наприкінці минулого року не було. З одного боку, через те, що у людей немає коштів, а з іншого – банки притримали готівку, а в міняйл купувати – дорого.

– Уряд зондує курс на наступний рік – 8,8 гривні за долар. Імовірність девальвації існує і з точки зору експортерів хотілося би здешевлення гривні. Але, з іншого боку, очікуються вибори. Тому різкої динаміки не буде, – каже Ярослав Кирпушко.

Богдан Сторощук вважає, що девальвація гривні все-таки може відбутися, бо утримувати її немає ані потреби, ані можливості.
– Нас переконують, що стабільний курс – це велике досягнення. Але це більше політичне питання. Тож девальвація буде максимум до 9 гривень за долар.

Уряд заграватиме з виборцями

Соціальні стандарти – пенсії, державні допомоги та мінімальні зарплати – зростатимуть. Традиційне передвиборче загравання уряду до своїх виборців буде й у 2014 році.

– На жаль, це не дуже коректне підвищення і спрямоване лише під вибори, – міркує О. Жолудь. – Це питання не продиктоване економічними реаліями. Воно лише роздуває дефіцит бюджету і збільшує наш борг. І те, що російську позику ми пустимо зараз на підвищення зарплат, також є не дуже коректним. Треба враховувати, що через два роки нам борг потрібно буде віддавати. Але уряд йде знайомою схемою: частину коштів з обіцяних Росією (15 мільярдів доларів, – авт.) Україна витратить на погашення боргів.
Втім, свою вигоду люди все-таки отримають, бо "під вибори знову роздаватимуть не лише обіцянки, але й гроші", – сказав Я. Кирпушко.

Бізнес виживатиме


– Бізнес не буде добре почуватися. Тягар на підприємців зростатиме, – переконаний Ярослав Кирпушко.

Серйозно погіршить довіру бізнесу до уряду відмова від зниження рівня податків. Нагадаємо, торік анонсувалося зниження податку на додану вартість із 20 до 19 відсотків, а податку з прибутку – з 19 до 16 відсотків.

– Бізнес очікував цього і закладав зниження податків у плани. А нині виявляється, що податки не зменшаться, – зазначає Оксана Кузяків. – Це ще більше погіршить умови ведення бізнесу та довіру до уряду. Економіка ЄС виходить із кризи і це частково може позитивно вплинути на український бізнес. А з іншого боку, російська економіка навпаки перебуває не в найкращій ситуації (про це кажуть і російські експерти). 2013 рік був одним із найгірших для російської економіки, а 2014 – буде не кращим. Тому не доводиться очікувати покращення та пожвавлення частині українських партнерів (яка є значною), що мають торговельні стосунки з Росією. Тож перспективи нині виглядають не дуже оптимістичними.

– Останнє щоквартальне опитування показало, що підприємств із песимістичними очікуваннями стало більше, ніж оптимістів. Відтак бізнес продовжить зменшувати обсяги виробництва. Через невизначеність він обере вичікувальну позицію. Він просто продовжить існування без можливості розвиватися, вкладати інвестиції.

Експерт вважає, щоби бізнес втримати від ще більшої зневіри, потрібно бодай щось зрушити: у питаннях корупції, яка розрослася до небачених масштабів, отримання прав власності та рівності прав для всього бізнесу.
Ліна НАГІРНЯК
2-01-2014, 17:24
Коментарів 0 Переглядів 2 486

• Новини партнерів
купити айфон 15 у Львові, ціни в Україні

ФОТОРЕПОРТАЖ Переглянути всі фоторепортажі

Вранці температура повітря становить -1°


«Зараз найгостріша фаза». Блог Ігоря Буркута
Зараз найактивніша фаза російсько-української війни, яка розпочалася ще у 2014 році
Чому всі заздрять українцям? Блог Ярослава Волощука
Не знаю, чи робив хтось дослідження, хто у світі найбільше задоволений своєю владою
ВІДЕО Переглянути все відео

Уже цієї неділі – 24 листопада – у Чернівцях, за сприянням "Словацько-Українського культурно-освітнього товариства", відбудеться зустріч із представниками освітньої програми Free Student.

22 серпня 2023 року Президент України підписав закон, що стосується обов’язкового облаштування бомбосховищ у новобудовах. Як відреагували на ці зміни забудовники й що вони вважають пріоритетним у процесі зведення своїх новобудов, ми поцікавилися у Василя Воєвідка, генерального директора відділу продажів будівельної компанії "Родоліт".

Провайдер INTELEKT пропонує декілька надійних способів залишатися онлайн незалежно від перебоїв з електропостачанням.

В Україні є чимало компаній, що працюють в галузі архітектурного проєктування та дизайну. У міру того, як між ними зростає конкуренція, підвищується і професійний рівень архітектурних бюро. Про особливості роботи одного з таких чернівецьких бюро ми розпитали у Дарії Олексюк, операційного директора бюро архітектури та дизайну DAR group&partners.