Гірськолижні бази відпочинку та лижні траси запрошують гостей. Однак такі "відвідини" досить дорогі. Тому ми вирішили з’ясувати, чи є на Буковині місця зимового відпочинку, де можна безкоштовно кататися на санях, лижах та ковзанах.
…I на картонках, і на штаняхЗнайомі порадили завітати до парку "Жовтневий" у Чернівцях (у ту частину, яка розташована за готелем "Черемош"). Мовляв, там кілька ковзанок, де ковзаються й діти, і дорослі. Одягнула лижний костюм (сніг був мокрий, а температура – +1 °С) і подалася до парку. А там – веселі обличчя дітей та підлітків, батьки лише спостерігають, тягнуть санки до гірки. А вже до вечора й батьки почали енергійно з’їжджати гірками на автомобільних шинах. І старі, і малі чіплялися одне до одного "паровозиками" і з веселим гуркотом – гайда донизу. Головне правило "паровозика" – підтримувати ноги того, хто позаду тебе, і щоб твої ноги тримав той, хто попереду.
Підлітки люб’язно виділили мені окрему шину. Спочатку було страшно (схил все-таки високий), але цікавість перемогла. Якщо з’їжджати самій, то може трохи занести й викинути із шини, тому "паровозиком" безпечніше й веселіше. Були й такі, які каталися на картонках або й просто на ногах чи на штанях. Щоправда, якщо одягнутися в звичайний одяг, то можна промокнути (моє волосся було повністю мокре), тому лижний костюм – те, що потрібно. А старих автопокришок вистачить на всіх.
45-річний чернівчанин Дмитро ВАСИЛЬКОВ щодня приходить на гірку в парку "Жовтневий".
– Ми тут каталися ще в дитинстві, – говорить Дмитро. – "Черемоша" ще не було, а неподалік від того місця, де він стоїть нині, була звичайна гірка, а далі – кілька гірок, які ми називали скаженими. Торік взимку мене потягнуло до парку, і я побачив, що там катаються не лише діти, але й дорослі. Найпопулярніший "інструмент" для катання – не лижі й санки, а автомобільні покришки. Спуск був такий собі, тому ми вирішили його вдосконалити: носили воду, поливали, доки не утворився справжній екстремальний каток.
Подружжя Сергія та Інни ЛАБУНСЬКИХ взимку катаються на ковзанах на озерах, що на вулиці Комарова.
– Ковзаємося щороку відтоді, як ми із Сергієм познайомилися (вже п’ять років), – говорить Інна. – Коли народилася наша донечка Олександра, теж ходили на озеро. Пригадую, Сашці ще року не було, вона лежала у візочку, а я прогулювалася з нею на озері на ковзанах. Через рік, коли донечці було 1,9 року, вона вже сама стояла на ковзанах. Нині 2,8-річна Сашуня безстрашно ковзається на них. Одного разу на озеро ми винесли намет, щоб випробувати його. Тоді, пригадую, був сильний вітер. Отож ми каталися на ковзанах, а коли хотіли відпочити, заходили в намет. Сиділи на табуретках і зігрівалися теплим чаєм.
Ми завжди страхуємося, виходимо на озеро лише тоді, коли морози вдарили вчетверте-уп’яте. Тоді крига має не менше 30 см.
Ми переконалися, що катання на свіжому повітрі приносить набагато більше задоволення, ніж у закритому приміщенні. Ти насолоджуєшся природою, плюс це чудове легеньке тренування для всього сімейства.
"Вже 40 років бігаю на лижах"У центральному парку імені Шевченка Олександр ГРОМИК, ветеран буковинського спорту, проклав лижню. Нині тут можуть безкоштовно кататися всі охочі. Якщо у вас немає своїх лиж, їх можна взяти напрокат у спеціальному пункті неподалік. Оренда – 20 гривень, а кататися можна хоч дві-три години.
– Я вже 40 років бігаю на лижах, – говорить Олександр Дмитрович. – Цього року, відколи випав сніг, катаюся щодня. Спочатку робив два кола в парку (коло – 2 км), а тепер можу й вісім. Відкриття нашої лижні відбулося 20 грудня. Єдине, що мене засмучує: нашу лижню постійно хтось затоптує.
