RSS logo rss  |  Вхід: Вхід в Молодий Буковинець
Головна | Війна з Росією | Допомога захисникам | ПРО ЧЕРНІВЦІ | Афіша | Історія успіху | Історія успіху Редакційна політика | Про нас | Підпишись Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів
  Новини: Чернівців | України | Світу | » Політика | » Економіка | » Культура | » Спорт | » Здоров'я | » Кримінал | » Життя | » Фото | » Відео |

Долар  стрибнув вгору
Подорожчання долара поступово спричиняє паніку серед чернівчан. Його активно скуповують, але каси у деяких банках порожні.

У касах валюти немає

У банку на площі Філармонії порожньо. На дверях висить курс продажу – 8,26 гривні. Щойно зайшла, охоронець одразу зацікавився, що мені потрібно. Відповідаю, що хочу купити долари. Чоловік киває головою: "У нас доларів сьогодні немає. Якщо ще два-три дні тому люди здавали по 100-200 доларів і ми могли їх продати, то тепер цього ніхто не робить".

У наступному банку на вулиці Худякова курс продажу долара – 8,26 гривні. Касир розповідає, що може продати не більше 300 доларів.

– Якщо хочете більше, підійдіть пізніше, можливо, хтось здасть долари, – радить жінка. – Але поки що у касі лише 300 доларів.

Натомість в обміннику, де долар продають по 8,4 гривні, мене запевнили, що без проблем можуть продати тисячу доларів.

– Але майте на увазі, що курс долара у нас уже двічі змінювався, – каже дівчина. – Вранці був 8,35 гривні, а тепер змінився до 8,4 гривні.

За півгодини біля цього обмінника знову змінюють цифри – на 8,35 гривні за долар.
У сусідньому банку теж готові продати долари за курсом продажу 8,25. Але попереджають, що більше 500 не продадуть.

Валюту скуповують пенсіонери

На справжній ажіотаж натряпляю в касі "Ощадбанку" на Центральній площі. Ще б пак: тут курс купівлі долара – 8,10 гривні, продажу – 8,11. Біля каси "Валютні операції" – черга з десятьох осіб. Половина відвідувачів – пенсіонери. Каса закрита на технічну перерву. Люди чемно чекають і розповідають, що продають тут не більше 300 доларів.

– Долари купимо, якщо під час технічної перерви їх не заберуть гуртом валютники, – висловлює припущення один із чоловіків.

– Прийшов купити долари, щоб погасити кредит у банку, – скаржиться інший чоловік. – У банку, де маю кредит, курс вищий і мене не влаштовує. Ось куплю долари тут і віднесу в інший банк.

– А ось євро ніхто не купує. Греція повалиться – і євро зовсім впаде, – прогнозує чоловік старшого віку.
– Нічого не буде, Німеччина всіх витягне, – вигукують із черги.

За десять хвилин черга пожвавлюється. Касир спочатку цікавиться, чи потрібно комусь отримати переказ, а потім починає видавати долари. У кожного касир бере паспорт для ксерокопії. Бабця біля каси ретельно перераховує "двохсотки". Нараховує 15 двохсотгривневих купюр, інші складає до сумки.

– А можна мені купити хоча б 400 доларів? – випрошує бабця у касира.

Жінка через віконце показує на чергу і категорично відмовляє. Бабця купує 300 доларів, складає у паспорт і йде. За кілька хвилин повертається і стає у кінець черги.

Наступний у черзі пенсіонер теж витягає з паспорта кілька 500-гривневих купюр. Простягає касирові. "А навіщо фотографуєте паспорт?" – цікавиться чоловік. Касир відмахується рукою.

Черга поступово зростає. За десять хвилин сюди підійшло ще п’ятеро людей.

– А доларів на всіх вистачить? – запитує біля віконця жінка. Касир знизує плечима.

– Прийшов із сусіднього банку, там долари не продають, – розповідає хлопець. – Якби знав, що так буде, купив би долари ще два тижні тому. Ось зараз тут всі гроші і залишу. А те, що лише 300 доларів дають, не біда. У мене все одно на більше немає, – жартує він.

За півгодини касир всім повідомляє, щоб чергу більше не займали. Але, незважаючи на попередження, кількість людей у черзі зростає.

На Калинці на зростання курсу реагують без паніки

На Калинівському ринку долар теж стрибає.

