Збирання ягід – це школа виживання

Публікації
28 023
0
Збирання ягід – це школа виживання

Карта, ліс і жодної романтики – це справжня картина сезонного збирання лісових ягід за кордоном. Чернівчанин Іван АНДРЮК, одного разу побувавши у Фінляндії, має намір поїхати туди знову. Він вбачає у труднощах тимчасових заробітків азарт.

Потрібні довгий плащ і гумаки

– Гадаю, тепер буде легше на заробітках, – розповідає чоловік кореспондентові "МБ". – Я вже знаю що, де і як. З одягу треба мати довгий міцний плащ, сітку від комарів, гумові чоботи. У Фінляндії часто чергуються дощі із сонцем.
Збирання ягід за кордоном – цікаве і важке заняття. Є два варіанти тимчасової роботи: у фермера на збиранні малини, полуниці (тут легше, тому зазвичай їдуть жінки, студенти) і збирання лісових дикорослих ягід. Це заняття для відважних людей. Це робота для справжніх чоловіків – тут потрібно мати міцні дух і тіло.

Розпорядок дня такий: 05.00 – підйом, 06.00 – вже у лісі, обідня перерва 15 хвилин – зазвичай беруть варені яйця – вони краще тримають. Кінець робочого дня о 17.00-19.00 – як у кого сил вистачить. Потрібно мати із собою ємкості на 20-40 кілограмів: рюкзак, одне або два відра. Деякі земляки обладнали для збирання ягід спеціальні діжки на лямках, щоб зручно було носити на плечах. Також бажано мати із собою спеціальну щітку для збирання ягід.

Пан Іван каже, що тут все чесно – офіційне працевлаштування. Вирушаючи в дорогу, людина має на руках запрошення працедавця. "Господар зустрічає, надає житло. А далі все залежить від бажання заробити, фізичного та психологічного здоров’я. Карта місцевості в руках, неозорий ліс – і вперед. Ідеш лісом і збираєш чорниці, брусниці тощо".
Існують жорсткі вимоги до збирання ягід: поблизу доріг і житла фінів не збирати, бо це територія місцевих.

Господар відповідає за своїх працівників

– Як правило, приїжджають на збирання ягід по двоє, троє, четверо. Отак разом і йдуть на роботу. Тут і проявляється здатність до виживання. Пригадую, з Тернополя приїхали троє. Головним серед них був колишній спортсмен міцної статури, веселий чоловік. А лісу злякався – він хвостиком ходив за іншими і постійно гукав їх. Чоловік нічого не зміг заробити і через два дні поїхав. А витратив чимало, бо приїхав "Таврією" – це дві тисячі кілометрів плюс на поромі з Талліна до Хельсінків, ще й на ремонт авто витратив чимало – за кордоном запчастини до "Таврій" не знайти, – усміхається чернівчанин.

– Траплялося, губилися люди в лісі, але господар відповідає за них, тож ніхто не зникав. Наприклад, на пошуки авто працівників господарі замовили вертоліт – знайшли швидко.
Фінляндія майже вся в лісах – 80 відсотків території, чимало боліт, але заблукати важко.
Ліна НАГІРНЯК

До теми
За кілограм полуниці – один злотий
Іван, доки готувався до тимчасових заробітків, вивчив майже увесь ринок сезонних робіт в Україні та за кордоном з офіційним працевлаштуванням.

Зокрема:

 За кілограм зібраної полуниці у Вінницькій, Херсонській чи Одеській області торік платили одну гривню. За робочий день можна зібрати в середньому 100 кілограмів. Віднімемо проїзд, проживання, харчування – чистими отримуємо на руки 60-70 гривень. Помножимо на 25 робочих днів, місячний заробіток виходить 1700 гривень.

Втім, на збиранні чорниці чи грибів в Українських Карпатах можна заробити більше. За кілограм чорниць в Україні платять, як і за кордоном, – 25-27 гривень. Тож за місяць можна заробити до трьох тисяч гривень. Але це до снаги лише тим, хто добре знає місцевість.

 У Польщі за кілограм полуниці платять один злотий – це 2,7 гривні. Помножимо на сто кілограмів зібраної ягоди за день і 25 робочих днів – вийде 6700 гривень за місяць. Віднімемо витрати на піврічну робочу візу, проїзд тощо – 1700 гривень. То на руки отримаєте п’ять тисяч гривень.

