RSS logo rss  |  Вхід: Вхід в Молодий Буковинець
Головна | Війна з Росією | Допомога захисникам | ПРО ЧЕРНІВЦІ | Афіша | Історія успіху | Історія успіху Редакційна політика | Про нас | Підпишись Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів
  Новини: Чернівців | України | Світу | » Політика | » Економіка | » Культура | » Спорт | » Здоров'я | » Кримінал | » Життя | » Фото | » Відео |

За «економки» штрафують

Економія електроенергії підприємствам обходиться недешево. Адже "економки" не можна просто викинути у смітник – їх потрібно правильно упаковувати, зберігати. І ще – заплатити, щоб їх забрали.

Люмінесцентні та інші енерго­зберігальні лампи, які масово використовують усі підприємства, установи та організації, а також звичайні громадяни вдома, містять важкий небезпечний метал – ртуть. Тому відпрацьовані "економки" належать до першого класу відходів – підвищеної небезпеки. Відтак закон вимагає зберігати їх у відповідних місцях, правильно упаковувати та розміщувати. А ще підприємства зобов’язані вести журнал про відпрацьовані та утилізовані лампи. За будь-яке порушення підприємство (будь-якої власності) оштрафують. Це стосується й звичайних громадян.

– Потрібно дотримуватися всіх необхідних умов, щоб небезпечні речовини, які містяться у лампах, не нашкодили навколишньому середовищу, – пояснює Сергій РОБУЛЕЦЬ, заступник начальника державної екологічної інспекції в області.
Але це ще не все. За зберігання, навіть тимчасове, стягують екологічний податок.

У відділі взаємодії із громадськістю податкової інспекції у місті Чернівці "МБ" пояснили, що з 1 січня 2013 року суб’єкти господарювання, які тимчасово зберігають відходи та передають їх на утилізацію чи захоронення, не є платниками екологічного податку. Але за однієї умови: якщо вони мають договір на видалення та утилізацію відходів. Якщо договору немає, раз на квартал треба сплачувати екологічний податок.
В області лише одне підприємство має офіційний дозвіл на роботу з відходами першого класу небезпеки. Саме з природоохоронним підприємством "Еколог Буковини" всі державні, комунальні та приватні підприємства повинні укласти угоду, якщо не хочуть платити екологічний податок.

– Підприємці не дуже активно здають люмінесцентні лампи, хоча зрозуміло, що використовують їх масово. З усієї області приблизно три десятки підприємств привозять їх регулярно, ще майже сотня – раз на рік, – розповідає Віктор ВЕРЯТІН, директор МПП "Еколог Буковини". – Не рідкісні випадки, коли укладають угоду – кажуть, що лише відкрилися, але лампи так і не привозять.

Куди чернівчани викидають відпрацьовані люмінесцентні лампи?

– В одній люмінесцентній лампі міститься 0,12 г ртуті. А гранична допустима концентрація в повітрі – 0,01 мг в кубічному метрі. Якщо лампи поб’ють­ся в альтфатері і потім цей вантаж транспортуватимуть усім містом на переробку чи на сміттєзвалище, навколишнє середовище зазнає непоправних збитків, – зауважує керівник фірми. – Адже ртуть нікуди не зникає, цей важкий метал не розкладається.

– Пригадую, в одній зі шкіл у Чернівцях у 1990-х роках під час пограбування підпалили склад із новими люмінесцентними лампами. Через вентиляцію з димом ртутні випари потрапили у класи. Коли виявили отруйні речовини на стінах, кілька разів робили ремонт.

Можливо, сумління підприємств присипляють ціни? Адже за кожну ртутовмісну лампочку потрібно платити: і коли купуєш, і коли здаєш.
– Усі підприємства – і приватні, і державні – сплачують за те, щоби здати на знешкодження люмінесцентні лампи. Ціни на утилізацію залежать від виду та кількості зданих ламп. Лампи повинні бути упаковані у коробки, найлегше вдягати їх у ті самі чохли, у яких їх придбали. Звичайні громадяни можуть просто загорнути лампу в газету чи папір.

За словами В. Верятіна, чернівчани рідко здають на утилізацію такі лампи. За 20 років існування фірми – лише з десяток разів. Хоча для людей ця послуга безкоштовна.

Міські школи та садочки здають лампи централізовано – раз на рік в межах 1,5-2 тисяч штук. З управлінням освіти Чернівців уклали відповідну угоду. Водночас у районах управління освіти не дуже охоче співпрацюють. 
Ліна НАГІРНЯК

До речі

На Донеччині працює єдине в Україні підприємство, яке переробляє ртуть. Із Чернівців раз на квартал відвантажують небезпечні пристрої. Зібрані кошти "Еколог Буковини" витрачає на доставку вантажу залізницею п’ятитонними контейнерами через всю Україну і на знешкодження ламп. На донецькому "Микитртуті" лампи завантажують у спеціальну піч і добу тримають за температури 400 градусів. Потім ртуть конденсують і відправляють на промислову переробку.
Здавати на утилізацію можна не лише люмінесцентні чи інші енергозберігальні лампи, а й термометри та інші прилади, які містять ртуть. n

Корисно знати

Здати на утилізацію люмінесцентну лампу підприємству коштує 6,97 грн/шт., енергозберігальну – 5,70.
Для населення – безкоштовно.
Адреса: м. Чернівці, вул. Винниченка, 46.
Телефон: (0372) 7-57-72. 

Штрафи (грн)

105-805 – за порушення підприємством зберігання та утилізації небезпечних відходів.

340-1360 (20-80 неоподатковуваних мінімумів) – для громадян.

850-1700 (50-100) – для посадових осіб.
14-06-2013, 15:19
Коментарів 0 Переглядів 5 980

Теги - лампочки
• Новини партнерів
купити айфон 15 у Львові, ціни в Україні

ФОТОРЕПОРТАЖ Переглянути всі фоторепортажі

Олена Рєпіна – випускниця Міжнародної програми "Капеланська академія"


«По ліки їду дев’ять кілометрів». Блог Людмили Осадчук
Як живуть мешканці села Чорнівка, яке приєднали до Чернівецької територіальної громади
Долар не буде вищим за 47 гривень. Блог Богдана Сторощука
Які будуть ціни, курс долара та інфляція у 2025 році
ВІДЕО Переглянути все відео

Паровоз не курсував уже понад 60 років

Чернівецька філія Державного підприємства "Івано-Франківський науково-виробничий центр стандартизації, метрології та сертифікації" — це надійний партнер із забезпечення точності вимірювань, сертифікації продукції та відповідності стандартам. Філія запрошує до співпраці місцевих виробників, організації та фірми, які займаються виробництвом, експортом та імпортом, реалізацією продукції.

"Профі-Центр" — це не стереотипне середовище для вивчення іноземної. Насамперед це осередок, який має не тільки ефективну навчальну базу, яку може запропонувати студентам, а й відповідні підтвердження цьому.

Кожен маленький гість отримає солодкий подарунок за віршик чи талант. Варто лиш продекламувати віршик чи розповісти, яким чемним був цього року.