Наталя Таушер 2000 року закінчила вище професійно-технічне училище №3. А вже 2007 року запровадила свою марку весільних суконь. Нині вона має дизайн-студію у Чернівцях і Києві й бере участь у показах моди у столиці.
– Починала з того, що шила вдома весільні корсети на Волоку, за рік мені це набридло, і я взялася за власну роботу, – розповідає Наталя. – Це дуже важко: недоспані ночі, відсутність особистого життя. Фінансової самостійності вже досягнула, тепер пошиття суконь – це робота нашого колективу. Робимо ексклюзивні речі. У нас одягається "Топ модель-2011" Ксенія Ламбер. Вона ж відкрила магазин нашого бренду в Дніпропетровську.
Не маю вищої освіти. Закінчила училище та спеціальні дизайнерські курси в Ізраїлі. Але дуже вдячна майстрам училища, які дали практичну базу.
Більшість випускників працевлаштованаУ профтехучилищах до 25 серпня триває вступна кампанія. Але у багатьох навчальних закладах розповідають, що місця вже заповнені. Директори радять йти у їхні ПТУ. Навчання безкоштовне, а ще робітничі професії тепер затребувані, і випускники без роботи не залишаються. За опитуванням профтехучилищ, з’ясувалося, що перевагу робітничим професіям надають учні із сільської місцевості.
У вищому професійно-технічному училищі №3, де навчають на кравців і перукарів, усі 180 державних місць майже заповнені.
– Перевага навчання у ПТУ в тому, що людина отримує практичні знання, які може застосувати і які дадуть можливість заробити, – каже директор училища Олеся Нікішина. – На наших випускників – черги, і після навчання 90 відсотків працевлаштовані. Йдуть працювати на швейні підприємства, підприємства, які шиють весільні сукні. Заробити можуть від двох до п’яти тисяч гривень. Кравець – це професія важка, але затребувана.
Ми співпрацюємо із Хмельницьким інститутом конструювання та моделювання швейних виробів, і наші випускники можуть там продовжити навчання. Але багато йдуть працювати або вчаться заочно.
У професійному машинобудівному ліцеї цього року зменшили обсяг замовлення із 240 учнів до 120.
– Найпопулярніша спеціальність у нашому закладі – слюсар із ремонту автомобілів, – каже директор Михайло Марчук. – Наші учні під час навчання йдуть на практику, і більшість потім уже працює на цих підприємствах. Тож проблем із працевлаштуванням немає. Укладаємо договори з підприємствами, багато хто приходить уже з направленням. До нас йдуть навчатися переважно жителі Садгірського району та сіл Заставнівського, Кіцманського районів.
– Найпопулярніша спеціальність у нашому закладі – електромеханік із ремонту комп’ютерів, – розповідає директор професійного ліцею галузі послуг Орися Цимбал. – Недобір є на професії помічник вихователя і соціальний працівник. Серед наших випускників найлегше влаштовуються обліковці з реєстрації бухгалтерських даних, їх беруть працювати у торгові зали супермаркетів, касирами.
Робітників навчать
на підприємствахВ обласній службі зайнятості підтвердили, що випускників профтехучилищ на обліку безробітних значно менше, ніж випускників вузів. Директори багатьох підприємств готові приймати на роботу людей із робітничими професіями.
– Нам потрібні працівники, але з училищ йдуть досить мало випускників, – каже голова правління фірми "Трембіта" Стелла Станкевич. – Є вакантні місця швачок, прасувальників. Якщо людина працює належним чином, вона має зарплату від 2,5 тисячі гривень.
У відділі кадрів ТОВ "Машзавод" розповіли, що у них працює чимало молоді. Але чернівецькі навчальні заклади не готують робітників необхідних професій для підприємства. Тут потребують газорізувальника, котельника, машиніста крану, стропольника. На 52 професії "Машзавод" має ліцензію Міносвіти і самостійно здійснює підготовку кадрів.
– На підприємство приходять навіть люди з вищою освітою, які готові навчитися робітничим професіям, – розповідають у відділі кадрів. – Економістів та юристів багато, роботи для них немає. А середня зарплата на "Машзаводі" – 3200 гривень.
Людмила ОСАДЧУК
КоментарАнатолій ШВЕЦЬ,
заступник начальника управління освіти ОДА:
План зі вступу до ПТУ на 2012 рік ми вже виконали на 89,8 відсотка. Недобору учнів, як минулого року, не буде. Проте вступна кампанія триває до 25 серпня. Й охочі ще можуть подати документи на вступ до училищ”.
Буковинець після закінчення ПТУ став відомим художникомУ свої 33 роки майстер із декоративної кераміки, сторожинчанин Ілля Васелович (на фото) створив три персональні виставки скульптур. Після закінчення школи чоловік вступив у Чернівецьке профтехучилище №5 за фахом "Художник із декоративної кераміки".
– Спочатку не планував присвятити творчості все життя, але коли опанував технологію роботи з глиною, зрозумів, що це моє, – розповідає художник. – Тому після закінчення училища вирішив не продовжувати навчання у вузі. Хоча такі пропозиції були. Для мене головне було використати здобуті знання роботи з глиною на практиці.
Ілля Васелович створив приблизно 200 глиняних скульптур на різні тематики. Каже, що якби рахував свої роботи від початку, то у списку набралося б ще більше.
Нині художник ще займається репетиторством. Крім того, він уже дев’ять років веде гурток "Кераміка Буковини" при Сторожинецькому центрі дитячої та юнацької творчості.
– Про те, що не здобував вищу освіту, не шкодую, – каже Ілля Васелович. – Оскільки зміг реалізувати себе у тій справі, яка мені справді подобається.
Найпопулярніші спеціальності у ПТУ
і можлива зарплата:
"Агент з організації туризму" від 1150 грн;
"Покоївка" від 1100 грн;
"Кравець" від 1500 до 4000 грн;
"Слюсар з ремонту автомобілів" від 1500 до 4000 грн;
"Електромеханік із ремонту комп’ютерів" від 2000 грн;
"Секретар керівника" від 1000 грн.
Нове у навчанніУ професійно-технічному училищі радіоелектроніки з’явилася спеціальність охоронця банків, магазинів та інших установ.
У професійно-технічному училищі №3 на прохання роботодавців запровадили спеціальність кравець-квітникар. Учнів навчають шити, вишивати і створювати штучні квіти для весільних суконь.
У професійному ліцеї галузі послуг нова спеціальність – "Оператор з оброблення програмного забезпечення". Працівник цієї професії займається програмним забезпеченням, роботою веб-сайтів, відео- та аудіофайлами. Ще одна нова спеціальність – керівник, діловод, адміністратор офісу.
Для вступу у ПТУ потрібні:
заява, свідоцтво про базову загальну середню освіту та додаток до нього (після дев’ятого класу), атестат про середню освіту та додаток до нього (після 11 класу), медична довідка.
15-08-2012, 11:54
0
8 468