RSS logo rss  |  Вхід: Вхід в Молодий Буковинець
Головна | Війна з Росією | Допомога захисникам | ПРО ЧЕРНІВЦІ | Афіша | Історія успіху | Історія успіху Редакційна політика | Про нас | Підпишись Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів
  Новини: Чернівців | України | Світу | » Політика | » Економіка | » Культура | » Спорт | » Здоров'я | » Кримінал | » Життя | » Фото | » Відео |

«Оголошені революції не відбуваються»


Ця дата – крайове свято, яке щороку відзначають в області. Цього дня 3 листопада 1918 року українці Північної Буковини проголосили про своє возз’єднання з Великою Україною.

Майже століття тому буковинці різних націй та народностей, різних віросповідань та політичних поглядів зробили вибір на користь соборної України.

Третього листопада 1918 року в Чернівцях відбулися багатотисячні збори, які проголосили возз’єднання Північної Буковини з українським населенням із Західноукраїнською Народною Республікою та подальшу злуку з Великою Україною. Однак 11 листопада 1918 року Румунія всупереч волевиявленню Буковинського народного віча захопила всю Буковину разом із Чернівцями.

Цьогорічна 95-та річниця Буковинського віча ознаменувалася появою звернення голови ОДА Михайла Папієва: "Закликаю вас, дорогі мої земляки, прийти 3 листопада 2013 року о 13.00 на Центральну площу крайової столиці на маніфестацію з нагоди 95-ої річниці Буковинського віча та на підтримку євроінтеграції України!"
А про що писали газети
95 років тому? Як то все
відбувалося?
Юлія Боднарюк

1918 р, листопада 3. Чернівці.
Повідомлення газети "Буковина"
про проведення крайового віча буковинських українців та його рішення


Краєве віче в Чернівцях.
Кілька тисяч народу зійшлося в неділю 3 падолиста на віче із цілої Буковини. Був величавий маніфестаційний похід по вулицях у Чернівцях.
Краєве віче буковинських українців, зібране в Чернівцях дня 3 падолиста 1918 р., стоячи на основі самовизначення народів, рішає:
1. Місто Чернівці, відтак політичні повіти Заставна, Кіцмань, Вашківці та Вижниці цілі, а Чернівецький та Серетський за виїмкою громад… творять окрему від ромунської частини краю українську територіальну більшість.
2. Признає за найвищу владу на тій українській області поки що Українську Національну Раду, утворену на з’їзді мужів довір’я у Львові дня 19 жовтня сього року…
3. Взиває УНР виготовити конституцію для української області бувшої австрійської держави…
4. Ріщуче протестує проти посягнення чужих народів на тому суто-українську область, а зокрема ухвал ромунського віча із дня 27 жовтня, котре, нехтуючи брутально принцип самовизначення народів, виявило намір загарбати цілу Буковину під панування ромунських боярів і попів – та заявляє, що український народ чужого не бажає, але своєї рідної землі боронитиме до останнього…
5. Віче взиває буковинську делегацію УНР перебрати негайно правління української часті краю…

("Буковина" (Чернівці). – 1918.10 листопада).

1918 р., листопада, 3.
Чернівці.
Повідомлення про перебіг Буковинського віча та його резолюції

Маніфестація УНР позавчора відбулася гідно й не була порушена жодним інцидентом. Збори відбулися в трьох місцях: в Українському Народному Домі, у залі Музичного товариства (філармонії), старому театрі (Робітничому домі). Серед маніфестантів були всі присутні в Чернівцях українські депутати й віце-маршалок крайового сейму Драчинський. У демонстрації соціал-демократів взяли участь всі українські залізничники…

Демонстрація почалася біля Народного Дому й, рухаючись у бік вулиці Руської, зустрілася тут із групою соціал-демократів. Звідси демонстранти пройшли вулицею Руською, з’єднавшись тут із групою націонал-демократів, які по вулицях Пардіні, Кароліненгассе й Темпельгассе через ринкову площу пройшли до Румунського Народного Дому. Розгорнувши національні стяги, інша процесія рухалася вулицею Головною… повз Ощадну касу… до площі Елізабет. Остання виявилася повністю запрудженою маніфестантами. Після короткої промови соціал-демократа Безпалка й депутата Спинула присутні виголосили "ура" на честь самостійної української держави й заспівали національну пісню "Вже воскресла Україна". Селяни Сіретського округу тріумфально пронесли на руках навколо площі депутата Спинула…

Gemeinsame Kriegsausgabe Czernowitzer Allgemeine Zeitung.
Czernowitzer Tagblatt – 1918 – 8 листопада. Переклад із німецької В. Старика.

