Картоплі вистачить усім

Публікації
5 358
0
Картоплі вистачить усім
Наприкінці серпня – на початку вересня регіон, як і вся країна, перетворився на великий город. Майже кожен встиг або ще встигне стати копачем картоплі. Більшість нарікає на цьогорічний урожай, та фахівці заспокоюють: картопляного голоду не буде.

"Торік вся була файна, гладенька"

Неподалік Садгори в полі працює сімейний підряд із шістьох людей. На городі керує бабуся.

– Діти поприходили з базару, онуки – зі школи. І всі – на картоплю, – розповідає пенсіонерка Одарка Захарівна. – Копаємо і саджаємо під мотоблок: так і швидше, і для рук легше. Тим, хто копає лопатою, буде важко – земля суха. Багато картоплі немає, але нам вистачить. Інша річ, що вона вся покручена. Сама бульба велика, а збоку – суцільні відростки зі ще кількома подібними на бульбу. Так, ніби в землю пішла. Ще такої бараболі не бачила. Того року вся була файна, гладенька. Але нам ще гріх жалітися. Ось у сусідів взагалі дрібна була. А більшість сусідніх ділянок взагалі нікому не потрібна, заростає бур’яном.

Восьмирічна Наталія Косован на город вийшла одразу після уроків. Вона збирає картоплю.
– Немає такого, щоб дуже не хотілося йти копати картоплю, – розповідає дівчинка. – Батьки щороку мене змалечку беруть сюди, бо в цей період не було на кого залишити. Всі ж копають.

У Новоселицькому районі на полі зустрічаємо жінку. Вона розповідає, що торік урожай був кращий.

– Копали картоплю в сестри у Боянах, – розповідає Марія НІКОЛАЄВА. – Зібрали картоплі значно менше, ніж минулого року. Тоді було 57 мішків із городу. Причому вся картопля була велика. Цьогоріч зібрали тільки 30 мішків. Вся покручена та невелика. Але і то добре. Побоювалися, що під час спеки вона може вся спектися.

Буде в середньому 120 центнерів із гектара

– Цьогорічний урожай картоплі трохи менший за минулорічний, – розповідає директор Української науково-дослідної станції карантину рослин Інституту захисту рослин Національної академії аграрних наук Володимир ГУНЧАК. – Минулий рік був одним із пікових за урожайністю картоплі. Проте можемо впевнено говорити, що картопляного голоду не буде. У когось урожай кращий, у когось – гірший. Це залежить від сорту картоплі, технології вирощування, удобрення грунту, боротьби зі шкідниками і, звичайно, від погодних умов. З того, що ми нині бачимо на наших ділянках, прогнозується урожайність 120 центнерів з гектара. Звісно, це не 200, але й не 60. Можна стверджувати, що середній рівень урожайності картоплі є. Ключову роль відіграли погодні умови. Було значно менше дощів. Коли зав’язувалися бульби, у нас дощу не було. Але і в цьому є позитив – суха погода сприяла меншому поширенню фітофторозу, для якого потрібна ще й волога. Фактично завдяки дотриманню технологій позакореневого живлення і дощів, які пройшли під кінець вегетації, і отримали цей урожай. Добре, що дощі пішли, коли бадилля було зелене. Це дало змогу бульбі набрати вагу.

Також багато залежить від якості насіння. Ми впроваджуємо в життя технологію безвірусного вирощування насіннєвої картоплі. З клітинного рівня проводимо оздоровлення на відсутність вірусів. Рослину вирощують із пробірки, потім вона потрапляє до теплиці. Після цього вирощуємо міні-бульби, а з них отримуємо елітне оздоровлене насіння. У базі даних маємо понад 40 сортів картоплі. Але цього року ставку робимо на "Серпанок" і "Слов’янку". Її виростили для реалізації населенню.

– У всіх категоріях господарств посаджено 1,4 мільйона гектарів картоплі, що дасть змогу зібрати врожай, близький до минулорічного, – 23 мільйони тонн, – повідомив заступник міністра аграрної політики та продовольства Олександр СЕНЬ. – Площа посадки картоплі цього року перебуває на рівні минулого року. Погодні умови в основних регіонах, де її вирощують (у північних та центральних областях), можна визначити як задовільні. Це дає можливість очікувати достатньо картоплі.
Михайло Салітра
Шановний відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач. Ми рекомендуємо Вам зареєструватись або зайти на сайт під своїм ім'ям.

0 коментарів

Ваше ім’я: *
Ваш e-mail: *
Код: Натисніть на зображення, щоб оновити код, якщо він нерозбірливий
Введіть код:

Читайте також

22:17
Не стало буковинця, який 40 років возив рятувальників гасити пожежі
22:00
"Не цінуємо своїх": мандрівниця розкритикувала захват візитом ведучого Комарова на Буковину
21:41
Якому знаку зодіаку пощастить 1 квітня
21:21
"Клята війна": стало відомо про загибель захисника із Буковини Геннадія Рясова
20:59
В застосунку "Дія" з'явився новий розділ: для кого він призначений
20:35
В Україні знизять ціни ще на понад сотню ліків
20:19
Росія застосовує заборонені хімічні речовини на Куп’янському напрямку
19:55
Цей додаток стрімко розряджає акумулятор вашого iPhone

Колонка

Читають Коментують

Свіжий номер

Афіша

політика, влада

економіка

здоров'я

культура

спорт

Каталог фірм