RSS logo rss  |  Вхід: Вхід в Молодий Буковинець
Головна | Війна з Росією | Допомога захисникам | ПРО ЧЕРНІВЦІ | Афіша | Історія успіху | Історія успіху Редакційна політика | Про нас | Підпишись Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів
  Новини: Чернівців | України | Світу | » Політика | » Економіка | » Культура | » Спорт | » Здоров'я | » Кримінал | » Життя | » Фото | » Відео |

Замулена краса


Дністровське водосховище може перетворитися на болото. За кілька десятиліть це, швидше за все, станеться. Це природні передбачувані процеси, кажуть науковці. Втім, людина могла б сповільнити їх. Натомість ми навпаки робимо все, щоб унікальна екосистема швидше вмерла.

Щороку під час обстеження річки Дністер буковинські науковці спостерігають регулярне руйнування берегів: цілими шматками вони обвалюються й сходять у воду.
– Щороку ми фіксуємо руйнування берегів по 30, 50 сантиметрів, а в деяких місцях і більше, – розповідає кореспонденту В’ячеслав ГУЙДА, стоячи серед пробірок, колбочок та спеціальної апаратури в лабораторії моніторингових робіт Новодністровського регіонального управління водних ресурсів, якою він завідує. – На берегах у певних місцях знаходяться металеві стержні, які дозволяють спостерігати, як змінюються схили Дністра. У роки, коли лише наповнювали водосховище: наприкінці 1980 – початку 1990-х років берег обвалювався значно більше – на 10-15 метрів. Нині ці процеси сповільнилися й майже стабілізувалися. Руйнування триває, але вже не такими темпами. Водночас воно триватиме й надалі.

За словами науковця, це один із факторів, які сприяють замуленню Дністра. Інший вагомий "внесок" – це його притоки. Завдяки їм верхня частина водосховища інтенсивно замулюється, крупні фракції осідають у місцях де швидкість течії сповільнюється (у районі Хотина). Легші частинки йдуть далі й залишаються на дні ближче до греблі.

– За проектом побудови Дністровського водосховища від часу його наповнення (1983 року) впродовж ста років Дністровське водосховище може так замулитися, що вже не відіграватиме своєї початкової ролі – регулювання. Це передбачено проектом побудови об’єкту й такі наслідки очікувані, – пояснює Олег ПРАЧУК, начальник відділу використання водних ресурсів, моніторингу водних об’єктів і техногенно-екологічної безпеки Новодністровського регіонального управління водних ресурсів. – Наразі рівень замулення Дністра різний. На одній ділянці є лише два-п’ять метрів намулу, але глибини тут – 30-50 метрів. На іншій ділянці більше намулу, а ще десь внаслідок руху води дно, навпаки, вимилося. Це природні процеси замулення, і їх потрібно уповільнити. А людина, навпаки, пришвидшує їх.

Забудовують собі на шкоду
Науковець розповів, що основну шкоду нашій річці завдає саме діяльність людини.
– Найбільше шкодить екології забудова берегів Дністровського водосховища, всупереч земельному та водному законодавству. У законі чітко вказано, що навколо водосховища повинна бути 100-метрова природоохоронна смуга, на якій заборонено будівництво. А якщо берег має нахил більше трьох відсотків, то відстань подвоюється. Тобто здійснювати господарську діяльність заборонено в 200-метровій зоні, – каже Олег Михайлович.
Варто зазначити, що пологих місць на річці майже немає, тож практично увесь берег підпадає під 200-метрову заповідну зону. Натомість ми бачимо протилежне. Береги Дністра, які опиняються в оренді, швидко "обростають" великими та малими будівлями.

– Уздовж берегів Дністра на Буковині, Хмельниччині та Вінниччині зводять будинки відпочинку, дачі. У деяких місцях забудови навіть входять у воду. А відходи життєдіяльності людини йдуть, звичайно ж, теж у воду, – обурюється науковець. – Виходить, що більшість приватників забудовують береги, і нікому до цього немає діла.
Ми сигналізуємо про такі випадки правоохоронцям. Зокрема ще 2007 року ми спільно з водною міліцією та екологами склали 10 актів про такі порушення й скерували їх до Сокирянської прокуратури. У відповідь – тиша. Також ми звернулися й до сусідів. Щоправда, Вінницька обласна прокуратура відреагувала: на їхнє прохання землевпорядна організація зробила зйомку, склали план-схему розташування об’єктів в охоронній 100- та 200-метровій зоні, – чоловік показує нам схематичне креслення берегу Дністра з позначеними об’єктами. За малюнком здається, що "живого" місця тут немає – берег всіяно квадратиками й хрестиками.

