З ініціативою повернути площі Турецької Криниці історичну назву – Святої Діви Марії – виступили єпархія Української Православної Церкви Київського Патріархату, церковна громада та громадські релігійні організації. Вони ж запропонували спорудити на площі капличку, оскільки тут протягом 70 років стояли дві православні церкви. Це питання обговорювали на засіданні громадської ради з питань охорони культурної спадщини.
Мистецтвознавець Лариса Канюк представила історичну довідку про місце розташування на площі Турецької Криниці православних церков, які згодом демонтували та перенесли у передмістя. "Православна церква завжди вшановувала місце, де стояли храми. Тому пропонуємо на площі встановити капличку, – сказав настоятель храму Святої Ольги отець Олег Полянко. – Також просимо повернути площі колишню назву – Святої Діви Марії. Вона ніколи не називалася площею Турецької Криниці. Цю назву просто вигадали". Настоятель храму Святої Параскеви отець Микола Семелюк пригадав, що в давнину в місті була традиція збиратися на площі на Йордана й освячувати воду. Її теж можна відновити.
Поет Семен Цидельковський, який 30 років жив біля цієї площі, сказав, що йому приємніша назва Святої Діви Марії. Він також зауважив, що під час спорудження православної каплички слід взяти до уваги, що там вже встановили пам’ятний знак жертвам єврейського гетто. Ці пам’ятники мають поєднувати людей, а не роз’єднувати.
Автор проекту реконструкції площі Турецької Криниці Лариса Вандюк теж не проти зміни назви та встановлення каплички. "Проектом було передбачено відновлення пам’ятного знака на місці церков, – зізналася архітектор. – Зараз там збудували аркаду".
– Ми довго шукали назву для площі. Виносили це питання на обговорення, – пригадав головний архітектор міста Сергій Гомонович. – Було кілька варіантів. Серед них – і Святої Діви Марії. Але всі зійшлися на назві Турецької Криниці. Пропозицію священиків можна ще раз винести на обговорення. Якщо висловляться "за", площу можна перейменувати.
– У Чернівцях не так багато історичних площ. Тому забудовувати їх не маємо права, – переконана начальник відділу охорони культурної спадщини міськради Олена ПУШКОВА. – На горі поблизу школи №14 вже встановили хрест, який домінує над площею. Можливо, біля нього можна збудувати капличку для моління. А може, краще встановити пам’ятний знак. Будемо вивчати це питання.
– Члени ради не можуть проігнорувати звернення єпархії та церковних організацій. Але все треба вирішити в інтересах громади міста, – зауважив голова громадської консультативної ради Сергій ОСАЧУК. – Перейменуванням вулиць та площ займається топонімічна комісія. Ми можемо лише клопотати перед нею.
Рада запропонувала ініціаторам підготувати ескізний проект пам’ятного знака та визначити місце для його встановлення. Питання доцільності зміни назви площі Турецької Криниці вирішили обговорити. Пізніше його винесуть на розгляд топонімічної комісії.
Надія БУДНА
Довідка
Реконструкція площі Турецької Криниці розпочалася 2004 року, але й досі її не здали в експлуатацію. Площа коштувала місту 17 мільйонів гривень.
28-04-2012, 16:06
0
6 294