Це явище називають війною космічних світів, початком кінця світу, прильотом інопланетян… Минулої п’ятниці о 09.23 за місцевим часом (05.23 – за київським) у Челябінській області Росії впав великий метеорит.
Як вважає директор астрономічної обсерваторії Іркутського університету Сергій Язєв, це найпотужніше подібне явище за останні 12 років.
За словами очевидців, у повітрі запахло порохом і почав зникати мобільний зв’язок. Внаслідок вибуху зруйновано частину заводу, вибито шибки і двері в житлових будинках, пошкоджено кілька автомобілів. Від дрібних уламків космічного тіла та вибитого скла постраждало понад тисячу людей. Загальні матеріальні збитки становлять понад мільярд російських рублів.
Падіння метеориту в Росії викликало ажіотаж і серед буковинців. Про це досі говорять у громадському транспорті, на базарах, у школах та вузах.
– Це вже кінець світу буде, – лякав пасажирів тролейбуса чоловік середнього віку. – Моя бабуся казала: "Божа десниця проїде небом, залишивши після себе червоний слід. А після цього на землі почнеться Божий суд". А ще вона казала, що таке було перед війною 1941 року. Ніби тоді на небі вдень теж спалахнула велика зірка.
– Це інопланетяни прилітали космічним кораблем. Але його розбили ракетою і до землі долетіли лише уламки, – висунула "наукову" гіпотезу продавець на ринку "Центральний". – Та інопланетяни ще помстяться нам. Наступного разу вони прилетять багатьма кораблями.
– Це явище не варто пов’язувати з кінцем світу, прильотом інопланетян або війною, – заперечує керівник міського гуртка "Зоряна школа" Анастасія Костюкова. – Судячи з фото і розповідей очевидців, у Челябінській області спостерігали типову картину падіння великого метеорита: інверсійний слід на небі, спалах, потужний подвійний удар. Зазвичай метеорит згорає у верхніх шарах атмосфери, а цього разу на великій висоті розколовся на частинки, які долетіли до Землі. Падаючі метеорити у вигляді зірок бачимо часто. Але вони дуже маленькі – до одного міліметра, тому не можуть завдати шкоди. Ще школяркою мені довелося спостерігати, як згорає яскраве небесне тіло. Це тривало лічені секунди. Досі не можу забути ту прекрасну картину. Хоча насправді це не так уже й гарно: великий метеорит може завдати досить значної шкоди. Але таке падіння відбувається вкрай рідко.
За словами чернівецьких науковців, на Буковині теж падав великий метеорит. Це явище у нашому краї спостерігали ще у 1880-х роках за Австрії.
У геолого-географічному музеї ЧНУ можна побачити три невеликі уламки метеоритів, зовні схожі на каміння гірських порід, але з особливим блиском (на фото). "Це залізометеоритний уламок, який має багато заліза. Нам його привезли зі США, – показує зберігач фондів Ірина Цапок. – А ще в нас є уламки кам’яного і склоподібного метеоритів. Один із них знайшли на території Польщі".
Надія БУДНА
Розмова з приводу
"Стовідсоткового захисту немає"Про те, якої шкоди можуть завдати метеорити і чи можна передбачити їхнє падіння, – наша розмова з Паулем Пшенічкою, учителем фізики й астрономії Чернівецького міського ліцею №1.
– Чи часто на Землю падають такі метеорити, як у Челябінській області? – Таке явище спостерігаємо вкрай рідко. Страшна ударна хвиля свідчить про те, що метеорит був досить великий. Приблизно 50 мільйонів років тому впав 40-метровий метеорит у штаті Арізона в США. Глибина кратера – півкілометра, а діаметр – приблизно два кілометри. Енергія ударної хвилі дорівнювала силі водневої бомби в 50 мегатонн.