– Вранці долар продавали по 8,25 гривні, до кінця торгівлі він сягнув уже 8,4 гривні, – розповідає продавець на ринку Світлана Прокопець. – Але товар у роздріб не подорожчав, а гуртом все одно скуповують за долари. Ціни продавці підвищать вже тоді, коли долар буде по 9 гривень. Але зараз така погана торгівля, що продавці бояться підвищувати ціни навіть на гривню. А паніки на ринку поки що немає, люди вже до всього звикли. n


Думка банкірів

Долар із курсом продажу 8,11 гривні є у трьох державних банках: "Ощадбанку", "Укргазбанку" та "Укрексімбанку".
У валютному відділі "Ощадбанку" розповіли, що курс долара стабільний уже впродовж місяця, а обмежень у продажу доларів немає. Але валюту намагаються розподілити таким чином, щоб вистачило на весь день. Такий попит на валюту відчувають упродовж останніх двох місяців, а черги є у всіх пунктах.
У комерційних банках нинішню ситуацію з доларами називають звичайною панікою. "У нас низька довіра до всього, тому люди від 2-3 копійок змін жахаються, – прокоментував працівник банку Ігор. – Ажіотаж у будь-якому разі спаде. За півроку наші люди звикнуть, що курс буде плаваючим, як це і повинно бути".

Коментар
Гривень немає,
тому підвищення курсу буде незначне

Ярослав Кирпушко, директор Буковинського центру реконструкції і розвитку:

Паніці з доларами піддаватися не варто, тому що немає передумов для різкого зростання долара і падіння гривні. Україна – одна з небагатьох країн, де курс долара фіксований. Але у державі планують запровадити гнучкий валютний курс. Це означає, що коливання долара будуть постійно, але вони не матимуть серйозних наслідків. Рух курсів валют – це нормальна практика.

Тенденція до зростання курсу долара неодмінна, але є стримуючі фактори. У банків немає гривні, не дуже багато гривень і в населення. Тому коливання підвищення курсу долара може обмежитися трьома-п’ятьма відсотками. А п’ять відсотків – це аж 40 копійок. Подорожчання долара до 9 чи 11 гривень неможливе.

Якщо плануєте зберігати заощадження тривалий термін, це потрібно робити у гривнях. Тому що купівельна спроможність гривні за останні 16 років вища відносно долара на 20 відсотків. Інфляція гривні відбувалася меншими темпами, ніж інфляція долара в Україні.

Зараз в Україні існує ручне керування курсом. Тому маємо три курси: у державних банках, у комерційних банках та у валютників. Ця ситуація дуже сприятлива для спекулянтів. А долар повинен мати плаваючий курс. Із часом ці стрибки будуть менші і люди звикнуть до них".
23-11-2012, 11:01
Коментарів 0 Переглядів 2 892



Внаслідок аварії кермувальник загинув на місці події, а пасажир отримав травми

Внаслідок аварії загинули 17-річна дівчина та 30-річний чоловік
• Новини партнерів
купити айфон 15 у Львові, ціни в Україні

ФОТОРЕПОРТАЖ Переглянути всі фоторепортажі


«По ліки їду дев’ять кілометрів». Блог Людмили Осадчук
Як живуть мешканці села Чорнівка, яке приєднали до Чернівецької територіальної громади
Долар не буде вищим за 47 гривень. Блог Богдана Сторощука
Які будуть ціни, курс долара та інфляція у 2025 році
ВІДЕО Переглянути все відео

Паровоз не курсував уже понад 60 років

Чернівецька філія Державного підприємства "Івано-Франківський науково-виробничий центр стандартизації, метрології та сертифікації" — це надійний партнер із забезпечення точності вимірювань, сертифікації продукції та відповідності стандартам. Філія запрошує до співпраці місцевих виробників, організації та фірми, які займаються виробництвом, експортом та імпортом, реалізацією продукції.

"Профі-Центр" — це не стереотипне середовище для вивчення іноземної. Насамперед це осередок, який має не тільки ефективну навчальну базу, яку може запропонувати студентам, а й відповідні підтвердження цьому.

Кожен маленький гість отримає солодкий подарунок за віршик чи талант. Варто лиш продекламувати віршик чи розповісти, яким чемним був цього року.