Сіється дрібний дощ, віє холодний вітер. Ми піднялися стрімкою лісовою дорогою до одного з березових гаїв, який належить до угідь Колінківецького лісництва Хотинського держлісгоспу.
Першого дня збору сік не варто братиНа узбіччі стоїть металева бочка на колесах. Навпроти за якихось 100 метрів робітники готуються наповнювати чималу посудину березовим соком, який випирає боки поліетиленових, які видніються біля кожного дерева.
– Тече сік не дуже, бо холодно, особливо вночі. Гадали, взагалі не буде, – розповідає Віктор Голишко, робітник. – Торік, наприклад, сокозбирання затримав сніг. Цього року ситуація трохи краща. Сік у нас дуже смачний, кажуть, що найкращий на Буковині, бо тут густина поверхневих вод майже така сама, як і соку.
А коли протягом тижня температура становить 18-20 градусів, то сік стає мутним і вже не годиться для вживання.
Мешкають робітники у мобільних вагончиках. Харчуються їжею, яку приносять з дому. Не мерзнуть, бо є пічки.
– У нашому лісгоспі лише наше лісництво займається заготівлею березового соку, – каже лісничий Тарас Довганюк. – Торік заготовили 66 тонн. Цього сезону плануємо зібрати до 85 тонн. Сокорух розпочався тиждень тому. Березові угіддя у нас розкидані на чималій території – 115 гектарів. Найкраще брати сік із дерев віком 40-50 років. Першого дня збору сік не варто брати. Треба, щоби він протік. А вже наступного – підкладайте посудину. На трьох семигектарних ділянках у нас працюють три бригади по 12 осіб. Для збирання соку застосовуємо 15-літрові поліетиленові мішечки. Вони набагато зручніші, ніж скляна тара, яка засмічується і яку можна розбити. Після сезонного використання мішечки утилізуємо. Сік зливаємо у шість бочок ємкістю 2,5 тонни – по дві посудини на ділянку. Коли вони наповнені, приїжджають переробники і перекачують рідину у спеціальний транспорт.
– Чи можуть мешканці навколишніх сіл придбати у вас сік?– Звичайно, але ніхто наразі з таким проханням до нас не звертався. Зрештою, березовий сік – це дар природи, кожен може піти в ліс за соком. Ми не маємо великого доходу із заготівлі цього напою – до 50 тисяч гривень. Займаємося цим заради людей, адже ліс – це не лише деревина, а й сік, ягоди, гриби. Наразі березовий сік відправляємо на консервний завод у Кам’яну, що на Сторожинеччині.
"Американці самі прийшли до нас за соком"Про нашу цілющу продукцію знають і за океаном завдяки підприємству "Буковинапродукт" у Кам’яній.
– Десять років тому до нас приїхав представник американської фірми, яка вдома реалізує продукти, виготовлені у країнах Східної Європи, – пригадує Володимир Комар, голова правління підприємства. – З’ясувалося, що вони вже пробували наш сік. Зробили й певні дослідження. Звичайно, що тоді я був цим здивований. А нині наш березовий сік споживають у 39 штатах США, Канаді й Англії – в кожну з країн відправляємо по 20 тонн. Ще реалізуємо березовий сік у 12 регіонах України. Протягом сезону переробляємо 400 тонн соку: беремо його з Хотинського, Сторожинецького та Вижницького районів. До речі, американці не вимагають у нас сертифіката – лише якісне посвідчення.
У цеху підприємства вже другий день "крутять" сік у різну тару. Працівниці Тетяна Гончарюк та Оксана Адамович готують його до кипіння, Валентина Данилюк – розфасовує, а Наталія Григорчук та Олена Судейко працюють на конвеєрі, складаючи консервовану продукцію у металеві клітки.
– Наразі працюємо в одну зміну, потужність – 25 тонн, – каже Орися Рошко, начальник виробничої лабораторії. – Виготовляємо березовий сік з настоєм ромашки, шипшини, липового цвіту і меду. Прикро, що багато людей надають перевагу "Пепсі" чи іншим водам, тоді як можна пити наш продукт – натуральний і лікувальний.
– Трилітрова банка у нас коштує 16 гривень. Знаєте, є й такі "крутелики", які підсолоджену воду проганяють через березові тріски і кажуть, що це сік.
Василь Гринюк
Довідка
Як правильно збиратиДоросла береза може давати від 2 до 10 літрів соку за добу.
За сезон з одного дерева вдається націдити майже 100 літрів напою.
Під час відбору обирайте трохи нахилене дерево.
Отвори свердлять на висоті 30-50 см.
На березах діаметром 20-24 см – один канал,
діаметром 28-32 см – два, 36 см і більше – три.
Туди вставляєте носик, яким сік стікатиме у тару.
Після використання в отвір вставляють дерев’яний патичок і замащують глиною чи садовим вапном.
Сік берези має понад 30 цінних компонентів, які покращують кровообіг, роботу кишківника, виводять токсини. Його корисно пити тим, у кого анемія, гастрит, виразка, проблеми з нирками. Найкраще пити сік свіжим.
Сотні тонн переробляють три підприємства Як повідомив перший заступник начальника обласного управління лісового господарства Валерій Кашпор, на Буковині нині заготівлею соку займаються Хотинський, Чернівецький, Сорожинецький держлісгоспи та Сторожинецький лісгосп агропромислового комплексу.
– Маємо намір цього сезону переробити 450 тонн березового соку, який беремо у лісівників не лише свого району, але й зі Сторожинеччини, Хмельниччини і Волині, – ділиться Володимир Завадовський, керівник підприємства "Галс-ЛТД", що у Глибокій. – Продукцію збуваємо через торговельну мережу "Сільпо" у західних регіонах України та відправляємо її споживачам Польщі і Німеччини.
Крім Кам’яної і Глибокої, березовий сік переробляє і цех "Продукт Буковини", розташований у Сторожинці.
Лікує хворі ниркиБерезовий сік містить мікроелементи (залізо, мідь, магній), цукри, білок, яблучну кислоту та інші поживні речовини, які потребує організм навесні. Березовий сік допомагає за запальних процесів у суглобах, екзем (можна робити компреси на уражені місця), сечокам’яної хвороби, асциту.
Березовий сік можна приймати як ліки за захворювань нирок, він має м’який діуретичний ефект. Також березовий сік має відхаркувальну дію.
Якщо виварювати сік, можна отримати з нього до 70 відсотків глюкози та фруктози. Це свідчить про те, що він є прекрасним замінником цукру. Особливо добре пити березовий сік людям, які постять, тому що він доповнить їхній харчовий раціон. Вживати березовий сік можна протягом дня по дві-чотири склянки".
РЕЦЕПТИ
Рецепт квасу
від Івана Марчука
У посуд із березовим соком кладуть присмажені скоринки житнього хліба, через дві доби додають кору дуба, для аромату – вишневі гілочки.
Посуд закорковують, і через два тижні квас готовий.
Рецепти березового соку
від помічника лісничого
Чернівецького лісгоспу
Степана Вайпана
40 літрів соку;
1 кг цукру;
30 г лимонної кислоти.
Змішати і покласти відстоятися до настання золотистого кольору.
2-04-2012, 15:35
0
6 467