Катання на лижах – чудове тренування, адже працюють всі м’язи, серце, легені, суглоби. А якщо хочеться відігрітися, то в нашому пункті можна відпочити, попити гарячого чаю й просто поспілкуватися.
На площі Турецької Криниці біля квіткового годинника школярі влаштували ковзанку. Діти ковзаються під час перерв, а також після уроків.
– Катаємося на чому завгодно: на пакетах, картонках, навіть є спеціальна плита, збита з дощок, а дехто катається просто пластом, – навперебій розповідають третьокласники – двоє Михайликів, Юра та Настя.
– Мама сварить мене, коли приходжу додому повністю мокра, – говорить дівчинка. – Але не можу не кататися. Це так весело!
Ще одна маленька ковзанка – на Театральній площі (перед муздрамтеатром імені О. Кобилянської). Тут ковзаються зовсім малюки й теж, як правило, не на санчатах. Хто на ногах, а хто – просто лежачи чи сидячи.
– Ой, як класно! – вигукує шестирічний Артем. – Часто приходжу кататися сюди, бо живу неподалік. А ще катаюся на Соборній площі на ковзанах. Але туди йду лише з мамою, бо то далеко.
У парку Шиллера діти теж зробили ковзанку. "Вона ще не розковзана, – діловито пояснює маленька Катя, яка сидить на санчатах. – Але щодня там багато діток. Оце зараз із дідусем ідемо туди, трохи покатаємося".
Загалом у Чернівцях є де безкоштовно поковзатися: це й на вулиці Лубенській, і на Нагірній. Головне, як кажуть, відвідувачі цих ковзанок, зуміти вчасно зупинитися.
Каталася так, що зламала реброЩодо обласних "осередків" безкоштовного катання, то вони є чи не в кожному населеному пункті. Так у Вашківцях на Вижниччині й дорослі, і діти масово катаються на Анниній горі.
– Там є де з’їжджати й на санчатах, і на лижах, – розповідає вашківчанка Анна МАЙКОВСЬКА. – У дитячі та студентські роки взимку ми часто ходили на Аннину гору. Саме завдяки цьому я навчилася кататися на лижах. Звичайно, траплялися різні кумедні ситуації, коли когось доводилося буквально "відкопувати" зі снігу.
У селі Южинець на Кіцманщині розважаються в долині Глибока та на Лисому горбі.
– Маю дерев’яні санчата, які мені зробив дідусь, – розповідає 12-річна Людмила. – На них поміщаємося і я, і брат, і навіть мама чи тато. Однак останнє моє катання було невдалим – зламала ребро. Ось тепер сиджу вдома й не можу дочекатися, коли можна буде знову вийти на гірку.
Неля СЛОБОДЯН із Путильщини разом із дворічним сином часто приходять на перевал Німчич.
– Тут катаються люди й із нашого села – Розтоків, і із сусідньої Виженки, – говорить жінка. – Часто на перевалі зустрічаємося із сусідами. Приходимо цілими родинами: діти з батьками, дідусями, бабусями. Тут весело й гамірно.
Леся ТОКАРЮК
Техніка безпеки Якщо маєте власні ковзани, за один-два дні до виходу на лід взуйте їх вдома на шкарпетку, туго зашнуруйте й походіть протягом 20-30 хвилин, попередньо одягнувши чохли на леза. Таким чином зможете відпрацювати елемент "падіння".
Техніка падіння й підіймання: виставивши руки вперед і зігнувши коліна, завалюємося на бік. Потім переходимо на коліна (поза собаки), впираємося двома руками в землю перед собою, ставимо на землю праву ногу, потім впираємося руками в праве коліно й виштовхуємо своє тіло вгору.
На ковзанці використовуйте захист для кінцівок ("наколінники", захист для ліктів) та шоломи.
Не вживайте алкоголь.
Стежте, куди їдете.
Не лежіть і не сидіть на льоду тривалий час.
Використовуйте теплий одяг, який не промокає, та термобілизну.
25-12-2012, 12:13
0
3 382