– Звідки у метеоритів така велика енергія? – Вони рухаються з надзвичайно великою швидкістю: від 10 до 40 кілометрів за секунду. Це залежить від того, наздоганяють вони Землю чи рухаються їй назустріч. Швидкість Землі щодо Сонця – 30 кілометрів за секунду. Тобто метеорит рухається ще швидше. Коли він заходить у повітря, то виходить дуже сильна ударна хвиля.
– Чи становлять метеорити загрозу для Землі?– Кажуть, що через падіння великих метеоритів повимирали динозаври. Тож завдати значної шкоди Землі вони можуть. Адже вибух потужного метеорита рівноцінний вибуху водневої бомби. Хоча все залежить від того, де він впаде. Якщо, скажімо, на Балканах або в Карпатах, то може спричинити сильний землетрус. Якщо ж в океан – викличе цунамі. Коли влучить у вулкан – може виникнути так звана ядерна зима. А якщо впаде на якесь місто – то це взагалі буде катастрофа. Але ймовірність цього мізерна.
– Чи можливо передбачити падіння метеоритів великих розмірів?– Існують різні системи спостереження за великими об’єктами в Космосі. Скажімо, в лабораторії імені Лінкольна у США спеціальні телескопи з дуже потужними комп’ютерними системами відстежують великі космічні об’єкти, визначають їхні координати через певні проміжки часу, траєкторії та близькість до Землі.
– Чи можна зупинити космічні тіла, які летять на Землю?– Можна запустити ракету, яка своїм вибухом розіб’є метеорит на шматки або змістить його з наміченої орбіти, і він пролетить повз Землю. Хоча тут існує певна небезпека: уламки розбитого метеорита можуть все-таки впасти і наробити біди. Тому Земля дуже вразлива в цьому плані. І стовідсоткового захисту від метеоритів поки що немає.
Довідка
Найбільші метеорити, які падали на Землю Метеорит Гоба впав на Землю приблизно 80 тисяч років тому. Його вага становить майже 66 тонн. Об’єм – дев’ять кубічних метрів. Його знайшли у 1920 році в Намібії біля міста Гротфонтейн. Назву метеорит отримав від ферми Гоба-Уест, господар якої виявив його, коли орав поле.
Одним із найвідоміших і найзагадковіших небесних тіл, які падали на Землю, є Тунгуський метеорит. Вважають, що його згорання в атмосфері призвело до вибуху, який стався 30 червня 1908 року в районі річки Підкам’яний Тунгус у Сибіру. Силу вибуху оцінюють у 40-50 мегатонн у тротиловому еквіваленті, що відповідає потужності вибуху водневої бомби.
Його було чути за 800 кілометрів від епіцентру. Вибуховою хвилею знесло ліс на площі 2,1 тисячі квадратних кілометрів. Після вибуху почалася магнітна буря, яка тривала п’ять годин.
Метеорит Сіхоте-Алінь упав у Приморському краї Росії у 1947 році. Він розпався в атмосфері на уламки і впав метеоритним дощем. Вага метеорита – від 20 до 30 тонн. Його найбільший уламок, який долетів до Землі, важив понад 1700 кілограмів.
Мурчисонський метеорит впав у Австралії у 1969 році біля містечка Мурчисон. Він важив понад 100 кілограмів. Цей метеорит цікавий тим, що вчені виявили в ньому майже 14 тисяч різних органічних сполук, у тому числі 70 амінокислот. Його вік – 4,65 мільярда років.
Знаменитий метеорит Альєнде впав у 1969 році в Чіуауа (Мексика). Під час падіння він розпався на багато уламків, загальна вага яких становить дві-три тонни. Уламки цього метеорита зберігають у багатьох музеях світу.
У 1976 році внаслідок найсильнішого за останні століття метеоритного дощу в Китаї впав метеорит Цзілінь, або Гірін. Його вага – чотири тонни. Найбільший уламок важить 1770 кілограмів.
27-02-2013, 12:00
0
4 570