Цього сезону в області, найімовірніше, пануватимуть одночасно три штами вірусу грипу: А/Вікторія, А/Вісконсін та А/Каліфорнія. Останній штам – саме той H1N1 (свинячий грип), який був 2009 року, коли від важкої форми пневмонії померло 27 буковинців працездатного віку. Але саме цього вірусу людям боятися вже не треба, кажуть медики.
Боятися треба нових штамів– Більшість населення в області вже перехворіла на грип цього штаму, тому люди мають імунітет до цього вірусу, – заспокоює "МБ" Юрій ПАДУРАРУ, завідувач епідеміологічного відділення обласної санітарно-епідеміологічної станції. – Нас більше турбує циркуляція нових штамів: Вісконсін та Вікторія. Вони для нас нові, їх ще не було в нашій країні. Ці віруси ще не реалізували в нашій області свої епідемічні властивості. Ми не знаємо їх прояви, наскільки інтенсивно хворітимуть люди, які будуть ускладнення.
Ці віруси прийдуть до нас із країн Південно-Східної Азії. Там щойно закінчилася епідемія і результатів аналізу цих штамів поки що немає. Тому нині ніхто не може сказати, у чому їхня небезпека, які вони викликатимуть наслідки.
За словами епідеміолога, всі штами грипу викликають однакові ознаки захворюваності: високу температуру, інтоксикацію, слабкість тощо. Але кожен штам грипу страшний ускладненнями. Скажімо, вірус А/Каліфорнія викликав важку форму пневмонії. 2009-2010 років була епідемія, викликана цим вірусом. Відтоді щороку люди хворіли на нього і не було жодного смертельного випадку. Тому цей штам вже не є небезпечним.
– Вакцини, дозволені до застосування в Україні, містять всі три штами вірусів грипу. І люди, які пройдуть вакцинацію, не захворіють або перенесуть хворобу у легкій формі без ускладнень, – запевнив пан Юрій.
Люди не купують вакцини– Нині вакцини від грипу перебувають на стадії закупівлі, – розповідає Костянтин БАЖАН, провізор однієї з аптек міста. – Адже держава постачає цими препаратами централізовано. Але коли вони з’являться в аптеках, залежить від роботи кожної структури з постачальниками, форми оплати тощо.
Фахівці кажуть, що на Буковині попиту на вакцини немає. Рідко хто купує її за власним бажанням. Зазвичай аптеки закуповують ці препарати для груп ризику: лікарів, педагогів.
– У будь-якій аптеці вакцину не купити, – каже Геннадій АКЖИГІТОВ, начальник відділу фармацевтичного супроводу інформаційно-аналітичного центру Головного управління охорони здоров’я області. – У попередні роки аптеки запасалися вакцинами від грипу. Але люди майже не купують, тож фармацевти списували їх за свій рахунок. Термін зберігання цих препаратів короткий. Обов’язковий асортимент препаратів, до якого входять протигрипозні препарати, є в кожній аптеці.
У держслужбі з лікарських засобів повідомили, що всі лікарні забезпечені препаратом "Таміфлю". Наразі є вісім тисяч доз.
"Не займайтеся самолікуванням"Сезон застуд погнав буковинців у аптеки. Фармацевти фіксують збільшення кількості покупців, які беруть препарати від застудних хвороб.
– Люди, які займаються самолікуванням, були, є і, напевно, будуть, – каже терапевт Віра КОСЕНКО. – Реклама, нестача часу і внутрішня культура не дозволяють хворим звертатися спочатку до лікаря, а вже потім йти в аптеки. Відтак людина витрачає на лікування більше часу і коштів. За застудних захворювань іноді достатньо збити температуру, побути вдома і лікуватися домашніми засобами: чаї з калини-малини, мед, часник, лимон тощо. Але все одно спочатку треба проконсультуватися з лікарем. На жаль, і самі аптеки сприяють самолікуванню людей. Радять обирати зі свого асортименту препарати.
Аптеки зацікавлені, щоб споживач придбав препарати саме в них. Адже доки хворий порадиться з фахівцем, клієнта можуть втратити.
Ліна НАГІРНЯК
27-10-2012, 11:06
0
2 768