Грибний бум цієї осені фіксують на Буковині. У горах люди збирають по 100 кілограмів білих грибів на день. Продають дари лісу за незвично низькими цінами – по 25-40 гривень за кілограм. Тож дехто купує дешеві гриби мішками.
Осінній грибний бум на боровики триває лише тиждень, але грибники прогнозують швидке його завершення. На черзі – опеньки. Перші вже з’явилися в лісах.
Найбільше грибів – на високогір’ях Щосезону кільканадцять років поспіль житель села Підзахаричі на Путильщині Ярослав ТРУФИН йде на тихе полювання. Щоразу чоловік долає сотні кілометрів, щоб назбирати грибів і для господарства, і на продаж.
– Збирання грибів – це не лише хобі. Це вже традиція, якої дотримуюся 15 років, – розповів Ярослав Труфин, який привіз півсотні кілограмів грибів на продаж до Чернівців. – Щоразу долаю сотні кілометрів у пошуках боровиків. Та ноги не болять, бо вже звик так ходити. Цього року їздив по гриби на високогір’я до віддалених сіл Путильського району, зокрема й на гору Яловичора. За кілька годин назбирав близько 40 кілограмів грибів. Були заповнені і рюкзак, і сумка в руці.
Жителі гірських сіл щодня вирушають по гриби цілими сім’ями.
– Сьогодні зранку привезла на ринок 115 кілограмів боровиків, які ми назбирали з чоловіком і дитиною напередодні, – розповіла жителька селища Путила Оксана СКРИПЧУК. – Набрати близько 100 кілограмів грибів за один раз – не проблема. Але грибні місця треба шукати на високогір’ях. Тому в пошуках грибів долаємо по 20 кілометрів угору.
За шість годин торгівлі на ринку "Центральний" у Чернівцях пані Оксана продала 111 кілограмів білих грибів.
– Торгівля дуже добре йде, – зауважила жінка. – Грибів багато, тому ціни нині порівняно нижчі, ніж зазвичай. Тому продаємо на ура.
Нині білі гриби на ринках у Чернівцях продають по 25-40 гривень за кілограм. Грибники кажуть, що ця ціна для них також вигідна. Адже за здавання грибів на переробку платять майже удвічі менше.
У купці –
по 15 боровиків
Грибним раєм у лісах захоплені не лише покупці грибів, а й самі грибники.
– Такого ще не бачив, та білі гриби цього сезону ростуть, як опеньки, – зауважує Ярослав Труфин. – В одній купці можна побачити по 8-15 боровиків. І всі гарні та нечервиві.
За словами грибників, цього сезону виросло й багато грибів великих розмірів.
– Сьогодні привезла на ринок гриб, який важив два кілограми, то його купили першим, – розповіла Оксана Скрипчук. – Чимало є грибів, які мають вагу кілограм і більше.
Заморожені гриби – соковиті, а консервовані довше зберігаютьсяЄвдокія СЕМЕНЮКз Івано-Франківщини також продає гриби в Чернівцях. Жінка розповіла, що на зиму боровики і заморожує, і сушить, і консервує.
– Перед заморожуванням спеціально відварюю гриби, – зауважила жінка. – Якщо ж гриби заморозити сирими, потім вони мають в’ялий вигляд. А якщо взимку розморозити і приготувати вже варені гриби, то вони дуже соковиті.
За словами пані Євдокії, гарні смакові якості мають і сушені гриби. Але їх найкраще зберігати у скляних банках.
У скляних банках треба також солити гриби, бо залізний чи глиняний посуд отруює гриби. Проте солити господиня радить лише гриби поганої якості, а інші – маринувати.
– Під час маринування гриби можна відварювати одразу ж в маринаді, – розповідає жінка. – Для маринування одного кілограма грибів треба взяти третю частину склянки води, одну столову ложку солі, дві третини склянки оцту. Маринад довести до кипіння в емальованій каструлі, а потім у нього висипати промиті й очищені гриби.
Після варіння гриби перекладають у банки, заливають маринадом і закатують.
Марина КОРПАН
Найпоширеніші грибні місця на Буковині Заставнівський район: Юрківці, Горішні Шерівці, Василів.
Хотинський район: Клішківці, Ширівці, Бочківці.
Вижницький район: Долішній Шепіт, Виженка, Берегомет.
Путильський район: Шепіт, Сергії, Селятин.
Сторожинецький район: Красноїльськ, Буденець, Глибочок.
Глибоцький район: Тарашани, Луковиця, Михайлівка.
Коментарі фахівців
Щоб не отруїтися, гриби треба варити півгодиниЮрій ПАДУРАРУ,
начальник управління організації державного санітарно-епідеміологічного нагляду
Головного управління держсанепідемслужби:
В області більшість випадків отруєнь грибами виникла внаслідок вживання умовно їстівних грибів маремухів, страви з яких приготували з порушенням технології приготування.
Щоб не траплялося подібного, потрібно дотримуватися основних правил технології приготування грибів. Перше – кип’ятіння. Варити їх треба протягом 30 хвилин.
Також не рекомендую збирати гриби, щодо яких є сумніви. Найкраще купувати їх в магазинах. Такі гриби промислового виробництва, а дикорослі зараз краще не збирати. Оскільки навіть їстівні гриби, які виросли в забруднених місцях, на узбіччях доріг, можуть набувати властивостей отруйних. Крім того, їстівні гриби, якщо їх неправильно приготувати, можуть викликати отруєння.
"За вмістом вітаміну В білі гриби майже, як злакові"Микола КОКАЛКО,
доцент кафедри анестезіології та реаніматології
БДМУ:
Якщо говорити про всі гриби, то в нашому регіоні найбільше корисними є білі. За своїми властивостями ці гриби дуже поживні на білок. Вони містять велику кількість білка, що легко засвоюється. Крім того, в складі білих грибів є вітаміни групи А, а за вмістом вітамінів групи В вони майже наближаються до злакових культур. Ці гриби дуже поживні, але до вживання обов’язково мають бути термічно оброблені. При отруєнні грибами виникають нудота, блювота, подвоєння в очах. При цих симптомах треба звертатися по допомогу. Перше, що можна зробити при отруєнні самостійно, якщо людина ще в свідомості, це промити максимально швидко шлунок, прийняти якийсь сорбент (це може бути навіть активоване вугілля) і в максимально короткий термін звернутися в лікарню.
22-09-2013, 09:41
0
16 051