Воду «вкрали» люди і природа

Публікації
3 043
0
Воду «вкрали» люди і природа

Через вибір гравію і повені минулих років райцентр Глибока може залишитися без централізованого водопостачання. Найбільше у селищі бояться ще однієї стихії.

"Нині водопостачання в Глибокій є, – заспокоює селищний голова Костянтин ГОРЯЧКО, але додає: – Якщо не буде стихії, ми протримаємося. Але якщо, не дай Бог, буде повінь, Глибока може залишитися без води".

Він пригадує, що колись у Сіреті, з якого п’ють воду жителі Глибокої, можна було втопитися. Тепер води — чи не по котики. З неї видно каміння, яким можна перестрибнути з одного берега на інший. 2008 і 2010 років під час повені вода обірвала береги в районі водозабору в селі Петричанка.

Працівники водозабору кажуть, що русло Сірету в цьому районі розширилося на метрів 10, а вода опустилася на 2,5 метра. Саме тому водозабірні промені (труби під руслом), де відбувається первинне очищення води, опинилися на поверхні річки.

За словами Валерія ВОРОТНЯКА, начальника виробничого управління житлово-комунального господарства, один промінь нині в неробочому стані, інший – працює наполовину. "Первинної фільтрації води немає, через це другі фільтри забруднюються миттєво", – каже Валерій Воротняк. Очищувати їх – справа трудомістка і затратна.

Вода коштує
12 гривень за куб


Чернівчанам, які постійно нарікають на дорогу воду, мешканці Глибокої можуть лише позаздрити. Оскільки тут куб води (без водовідведення) коштує дев’ять гривень.

Свого часу водозабір у Глибокій будували з розмахом. Його потужність становить чотири тисячі кубометрів води на добу. Проте нині селище споживає на добу приблизно 200 кубів. Споживачів трохи більше тисячі — найбільші з них населення і лікарня.

– Водозабір будували, розраховуючи на велику кількість споживачів. Тому він дуже енергозатратний і вода дорога. Якби ми продавали нині 500-600 кубів, вода могла би бути вдвічі дешевшою. А якби тисячу, то взагалі копійки коштувала би, – пояснює В. Воротняк.

Він, як і селищний голова, зауважує: "Якщо буде ще одна повінь, не знаємо, як річка себе поведе. А іншого джерела водопостачання поки що немає".

– На думку фахівців, дві причини призвели до ситуації, яку ми маємо нині, – каже Костянтин Горячко. – Перша — варварський вибір гравію. Друга — сильні повені 2008 і 2010 років. Вода практично вимила той шар гравію, який був.

Якщо на примхи природи вплинути неможливо, то з викрадачами гравію боротися треба. "Контролюючі органи працюють. Але крадіїв трохи притиснули – і вони почали вивозити гравій вночі", – каже селищний голова.

Зараз гравій не вибирають. Але щойно потепліє, потягнуться від Сірету вантажівки. Минулої осені машина гравію коштувала 600 гривень, піску — 800.

Iншу воду шукають, але не знайшли

2008 року за домовленістю зі Львівською залізницею Глибока вже підключалася до Івано-Франківської станції водопостачання. Тобто на аварійний випадок вихід є. "Це тимчасовий вихід, на тиждень-два", – пояснює селищний голова.

Він 2008 року замовив документацію на повну реконструкцію водозабору. За тодішніми цінами вона коштує понад дев’ять мільйонів гривень. Коштів немає.

Альтернативний варіант – буріння свердловин. Потреба в коштах — 700-800 тисяч гривень. "Будемо шукати воду, але 2008 року в нас була експедиція зі Львова. Ми зробили дев’ять свердловин на території теперішнього водозабору. Води немає, – пригадує К. Горячко. – Водоносний шар грунту, який міг би забезпечити селище водою, розташований за 20 кілометрів".

Питання реконструкції водозабору в Глибокій теж не відкидають. "Але в будь-якому разі потрібно поновити шар гравію, піску. А для цього потрібно укріпити береги. Якщо зараз укріпити береги, звузити русло річки, то підніметься рівень води. А гальку із часом нанесе. Але який це час буде? Це можуть бути роки", – припускає селищний голова.
Марина Карасьова

Коментар

Василь ДУТЧАК,
начальник держекоінспекції в області:

Якщо порівняти 2011 рік із попередніми, то процес вибірки гравію став практично керованим. Того, що було 2009 року чи 2010, коли ми затримували на рік по 600-800 машин, немає. Хоча порушники, звісно, все одно є.
Штрафні санкції зросли. Якщо раніше затримували машину з п’ятьма кубами гравію, то штрафні санкції становили 200 гривень. А продавали гравій від 600 гривень. А тепер штраф за куб гравію становить 160 гривень. Тобто за машину доведеться заплатити 800 гривень.
Крім того, порушили питання про можливість конфіскації транспортних засобів. Гадаю, це скоро чекає на порушників.
Нелегальний вибір гравію спричинив більше шкоди на річках, ніж повені. А збитки від вибирання непоправні".
Шановний відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач. Ми рекомендуємо Вам зареєструватись або зайти на сайт під своїм ім'ям.

0 коментарів

Ваше ім’я: *
Ваш e-mail: *
Код: Натисніть на зображення, щоб оновити код, якщо він нерозбірливий
Введіть код:

Новини Дня

19:16
Герої Буковини: на війні загинув молодий воїн Василь Беслюбняк
18:58
Чому каву п'ють з холодною водою: просте пояснення, що з нею потрібно робити
18:34
ЄС не може погодити 20 мільярдів євро для України
18:11
Українські біатлоністи - восьмі в естафеті ЧС-2025
17:59
Ця консерва - найкращий продукт для здоров’я людей похилого віку: зміцнить серце та кістки
17:40
Як правильно рахувати зарплату: скільки реально отримуємо на руки та чи вигідніше працювати через ФОП
17:20
Україна очікує на нові постачання F-16 цього року, - Зеленський
17:00
Хотів купити інструмент: на Буковині аферисти видурили у чоловіка 56 тисяч
16:40
В Міненерго звернулись до українців: що варто зробити кожному
16:20
В Коордштабі розповіли, хто для РФ в пріоритеті на обмін і чому не видають "азовців"
16:15
Діти в гуртку технічного конструювання створюють пристрої для військових
16:00
Ліквідація наслідків атаки на ЧАЕС триває дев’ятий день: яка ситуація
16:00
Названо найкорисніший десерт, який повинні їсти українці
15:40
Чи готовий Зеленський підписати угоду про корисні копалини: джерело Sky News повідомило деталі
15:20
Трамп провів масштабні кадрові зміни в армії США
15:00
У Чернівцях затримали чоловіка, який розповсюджував наркотики
14:40
На Покровському напрямку важкі бої: ЗСУ про наступ росіян
14:31
ДТП в Чернівцях: у тролейбусі відмовили гальма
14:20
Пенсії в Україні масштабно проіндексують із 1 березня: як перерахують кожну виплату
14:00
Що робити, коли у селі на Буковині немає соцпрацівника
13:40
Великий піст 2025: традиції, календар харчування, правила та заборони
13:20
Чернівчан закликають достойно провести загиблого воїна Артура Кузука
13:00
Стало відомо, чи відновиться туризм у Чорнобильській зоні після війни
12:40
Як вибухотехнік з Чернівців розміновував Харківщину
12:20
Що буде, якщо їсти банани щодня: несподівані переваги
Більше Новин

Колонка

Читають Коментують

Свіжий номер

Афіша

політика, влада

економіка

здоров'я

культура

спорт

Каталог фірм