Напередодні Міжнародного дня захисту дітей кореспондент "МБ" побувала в обласному дитячому притулку. Побачене вразило.
Нині тут перебуває 17 дітей віком від чотирьох до 17 років. Їх вилучили з неблагополучних сімей, знайшли на вулиці. А дехто прийшов сам, втікаючи від найрідніших людей…
Подвір’я притулку розмальоване різнобарвними квітами. На майданчику граються менші діти під наглядом вихователів. Хтось катається на гойдалці, хтось кидає м’яч. Почувши, що їх фотографуватимуть, підбігають і навперебій просять: "Мене! Мене!"
У підлітків – майстер-класи. Вони розмальовують вітражі та композиції з тіста. 14-річний Андрій низько схилив голову над своїм виробом. Його затримали на вулиці. У притулку хлопчик вже не вперше. Неодноразово втікав з дому. "Хотів погуляти з другом Чернівцями, – виправдовується. – Ми ночували у під’їздах. Просили гроші на вулиці та купували собі піцу".
12-річну Оленку теж підібрали на вулиці. Вона з багатодітної родини, у якій виховують вісьмох дітей. "Везла до Чернівців автобусом молоко одній тітці, – зітхає дівчинка. – Але зійшла не на тій зупинці і заблукала. Мене привезли сюди міліціонери. Хочу, щоб мама забрала мене додому".
Потрапляють діти
із забезпечених сімейУ кабінеті директор притулку Жанна Янчук обговорює зі спонсором заходи до першого червня. "Підемо з дітьми у парк на атракціони, – розповідає. – Супермаркет запросив на перегляд мультфільму у форматі 3D. Проведемо кілька майстер-класів, зокрема з карвінгу, складання композицій із квітів".
До притулку потрапляють здебільшого діти з неблагополучних сімей. Нині тут перебуває троє дітей з однієї багатодітної родини. "Хоча трапляється, що приводять дітей і з цілком благополучних та забезпечених сімей, – запевняє Жанна Степанівна. – Радіємо, коли нам вдається повернути дитину в сім’ю".
"Деякі батьки зовсім не приходять"У притулку діти можуть перебувати до 90 днів. За цей час вирішується їхня доля. Лише в крайньому разі їх віддають до інтернатів. "Спочатку діти – не лише маленькі, а й підлітки – сумують і плачуть за батьками, хочуть повернутися додому, – зізнається директор. – Забезпечуємо вихованців усім необхідним: харчуванням, одягом. Деякі батьки цікавляться своїми дітьми, часто навідуються до них. Хоча є й такі, які зовсім не приходять. Діти від цього дуже страждають. Вони завжди можуть прийти до мене чи вихователя, поспілкуватися. Такі задушевні розмови дуже допомагають. У притулку діти змінюються на краще. Стають спокійнішими та впевненішими. Інколи на вулиці до мене підходять батьки, вітаються, дякують за дітей".
Надія БУДНА
Коментар
Юлія ЯКІВЧЕК,
начальник служби
у справах дітей ОДА:
Найбільше насилля дитина зазнає у сім’ї. Ми виявили 37 таких випадків. Нещодавно до соціальної служби звернулася дитина зі скаргою на постійні конфлікти з мамою та вітчимом. Справу розглядали у суді. Але мама навіть не з’явилася – прислала адвоката. Цього року вилучили 15 дітей із сімей у різних районах. Найбільше – у Хотинському та Сторожинецькому. Вилучених дітей даємо під опіку родичів, влаштовуємо у прийомні сім’ї та будинки сімейного типу. За чотири місяці цього року на Буковині усиновили дев’ятьох дітей. У черзі на усиновлення – 38 подружніх пар. Але 90 відсотків із них хочуть взяти дитину віком до трьох років. Дітей старшого віку хочуть взяти одиниці. Але їх теж потрібно усиновлювати".
Діти, які зазнають сімейного
насилля, можуть
зателефонувати
за номером
52-24-08.
Акція "МБ"
"Молодий буковинець" розпочинає акцію "Родина – для сироти". Це продовження нашої попередньої акції "Усинови дитину". Тоді усі діти, про яких ми писали, знайшли сім’ї.
Ми розповідатимемо про дітей-сиріт. Зазирніть у їхні очі. Можливо, якась дитина стане для вас донькою або сином...
2-06-2012, 11:35
0
2 890