RSS logo rss  |  Вхід: Вхід в Молодий Буковинець
Головна | Війна з Росією | Допомога захисникам | ПРО ЧЕРНІВЦІ | Афіша | Історія успіху | Історія успіху Редакційна політика | Про нас | Підпишись Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів
  Новини: Чернівців | України | Світу | » Політика | » Економіка | » Культура | » Спорт | » Здоров'я | » Кримінал | » Життя | » Фото | » Відео |

Воду «вкрали» люди і природа

Через вибір гравію і повені минулих років райцентр Глибока може залишитися без централізованого водопостачання. Найбільше у селищі бояться ще однієї стихії.

"Нині водопостачання в Глибокій є, – заспокоює селищний голова Костянтин ГОРЯЧКО, але додає: – Якщо не буде стихії, ми протримаємося. Але якщо, не дай Бог, буде повінь, Глибока може залишитися без води".

Він пригадує, що колись у Сіреті, з якого п’ють воду жителі Глибокої, можна було втопитися. Тепер води — чи не по котики. З неї видно каміння, яким можна перестрибнути з одного берега на інший. 2008 і 2010 років під час повені вода обірвала береги в районі водозабору в селі Петричанка.

Працівники водозабору кажуть, що русло Сірету в цьому районі розширилося на метрів 10, а вода опустилася на 2,5 метра. Саме тому водозабірні промені (труби під руслом), де відбувається первинне очищення води, опинилися на поверхні річки.

За словами Валерія ВОРОТНЯКА, начальника виробничого управління житлово-комунального господарства, один промінь нині в неробочому стані, інший – працює наполовину. "Первинної фільтрації води немає, через це другі фільтри забруднюються миттєво", – каже Валерій Воротняк. Очищувати їх – справа трудомістка і затратна.

Вода коштує
12 гривень за куб


Чернівчанам, які постійно нарікають на дорогу воду, мешканці Глибокої можуть лише позаздрити. Оскільки тут куб води (без водовідведення) коштує дев’ять гривень.

Свого часу водозабір у Глибокій будували з розмахом. Його потужність становить чотири тисячі кубометрів води на добу. Проте нині селище споживає на добу приблизно 200 кубів. Споживачів трохи більше тисячі — найбільші з них населення і лікарня.

– Водозабір будували, розраховуючи на велику кількість споживачів. Тому він дуже енергозатратний і вода дорога. Якби ми продавали нині 500-600 кубів, вода могла би бути вдвічі дешевшою. А якби тисячу, то взагалі копійки коштувала би, – пояснює В. Воротняк.

Він, як і селищний голова, зауважує: "Якщо буде ще одна повінь, не знаємо, як річка себе поведе. А іншого джерела водопостачання поки що немає".

– На думку фахівців, дві причини призвели до ситуації, яку ми маємо нині, – каже Костянтин Горячко. – Перша — варварський вибір гравію. Друга — сильні повені 2008 і 2010 років. Вода практично вимила той шар гравію, який був.

Якщо на примхи природи вплинути неможливо, то з викрадачами гравію боротися треба. "Контролюючі органи працюють. Але крадіїв трохи притиснули – і вони почали вивозити гравій вночі", – каже селищний голова.

Зараз гравій не вибирають. Але щойно потепліє, потягнуться від Сірету вантажівки. Минулої осені машина гравію коштувала 600 гривень, піску — 800.

Iншу воду шукають, але не знайшли

2008 року за домовленістю зі Львівською залізницею Глибока вже підключалася до Івано-Франківської станції водопостачання. Тобто на аварійний випадок вихід є. "Це тимчасовий вихід, на тиждень-два", – пояснює селищний голова.

Він 2008 року замовив документацію на повну реконструкцію водозабору. За тодішніми цінами вона коштує понад дев’ять мільйонів гривень. Коштів немає.

Альтернативний варіант – буріння свердловин. Потреба в коштах — 700-800 тисяч гривень. "Будемо шукати воду, але 2008 року в нас була експедиція зі Львова. Ми зробили дев’ять свердловин на території теперішнього водозабору. Води немає, – пригадує К. Горячко. – Водоносний шар грунту, який міг би забезпечити селище водою, розташований за 20 кілометрів".

Питання реконструкції водозабору в Глибокій теж не відкидають. "Але в будь-якому разі потрібно поновити шар гравію, піску. А для цього потрібно укріпити береги. Якщо зараз укріпити береги, звузити русло річки, то підніметься рівень води. А гальку із часом нанесе. Але який це час буде? Це можуть бути роки", – припускає селищний голова.
Марина Карасьова

Коментар

Василь ДУТЧАК,
начальник держекоінспекції в області:

Якщо порівняти 2011 рік із попередніми, то процес вибірки гравію став практично керованим. Того, що було 2009 року чи 2010, коли ми затримували на рік по 600-800 машин, немає. Хоча порушники, звісно, все одно є.
Штрафні санкції зросли. Якщо раніше затримували машину з п’ятьма кубами гравію, то штрафні санкції становили 200 гривень. А продавали гравій від 600 гривень. А тепер штраф за куб гравію становить 160 гривень. Тобто за машину доведеться заплатити 800 гривень.
Крім того, порушили питання про можливість конфіскації транспортних засобів. Гадаю, це скоро чекає на порушників.
Нелегальний вибір гравію спричинив більше шкоди на річках, ніж повені. А збитки від вибирання непоправні".
9-03-2012, 12:41
Коментарів 0 Переглядів 3 034

Фото ілюстративне

Понад 15 країн світу є споживачами продуктів із нашого краю


Внаслідок аварії кермувальник загинув на місці події, а пасажир отримав травми
• Новини партнерів
купити айфон 15 у Львові, ціни в Україні

ФОТОРЕПОРТАЖ Переглянути всі фоторепортажі

Олена Рєпіна – випускниця Міжнародної програми "Капеланська академія"


«По ліки їду дев’ять кілометрів». Блог Людмили Осадчук
Як живуть мешканці села Чорнівка, яке приєднали до Чернівецької територіальної громади
Долар не буде вищим за 47 гривень. Блог Богдана Сторощука
Які будуть ціни, курс долара та інфляція у 2025 році
ВІДЕО Переглянути все відео

Паровоз не курсував уже понад 60 років

Чернівецька філія Державного підприємства "Івано-Франківський науково-виробничий центр стандартизації, метрології та сертифікації" — це надійний партнер із забезпечення точності вимірювань, сертифікації продукції та відповідності стандартам. Філія запрошує до співпраці місцевих виробників, організації та фірми, які займаються виробництвом, експортом та імпортом, реалізацією продукції.

"Профі-Центр" — це не стереотипне середовище для вивчення іноземної. Насамперед це осередок, який має не тільки ефективну навчальну базу, яку може запропонувати студентам, а й відповідні підтвердження цьому.

Кожен маленький гість отримає солодкий подарунок за віршик чи талант. Варто лиш продекламувати віршик чи розповісти, яким чемним був цього року.