На монополіста управа є

Публікації
4 248
0
На монополіста управа є

Одна з найбільших проблем буковинських підприємців – господарські відносини з підприємствами-монополістами. Йдеться про обленерго, "Чернівцігаз" та водоканал. І жителі, і підприємства не мають іншого вибору – змушені користуватися послугами лише цих структур. А ті часто зловживають своїм становищем.

"Ми вимушено сплатили борг іншого підприємства"

– У всьому світі є альтернатива: якщо не подобаються умови одного надавача послуг, можна звернутися до іншого. А в нас створили такі умови, що ми всі змушені погоджуватися на будь-які умови монополіста, – розповідає Наталя БАТРАКОВА, оператор інформаційної гарячої лінії міського центру захисту приват­них підприємців та підприємств малого бізнесу – громадської організації, яка захищає підприємців. Але й сама виявилася безсилою через дії монополістів.

– Хоча самі працівники підприємств-монополістів визнають, що правила, встановлені їхніми організаціями, не досконалі, – каже пані Наталя. – Так звані типові договори, які вони пропонують, написані саме під інтереси однієї сторони, а інша не може нічого змінити. Ми змушені приймати умови їхньої гри.

Влітку 2012 року громадська організація переїхала в інше приміщення, яке до цього використовували також як офіс. Цільове призначення цього приміщення не змінилося. Але для обленерго все одно був привід пограти м’язами.

– Нас змушували складати документ із новими технічними умовами використання цього приміщення. Інакше ми змушені платити так, як попереднє підприємство. Це абсурд, – розповідає Н. Батракова. – Також нас змусили сплатити борг (добре, що відносно невеликий – до 300 гривень) організації, яка працювала тут до нас. Підприємство ліквідували, а борг залишили. Таким чином заборговані кошти обленерго повернуло – за наш рахунок. Інакше нам не дозволяли розпочинати свою господарську діяльність, доки ми не сплатимо чужі борги.
Є чимало й інших питань до компанії. Наприклад, всі підприємства зобов’язані кожні три роки переукладати нову угоду. А якщо умови не змінилися? Чому б не внести відповідний пункт в угоду – за умови відсутності змін угода продовжується – і не морочити всім голову?

"Монополісти влаштували свавілля – і жодної відповідальності"

Такі самі проблеми мають підприємці і з іншими монополістами. Сама держава поклала у безвихідь малі та великі підприємства, оскільки інших організацій, які надають ті ж послуги, просто немає.

Чимало буковинських підприємців скаржиться на дії монополістів до владних структур: прокуратури, Антимонопольного комітету. Однак віз і нині там.

– Підприємці скаржаться, але зрушень жодних, – обурюється Степан ТЕРНОВЕЦЬКИЙ, заступник голови Федерації роботодавців Буковини. – Хочу запитати: де прокуратура, Антимонопольний комітет? Чому немає реакції на наші скарги? Підприємства-монополісти відкрито влаштували свавілля – і жодної відповідальності. Наприклад, чому підприємців за надміру використану електроенергію штрафують у трикратному розмірі? Якщо у правилах НКРЕ чітко зазначено, що за спожиту енергію понад заявленого підприємство зобов’язується сплатити подвійну вартість енергії.

Так само штрафують підприємців за перевикористання газу.

У виробництві не завжди можна спланувати кількість та обсяг замовлень і час їхнього виконання. Підприємець створив робочі місця, сплачує податки за кожного працівника, виробляє продукцію, у нього великий обіг, йому ніколи стежити за лічильниками. Не зупиняти ж виробництво через те, що обсяг замовленого вже вичерпався, а календарний місяць ще не завершився.

– Підприємець не зобов’язаний знати всі внутрішні закони і правила компаній. Він має свої професійні завдання, сплачує за куплений товар: газ, воду, електроенергію, утримує працівників, сплачує податки – йому є про що думати. Він не повинен бути ще й юристом, перевіряти, чи дозволяє законодавство його оббирати. Виходить, що кожен підприємець повинен підозрювати кожного чиновника в тому, що його намагаються ошукати, – каже пан Степан. – Підприємства-монополісти – це держава в державі. Сам собі господар. Ніхто не може вплинути на них. Влада нічим не може допомогти.

Залишається лише допомагати собі самому. Підприємці радять іншим колегам ретельніше, незважаючи на зайнятість, стежити за показниками лічильників.
Ліна НАГІРНЯК

Думка
Оксана ПРОДАН,
голова об’єднання малого та середнього бізнесу "Фортеця":
– Усі підприємці повністю залежать від монополістів у галузі енергопостачання. Згідно із законом регулювання їхньої діяльності покладено не тільки на Антимонопольний комітет, але й на комісію, яка здійснює регулювання у галузі енергопостачання. Рішення НКРЕ є обов’язковими для виконання монополістами, тож саме вона визначає обов’язкові послуги, умови підключення та того, хто повинен встановлювати лічильники на газ, воду, світло – постачальник чи споживач.