– Дивіться, скільки ділянок у приватних руках і навіть у воді стоять будинки, – показує О. Прачук. – Береги Дністра дуже круті й високі, тож поступово руйнуються. Й ті, хто збудував у 100-200 метровій береговій забороненій зоні собі хатинку чи базу відпочинку, на яких заробляють кошти, із часом будуть покарані природою.
Такі власники могли б подбати бодай самі про себе – укріпити берег навколо своєї будівлі й трохи далі. Але, за словами пана Олега, це потрібно робити більш-менш офіційно.
– Потрібно робити проект, погодити його. Але наразі я не знаю жодного такого випадку. Не знаю жодної забудови на Дністрі в Сокирянському районі, яка відповідала б закону.

Дністрова вода – чиста
Буковинські науковці спільно з молдовськими спеціалістами регулярно відбирають проби води для аналізу.
– На місці взяття проб ми визначаємо певні показники, порівнюємо їх із даними наших молдовських колег. Інші аналізи робимо в лабораторії. Загалом 30 показників, – каже В’ячеслав Гуйда. – Сьогодні можна сказати впевнено: дністрова вода прозора й чиста. Вона гідрокарбонатного типу, нею добре зрошувати, бо вона не дає сольового осаду.

Щоб вберегти первинну екосистему річки Дністер, важливо припинити розорювати береги, будівництво та злив стоків підприємствами. Нині відкрито скидають у річку неочищені стоки хімічних, нафтопереробних та сільськогосподарських підприємств.
Також важливе заліснення берегових ділянок. З 2008 року регулярно залучають молодь та інших небайдужих людей засаджувати береги Дністра. Але цього вкрай мало.

Наразі ж триває інтенсивне замулення річки, дністровська вода масово заростає мохом та синьо-зеленими водоростями. Їх міг би знищити товстолобик. Але й тут браконьєри (не без допомоги інспекторів-природоохоронців) впродовж трьох років винищили тонни цього цінного виду риби.
Ще три роки тому можна було неозброєним оком побачити зграї риби, як вони ходили – візуально було видно кожному рибалці-любителю. Нині товстолобика в Дністрі майже не залишилося.
Ліна НАГІРНЯК

Якість дністрової води досліджують регулярно
Замулена краса

Експедиція науковців біля витоків Дністра

Замулена краса

Аналіз води просто на березі річки

Замулена краса

У лабораторії Новодністровського регіонального управління водних ресурсів

Замулена краса

Дністер замулюється і заростає водоростями
Редактор: Lina
13-09-2013, 14:23
Коментарів 0 Переглядів 3 493

Фото ілюстративне

Понад 15 країн світу є споживачами продуктів із нашого краю


Внаслідок аварії кермувальник загинув на місці події, а пасажир отримав травми
• Новини партнерів
купити айфон 15 у Львові, ціни в Україні

ФОТОРЕПОРТАЖ Переглянути всі фоторепортажі

Олена Рєпіна – випускниця Міжнародної програми "Капеланська академія"


«По ліки їду дев’ять кілометрів». Блог Людмили Осадчук
Як живуть мешканці села Чорнівка, яке приєднали до Чернівецької територіальної громади
Долар не буде вищим за 47 гривень. Блог Богдана Сторощука
Які будуть ціни, курс долара та інфляція у 2025 році
ВІДЕО Переглянути все відео

Паровоз не курсував уже понад 60 років

Чернівецька філія Державного підприємства "Івано-Франківський науково-виробничий центр стандартизації, метрології та сертифікації" — це надійний партнер із забезпечення точності вимірювань, сертифікації продукції та відповідності стандартам. Філія запрошує до співпраці місцевих виробників, організації та фірми, які займаються виробництвом, експортом та імпортом, реалізацією продукції.

"Профі-Центр" — це не стереотипне середовище для вивчення іноземної. Насамперед це осередок, який має не тільки ефективну навчальну базу, яку може запропонувати студентам, а й відповідні підтвердження цьому.

Кожен маленький гість отримає солодкий подарунок за віршик чи талант. Варто лиш продекламувати віршик чи розповісти, яким чемним був цього року.