За кілька днів у Чернівцях та області чадним газом отруїлися дев’ятеро людей. У Вашківцях на Вижниччині двоє людей загинули. У Чернівцях три родини отруїлися від 6 до 9 лютого. У двох із цих родин – трирічні діти. Хто встановлював опалювально-газове обладнання в їхніх домівках і чи погоджували вони проекти з компетентними газовими службами, наразі не відомо. У "Чернівцігаз" ситуацію поки що не коментують, посилаючись на брак часу. Ми надіслали підприємству інформаційний запит. Очікуємо відповіді.
Потерпілі спілкуватися із журналістами теж не хочуть. На вулиці Козачука, 31, де отруїлися родина з трьох людей, із-за зачинених дверей сказали, що зараз господарі живуть у родичів. Сусіди розповіли, що причиною нещасного випадку стало неправильне встановлення газового котла. "Якийсь халтурник ставив", – сказав сусід потерпілих.
Троє людей отруїлися чадним газом через самовільно встановлений конвектор у Вашківцях. Трагедія сталася у ніч з 29 на 30 січня. У приватному будинку загинули двоє осіб: мати 1941 року народження та син 1977 року народження. Його дружина 1984 року народження перебуває у лікарні.
Як повідомили у прес-службі територіального управління Держгірпромнагляду в області, за попередніми даними та за результатами огляду місця події, причиною нещасного випадку був самовільно встановлений з грубими порушеннями правил безпеки газовий конвектор. Продукти згорання від нього потрапляли у житлове приміщення літньої кухні.
Двоє неповнолітніх дітей перебували в іншому приміщенні і не постраждали.
У Вашківецькій міськраді розповіли, що 29 січня ще приблизно о 18.00 господар будинку зателефонував своїй сестрі та поскаржився на погане самопочуття – очевидно, він уже відчував дію чадного газу.
У місті стовпи та тролейбусні зупинки обклеєні оголошеннями про встановлення опалювальної техніки. На одному з таких оголошень на вулиці Руській обірвані всі відривні номери телефонів. Телефоную за вказаним номером телефону. Слухавку піднімає "сірий" встановлювач Володя. Цікавлюся, чи встановить він котел у квартирі на 55 "квадратів". Володя зізнається, що цього тижня має багато роботи, тому встановленням котла зможе зайнятися наступного тижня. Офіційних паперів чи гарантій не обіцяє, але дає чесне слово.
– Установка котла з "обв’язкою" обійдеться у 120 доларів. Встановлення однієї опалювальної точки – батареї – коштуватиме 30 доларів. Котел коштуватиме приблизно п’ять тисяч гривень. Якщо котел вже встановлено, то його обв’язка, тобто підключення гарячої та холодної води, коштує 80 доларів. Чи котел вам "газівники" ставитимуть?
– А у вас якість встановлення не гірша?– Звісно! Я поки що не оформлений, тому офіційних паперів надати не можу. Але зроблю якісно і дешевше відсотків на десять.
Чернівчанин Дмитро для встановлення котла і переобладнання з пічного опалення теж скористався послугами народних умільців. Звернувся до знайомого сантехніка. В ідеалі, він мав би спочатку звернутися до спеціалізованих газових служб для розроблення проекту. Але спочатку Дмитро пішов до сантехніка. Він сам вирішив, де і що ставити. Тільки потім викликав газову службу для погодження та затвердження.
– Я знаю, що мій знайомий – хороший спеціаліст, – каже Дмитро. – Він пояснив, які претензії до розміщення котла можуть бути у газівників. Довелося прорубати додаткове вікно у кімнаті для котла, зробити вільний притік повітря через отвори у дверях. Коли всю роботу було зроблено, я звернувся до газової служби для створення проекту. Вони оглянули все і внесли свої корективи. Зауваження були незначними. Тільки після того, коли ми все "підігнали" під їхні вимоги, вони видали проект.
У територіальному управлінні Держгірпромнагляду кажуть, що найчастіше причинами нещасних випадків є незадовільний стан димових та вентиляційних каналів, самовільне встановлення газового обладнання та нехтування правилами експлуатації газових приладів.
Михайло Салітра,
Ігор Довгань
Статистика
2011 року в області сталося шість аварій, пов’язаних із використанням газу в побуті.
П’ятеро осіб загинули.
17-02-2012, 16:28
0
2 778