Коментар

За порушення законодавства підприємства сплачують великі штрафи

Віктор МОТУЛЯК,
голова обласного територіального відділення АМКУ:
– Справді, вибору у стосунках споживачів та зокрема суб’єктів господарської діяльності з підприємствами-монополістами немає. Але діяльність підприємств природних монополій обмежується законом про природні монополії й антимонопольним законодавством, тобто законами про захист економічної конкуренції. Зокрема підприємства-монополісти не мають права зловживати монопольним становищем, відмовляти у наданні послуг. Наприклад, до нас звернулися дві чернівецькі комунальні медичні установи, які мають соціальне значення. За їхніми заявами ми розпочали розглядати справи щодо ознак зловживання монопольним становищем обленерго. А саме щодо перевищення лімітів споживання електроенергії. Обленерго нарахувало цим підприємствам великі штрафні санкції. Наразі триває слідство, але ознаки зловживання є.
З початку року від споживачів ми отримали понад 10 скарг на дії обленерго.
За наслідками розслідування ми накладаємо штрафні санкції і зобов’язуємо не здійснювати такі дії у подальшому щодо підприємств, які поскаржилися. Штрафи ми призначаємо чималі: до 10 відсотків від виручки підприємства-порушника за минулий рік.
Ще є скарги на видачу технічних умов. Нині здійснюємо перевірку щодо правомірності видачі цих технічних умов, чи не нав’язують споживачам підприємства-монополісти здійснювати роботи, які не стосуються проектної документації. Таку саму перевірку здійснюємо й стосовно "Чернівцігазу". На них також є скарги, особливо з районів.
Скарг на водоконал не було.
Наші нормативні документи передбачають розгляд письмових скарг. Тому, якщо суб’єкти господарської діяльності зазнали зловживань з боку підприємств природних монополій, потрібно надати письмову заяву в регіональне відділення Антимонопольного комітету, а також докази неправомірних дій.
Також контролюють правомірні дії обленерго й інші установи. Наприклад, НКРЕ та Державна інспекція з енергетичного нагляду. Тому скаржитися паралельно можна й цим організаціям. Вони мають навіть більше можливостей, ніж Антимонопольний комітет. 
Шановний відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач. Ми рекомендуємо Вам зареєструватись або зайти на сайт під своїм ім'ям.

0 коментарів

Ваше ім’я: *
Ваш e-mail: *
Код: Натисніть на зображення, щоб оновити код, якщо він нерозбірливий
Введіть код:

Новини Дня

19:16
Герої Буковини: на війні загинув молодий воїн Василь Беслюбняк
18:58
Чому каву п'ють з холодною водою: просте пояснення, що з нею потрібно робити
18:34
ЄС не може погодити 20 мільярдів євро для України
18:11
Українські біатлоністи - восьмі в естафеті ЧС-2025
17:59
Ця консерва - найкращий продукт для здоров’я людей похилого віку: зміцнить серце та кістки
17:40
Як правильно рахувати зарплату: скільки реально отримуємо на руки та чи вигідніше працювати через ФОП
17:20
Україна очікує на нові постачання F-16 цього року, - Зеленський
17:00
Хотів купити інструмент: на Буковині аферисти видурили у чоловіка 56 тисяч
16:40
В Міненерго звернулись до українців: що варто зробити кожному
16:20
В Коордштабі розповіли, хто для РФ в пріоритеті на обмін і чому не видають "азовців"
16:15
Діти в гуртку технічного конструювання створюють пристрої для військових
16:00
Ліквідація наслідків атаки на ЧАЕС триває дев’ятий день: яка ситуація
16:00
Названо найкорисніший десерт, який повинні їсти українці
15:40
Чи готовий Зеленський підписати угоду про корисні копалини: джерело Sky News повідомило деталі
15:20
Трамп провів масштабні кадрові зміни в армії США
15:00
У Чернівцях затримали чоловіка, який розповсюджував наркотики
14:40
На Покровському напрямку важкі бої: ЗСУ про наступ росіян
14:31
ДТП в Чернівцях: у тролейбусі відмовили гальма
14:20
Пенсії в Україні масштабно проіндексують із 1 березня: як перерахують кожну виплату
14:00
Що робити, коли у селі на Буковині немає соцпрацівника
13:40
Великий піст 2025: традиції, календар харчування, правила та заборони
13:20
Чернівчан закликають достойно провести загиблого воїна Артура Кузука
13:00
Стало відомо, чи відновиться туризм у Чорнобильській зоні після війни
12:40
Як вибухотехнік з Чернівців розміновував Харківщину
12:20
Що буде, якщо їсти банани щодня: несподівані переваги
Більше Новин

Колонка

Читають Коментують

Свіжий номер

Афіша

політика, влада

економіка

здоров'я

культура

спорт

Каталог фірм