 У Фінляндії за кілограм полуниці платять 70 євроцентів (приблизно сім гривень). За фінськими законами, перші 17 євро не оподатковують, а з решти суми 35% треба сплатити як податок. Виходить зі ста кілограмів – на руки 60-70 євро за день, 1500-1700 євро за місяць. Віднімемо витрати на страховку, посольство, проїзд, витрати на фірму-посередника – загалом 470-480 євро до початку роботи. Чистий заробіток становить у середньому 1100 євро.

 У Голландії робота у парниках перспективна, але там високий рівень використання гербіцидів – за рік роботи можна отримати хронічне захворювання.

В Австрії, Норвегії, Швеції, Фінляндії – високий рівень добробуту, тож на сезонні заробітки можна їхати. Хоча у Швеції більше полюбляють запрошувати тайців – це найдешевша робоча сила. У європейських країнах різне природоохоронне законодавство. У Швеції та Фінляндії дозволено збирати ягоди щітками, а у Норвегії – тільки руками.

– Сезонні заробітки ризиковані тим, що раз на чотири-п’ять років трапляються засуха чи неврожай. Тож немає стовідсоткової гарантії, що заробите, – наголошує чоловік. 

увага

 Не варто їхати на сезонні заробітки людям із хронічними захворюваннями. Особливо з хворими зубами, нирками, захворюваннями спини, хребта.
 Перед виїздом дізнайтеся координати посольства України чи консульства.
Шановний відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач. Ми рекомендуємо Вам зареєструватись або зайти на сайт під своїм ім'ям.

0 коментарів

Ваше ім’я: *
Ваш e-mail: *
Код: Натисніть на зображення, щоб оновити код, якщо він нерозбірливий
Введіть код:

Новини Дня

19:16
Герої Буковини: на війні загинув молодий воїн Василь Беслюбняк
18:58
Чому каву п'ють з холодною водою: просте пояснення, що з нею потрібно робити
18:34
ЄС не може погодити 20 мільярдів євро для України
18:11
Українські біатлоністи - восьмі в естафеті ЧС-2025
17:59
Ця консерва - найкращий продукт для здоров’я людей похилого віку: зміцнить серце та кістки
17:40
Як правильно рахувати зарплату: скільки реально отримуємо на руки та чи вигідніше працювати через ФОП
17:20
Україна очікує на нові постачання F-16 цього року, - Зеленський
17:00
Хотів купити інструмент: на Буковині аферисти видурили у чоловіка 56 тисяч
16:40
В Міненерго звернулись до українців: що варто зробити кожному
16:20
В Коордштабі розповіли, хто для РФ в пріоритеті на обмін і чому не видають "азовців"
16:15
Діти в гуртку технічного конструювання створюють пристрої для військових
16:00
Ліквідація наслідків атаки на ЧАЕС триває дев’ятий день: яка ситуація
16:00
Названо найкорисніший десерт, який повинні їсти українці
15:40
Чи готовий Зеленський підписати угоду про корисні копалини: джерело Sky News повідомило деталі
15:20
Трамп провів масштабні кадрові зміни в армії США
15:00
У Чернівцях затримали чоловіка, який розповсюджував наркотики
14:40
На Покровському напрямку важкі бої: ЗСУ про наступ росіян
14:31
ДТП в Чернівцях: у тролейбусі відмовили гальма
14:20
Пенсії в Україні масштабно проіндексують із 1 березня: як перерахують кожну виплату
14:00
Що робити, коли у селі на Буковині немає соцпрацівника
13:40
Великий піст 2025: традиції, календар харчування, правила та заборони
13:20
Чернівчан закликають достойно провести загиблого воїна Артура Кузука
13:00
Стало відомо, чи відновиться туризм у Чорнобильській зоні після війни
12:40
Як вибухотехнік з Чернівців розміновував Харківщину
12:20
Що буде, якщо їсти банани щодня: несподівані переваги
Більше Новин

Колонка

Читають Коментують

Свіжий номер

Афіша

політика, влада

економіка

здоров'я

культура

спорт

Каталог фірм