RSS logo rss  |  Вхід: Вхід в Молодий Буковинець
Головна | Війна з Росією | Допомога захисникам | ПРО ЧЕРНІВЦІ | Афіша | Історія успіху | Історія успіху Редакційна політика | Про нас | Підпишись Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів
  Новини: Чернівців | України | Світу | » Політика | » Економіка | » Культура | » Спорт | » Здоров'я | » Кримінал | » Життя | » Фото | » Відео |

«Клімат став непередбачуваним»

Заступник начальника управління агропромислового розвитку Новоселицької РДА Георгій Молдаванов стверджує, що передбачити таку аномальну зиму було складно, зважаючи на те, що живемо в умовах аномального потепління на планеті.

У дворі Новоселицької РДА за дротяною огорожею розташована дивна споруда, призначення якої мало хто знає. Висока, понад два метри. Вгорі – конусоподібна дерев’яна бочечка, в якій розміщені металевий циліндр та ще якесь причандалля. Періодично вранці сюди навідується кремезний чоловік, а потім щось записує у журнал. Це господар об’єкта 60-річний Георгій Молдаванов, заступник начальника управління агропромислового розвитку, який уже 12 років вимірює опади.

У колгоспі опади вимірювала секретарка

Своє заняття Георгій Васильович називає хобі.

– За радянських часів у кожному колгоспі хтось займався вимірюванням опадів, адже це можна було використати для того, щоб знати, що робити в полі, – розповідає він. – Коли очолював таке господарство, у нас цим займалася секретарка. За те, що вимірювала опади, давав їй 10 карбованців. Шкода, що таких метеорологічних постів нині в господарствах майже немає.

У нашому районі залишилося чотири таких пости: мій – у райцентрі, агрофірмі імені Суворова, що у Подвірному, у сільськогосподарському підприємстві в Несвої та фермерському господарстві у Рідківцях. Це полярні точки. За відповідного аналізу отриманих досліджень це дозволяє визначати реальну ситуацію у грунтах. А значить, і ухвалювати агрономічні рішення. Результатами ділимося з усіма аграріями району. Колись довготермінові прогнози погоди нам надавав гідрометеоцентр. Нині цього немає, там зараз сидять статисти. Моїми ж висновками користуються і керівники району. Маю відповідну методику вимірювання опадів. Результати занотовую у журнал. Знімаю показники не в той, день, наприклад, коли випадає дощ, а о восьмій годині ранку наступного дня. Сніг же доводиться топити, щоб знати результат. Допомагає мені в цьому опадомір Третякова. Збирається вода у відро, яке має форму циліндра з внутрішнім діаметром 159,5 мм і площею прийомного отвору 200 кв. см. Подібна посудина є й меншого розміру. Записую вид опадів, їхні кількість, температуру повітря та дату вимірювання.

2013 рік може бути врожайним

За словами Георгія Молдаванова, такої пізньої весни, як нинішня, ще не було. Бо не посіяли жодного гектара ярих культур.

– Торік у цей час уже сіяли кукурудзу на зерно, не кажучи вже про цукрові буряки, – пригадує він. – Посівна кампанія запізнилася щонайменше на три тижні. Якщо буде різке потепління, то урожай матимемо мізерний. За попередніми прогнозами, десь на 15 відсотків менший, ніж торік. Але є обнадійливий момент: якщо різкого потепління не спостерігатимемо, а буде прохолодна погода, то врожай отримаємо більший, ніж торік. Бо озимина добре збереглася.

– Найбільш посушливими роками для нашого району були 2009 та 2012 роки, коли було, відповідно, 423 мм та 506 мм опадів за річної норми 652 мм. Початок цього року хороший: уже маємо 21 мм опадів. Передбачити таку аномальну зиму було складно, зважаючи на те, що живемо в умовах аномального потепління на планеті. Хоча на це вказував такий момент, як достатньо тривала грибна пора. Наприклад, мій зять збирав опеньки біля Пруту навіть взимку. Я ще глибоко не аналізував покази своїх досліджень, тому дати певні прогнози на перспективу наразі не можу. Та й важка це справа, бо клімат став непередбачуваним останніми роками. Скажімо, навіть Інтернетівські прогнози не збігаються з реальністю. Для Буковини найточнішим є прогноз, який роблять у Кишиневі чи Румунії, бо ми входимо в кліматичний регіон Трансільванії. Хоча самі розумієте: прогнози – річ невдячна. У нашому районі донедавна справжнім народним кліматологом і синоптиком був житель Котелевого Олексій Крупник. Дід знав безліч природних прикмет, на основі яких і прогнозував погоду на різні пори року.
Василь Гринюк

ДОСЬЄ
Георгій Молдаванов народився 22 жовтня
1952 року в Бересті
Новоселицького району.
Закінчив Кишинівський сільськогосподарський інститут за фахом вчений агроном.
Нині працює заступником начальника управління агропромислового розвитку Новоселицької РДА.
Керівник метеорологічного поста.
16-04-2013, 13:40
Коментарів 0 Переглядів 2 058

Теги -
• Новини партнерів
купити айфон 15 у Львові, ціни в Україні

ФОТОРЕПОРТАЖ Переглянути всі фоторепортажі

Олена Рєпіна – випускниця Міжнародної програми "Капеланська академія"


«По ліки їду дев’ять кілометрів». Блог Людмили Осадчук
Як живуть мешканці села Чорнівка, яке приєднали до Чернівецької територіальної громади
Долар не буде вищим за 47 гривень. Блог Богдана Сторощука
Які будуть ціни, курс долара та інфляція у 2025 році
ВІДЕО Переглянути все відео

Паровоз не курсував уже понад 60 років

Чернівецька філія Державного підприємства "Івано-Франківський науково-виробничий центр стандартизації, метрології та сертифікації" — це надійний партнер із забезпечення точності вимірювань, сертифікації продукції та відповідності стандартам. Філія запрошує до співпраці місцевих виробників, організації та фірми, які займаються виробництвом, експортом та імпортом, реалізацією продукції.

"Профі-Центр" — це не стереотипне середовище для вивчення іноземної. Насамперед це осередок, який має не тільки ефективну навчальну базу, яку може запропонувати студентам, а й відповідні підтвердження цьому.

Кожен маленький гість отримає солодкий подарунок за віршик чи талант. Варто лиш продекламувати віршик чи розповісти, яким чемним був цього року.