Чернівчанин Олег Коваленко (ім’я змінено) потрапив у ДТП, отримав травму голови, потрапив до реанімації, а згодом... ще й штраф заплатив – за розбите головою лобове скло іномарки. Власниця авто висунула цивільний позов на 10 тисяч гривень: у сім тисяч гривень оцінила розбите скло й у три тисячі – моральну шкоду, яку завдав їй пішохід.
Адвокат із ДТП Зеновій Мельник каже, що за 40 років роботи (20 років – слідчим і 20 років – адвокатом) це вперше в його практиці, що пішохід, який потрапив під колеса автомобіля, ще й заплатив штраф.
Працівники ДАІ приїхали пізніше, коли пішохода вже забрала "швидка".
– До мене звернувся пішохід. Розповів, що переходив дорогу на перехресті вулиць Стасюка й Комарова на пішохідному переході на зелене світло. Уже майже дійшов до тротуару, коли його збила іномарка. Він впав на капот, пробив головою лобове скло. Машина протягла його на капоті, доки він не впав на асфальт.
"Швидка" приїхала одразу, забрала пішохода до реанімації, де діагностували струс мозку й забій тканин голови. Через те, що пішохід – людина молода, згрупувався під час падіння, то ще й "легко" обійшлося. Інший на його місці загинув би.
Працівники ДАІ приїхали пізніше, коли пішохода вже забрала "швидка". Водій автомобіля розповів, що пішохід перебігав дорогу поза межами пішохідного переходу зліва направо.
Склали протокол про адміністративне правопорушення не на водія, а на пішохода. Але навіть якщо пішохід перебігав дорогу, то водій повинен був гальмувати! Він же провіз пішохода на капоті метрів 40. Звичайно, коли пішохід впав, він вже був за межами пішохідного переходу. Як було – ніхто не знає, не бачив. Отож протокол склали на пішохода, якого даішники й не бачили ще.
Пішохід лікувався в стаціонарі, виписався. До водія претензій не висував, водій до нього – також. Тим часом протокол передали до суду, і суд визнав пішохода винним, зобов’язавши сплатити штраф. Але доки документи ходили – минуло три місяці (термін притягнення до адміністративної відповідальності). Отож і штраф не повинен був платити. Йому сказали: "Та плюнь, нічого не будеш платити…" Тому нікуди далі не йшов, в апеляційному суді не оскаржував рішення.
Чоловік був змушений взяти кредит у банку й заплатити.
Та як розповів адвокат із ДТП Зеновій Мельник, через рік власниця автомобіля подала цивільний позов про відшкодування шкоди за розбите скло й моральної (загальна сума – 10 тисяч гривень), взявши постанову суду про те, що в аварії винен пішохід.
– Він звернувся до мене, – розповідає Зеновій Мельник. – Ми подали зустрічну позовну заяву, що винен не лише він, а й водій. Адже водій повинен був зупинитися, навіть якщо припустити, що пішохід перебігав дорогу! В їхніх висновках не було ж ні розрахунків, нічого. Але для того, щоб довести провину водія, потрібно було робити експертизу у Львові. Її вартість – 3-4 тисячі гривень, що є половиною суми, яку пішохід повинен був відшкодувати. Суддя порадив примиритися. Отож вмовили жінку та її адвоката зменшити суму позову – вони знизили до 4-5 тисяч гривень. Чоловік змушений був взяти кредит у банку й заплатити.
Зеновій Мельник каже, що історія ця трапилася, бо психологія всіх пішоходів однакова: вони вважають, що водій завжди винен і якщо їх збило авто – усі повинні навколо них "танцювати".
– Відбувається неоголошена війна між пішоходами й водіями на дорогах. І буде йти. Із моєї практики: у половині випадків ДТП винні водії, а в половині – пішоходи. Але пішоходи цього не розуміють і вважають, що водій винен завжди.
У Правилах дорожнього руху вказані права й обов’язки не лише водіїв, але й пішоходів. Як правило, пішоходи їх не читали. А там написано, що перш ніж вийти на проїжджу частину, пішохід повинен впевнитись у відсутності транспортних засобів, які наближаються, не вибігати різко на пішохідний перехід, на якому вони так впевнено почуваються, тощо. Адже доки водій відреагує, доки загальмує… Бо якщо щось трапляється – кажуть, що винен водій: збив, убив тощо. А так не буває, що винні лише водії.
У нас просто склалася така практика, що винен водій. Наведена історія – перша, але й не остання. У вашому телефоні завжди має бути номер телефону адвоката (і бажано із ДТП), який знає всі тонкощі. Лише трапилося ДТП – одразу слід телефонувати.
Юлія Боднарюк
31-03-2013, 17:15
0
5 333