1918 р., листопада, 3. Чернівці
Повідомлення про ситуацію в Чернівцях

Вчорашня неділя, яка мала стати для Чернівців найкритичнішим днем, минула загалом досить спокійно, згідно відомого принципу "оголошені революції не відбуваються".

Маніфестація українців, що почалася вранці о 10 годині в Народному Домі, носила спокійний і гідний характер. Після закінчення зборів відбулася велика демонстрація, у якій взяли участь багато тисяч українців.

…Вчора картина міста була цілком змінена. Зброя та амуніція, роздана населенню передмість та селянам розпущеними з кадрів солдатами, лише збільшила страх населення Чернівців. Знову поширювалося безліч безглуздих чуток, які неможливо контролювати. І сьогодні не залишається нічого більше, як закричати до публіки: холодна, кров, спокій, розсудливість і порядок.

Вночі із суботи на неділю протягом вчорашнього дня й вночі з неділі на понеділок були тривожні постріли рушниць і вибухи гранат. Публіка була від цього не менше ніж у захопленні.

Дирекція поліції видала оголошення, у силу якого з огляду на надзвичайні обставини крамниці повинні зачинятися о шостій годині вечора, кафе й ресторани – уже о сьомій.

Міський театр відмінив вчора свою вечірню виставу…
Gemeinsame Kriegsausgabe Czernowitzer Allgemeine Zeitung. Czernowitzer Tagblatt – 1918 – 4 листопада. Переклад із німецької В. Старика.

1918 р., листопада, 3. Чернівці.
Повідомлення газети Czernowitzer Morgenblatt про проведення крайового віча буковинських українців та його рішення"

Українська маніфестація.
Чернівці, 4 листопада.

Влаштована вчора українцями мала надзвичайно гідний і спокійний перебіг. У маніфестації взяли участь приблизно 10 000 осіб. Після проведення зборів в "Народному домі", під час яких було прийнято численні резолюції, учасники влаштували згуртованими рядами похід через місто, який імпонував своїм спокоєм і порядком. На чолі походу, перед яким несли прапори, видно було депутатів Семаку, Спинула, Поповича та інших. На площі перед театром ряд промовців виголосили промови. Після цього похід… розійшовся. Спокій у місті не був порушений...
Що ж стосується ситуації з перебранням влади в місті, то поки що не настало жодних змін. Порозуміння між українцями й румунами також не досягнуто. Тож залишається очікувати, що принесуть наступні години…

Czernowitzer Morgenblatt (Чернівці). – 1918. – 4 листопада. – Переклад із німецької В. Старика.

За матеріалами:
О. Добржанський, В. Старик "Змагання за українську державність на Буковині (1914-1921)
25-10-2013, 10:25
Коментарів 0 Переглядів 2 932

• Новини партнерів
купити айфон 15 у Львові, ціни в Україні

ФОТОРЕПОРТАЖ Переглянути всі фоторепортажі

Олена Рєпіна – випускниця Міжнародної програми "Капеланська академія"


«По ліки їду дев’ять кілометрів». Блог Людмили Осадчук
Як живуть мешканці села Чорнівка, яке приєднали до Чернівецької територіальної громади
Долар не буде вищим за 47 гривень. Блог Богдана Сторощука
Які будуть ціни, курс долара та інфляція у 2025 році
ВІДЕО Переглянути все відео

Паровоз не курсував уже понад 60 років

Чернівецька філія Державного підприємства "Івано-Франківський науково-виробничий центр стандартизації, метрології та сертифікації" — це надійний партнер із забезпечення точності вимірювань, сертифікації продукції та відповідності стандартам. Філія запрошує до співпраці місцевих виробників, організації та фірми, які займаються виробництвом, експортом та імпортом, реалізацією продукції.

"Профі-Центр" — це не стереотипне середовище для вивчення іноземної. Насамперед це осередок, який має не тільки ефективну навчальну базу, яку може запропонувати студентам, а й відповідні підтвердження цьому.

Кожен маленький гість отримає солодкий подарунок за віршик чи талант. Варто лиш продекламувати віршик чи розповісти, яким чемним був цього року.