RSS logo rss  |  Вхід: Вхід в Молодий Буковинець
Головна | Війна з Росією | Допомога захисникам | ПРО ЧЕРНІВЦІ | Афіша | Історія успіху | Історія успіху Редакційна політика | Про нас | Підпишись Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів
  Новини: Чернівців | України | Світу | » Політика | » Економіка | » Культура | » Спорт | » Здоров'я | » Кримінал | » Життя | » Фото | » Відео |

На честь воїнів-афганців у Чернівцях назвали п’ять вулиць
25 років від дня заснування відзначає у грудні цього року Чернівецька міська організація Української Спілки ветеранів Афганістану. Вперше хлопці, які брали участь у бойових діях в Афганістані, зібралися 26 грудня 1986 року в Будинку культури заводу "Гравітон". Тоді їх було 43. Нині спілка налічує 332 членів. А усього у місті проживають понад півтисячі учасників бойових дій.

"Певний час нас боялися"

– Раніше спілка називалася військово-патріотичне об’єднання "Обов’язок", – розповідає Олександр ДЕДЕЛА, член правління Чернівецької міської організації Української Спілки ветеранів Афганістану. – Спочатку було зібрання учасників бойових дій Першотравневого району. 1986 року хлопці у всій Україні почали гуртуватися. Щоб ми не пішли на вулиці, у банди, нас почали організовувати в об’єднання. На першому зібранні було 43 осіб. Щовівторка проводили збори, на які приходили до 100 осіб. Щороку організація поповнювалася. Хлопці поверталися з армії і вливалися у наші ряди. Коли створили Українську Спілку ветеранів Афганістану, вирішили перереєструвати об’єднання у Чернівецьку міську організацію УСВА.

Військово-патріотичне об’єднання "Обов’язок" 1988 року зареєстрували у міській раді. Влада тоді виділяла кошти на оплату приміщення на вулиці Шевченка, 34. Також вдалося відкрити музей.

Хлопці почали збиратися ще 1984 року на всесоюзні свята: на Перше травня, День перемоги дев’ятого травня, 23 лютого, 7 листопада.

– Після параду приходили на Центральну площу біля фонтанів, – продовжує пан Олександр. – Від 12.00 до 13.00 збиралися і їхали на кладовище, де провідували хлопців. Коли когось привозили, йшли ховати.

Коли створювали організацію, атмосфера, кажуть ветерани, була така, що "мама не горюй".

– Певний час нас боялися – десь до кінця 1980-х років. Потім почали про нас забувати, – пригадують ветерани. – А 20 вересня цього року ми нагадали про себе, коли вийшли на акції протесту під стіни Верховної Ради захищати свої права. Від міської організації мітингували 20 осіб. Їхали власним транспортом.

З 19 родин залишилось тільки 10 сімей ветеранів

Серед своїх основних досягнень воїни-афганці називають участь у Першому зльоті воїнів запасу в Ашхабаді (Туркменістан), встановлення пам’ятника на могилі Героя Радянського Союзу Володимира Задорожного у Каунасі (Литва), перейменування вулиць та встановлення меморіальних дощок на честь воїнів-інтернаціоналістів у Чернівцях.

– Спілка ветеранів брала участь у Першому зльоті воїнів запасу в Ашхабаді 1987 року. Делегацію від міської організації представляли четверо осіб, від обласної – десятеро. Це був перший і останній всесоюзний зліт воїнів запасу, – пригадує Олександр Дедела. – 1988 року з’їздили у місто Каунас на могилу Героя Радянського Союзу Володимира Задорожного. У Каунасі жила його дружина. А мати Володимира мешкала у Чернівцях на проспекті Незалежності. Коли приїхали на могилу, побачили, що вона вже як три роки у запустінні. Тоді підняли галас на рівні ЦК Комсомолу України, а наступного року на могилі вже стояв пам’ятник із граніту.

1989 року п’ять вулиць у місті Чернівці перейменували на честь чернівчан, які загинули в Афганістані. На будинках, де проживали афганці, встановили дев’ять меморіальних дощок. А у травні 1999 року афганці у Чернівцях на проспекті Незалежності домоглися встановлення пам’ятника загиблим воїнам.

– Довго боролися за цей пам’ятник, – кажуть у міській організації. – В Афганістані загинули 19 чернівецьких хлопців. Сьогодні у Чернівцях із 19 родин залишилось тільки 10 сімей ветеранів Афганістану.

Основними проблемами для ветеранів нині залишаються забезпечення житлом, соціальне та медичне забезпечення, а також працевлаштування.

– Житло як тоді, так і нині – основна проблема, – каже Михайло КОЛОМІЄЦЬ, голова Чернівецької міської організації Української Спілки ветеранів Афганістану. – Якщо раніше хоча б гуртожитком забезпечували, то нині взагалі нічого не дають. Дехто досі з 1986 року стоїть у черзі на житло. 30 афганців досі нічого не отримали. Наприкінці 1990-х років у черзі було до 170 осіб. Сьогодні у квартирній черзі перебувають понад 120 афганців.
Ольга ГНІДАН

Вулиці, які перейменували у Чернівцях:
 вул. Трудова – на вулицю Гречаного В. В.;
 вул. Кропивнянська – на вулицю Гараса В.;
 вул. Зоряна – на вулицю Ткачука П. М.;
 пр. Садовий – на проспект Беседи А. С.;
 проспект Чагорський – на пр. Чуляка М. П.

Довідка

Рішення про введення радянських військ до Афганістану ухвалили 12 грудня 1979 року на засіданні Політбюро ЦК КПРС. Офіційна мета – запобігання загрозі іноземного військового втручання.
У конфлікті брали участь збройні сили уряду Демократичної Республіки Афганістан (ДРА) з одного боку й озброєна опозиція (моджахеди, або "душмани") – з іншого. Боролися за цілковитий політичний контроль над територією Афганістану.
25 грудня 1979 року почалося введення радянських військ у Афганістан. Афганська війна продовжувалася з 25 грудня 1979 року до 15 лютого 1989 року, тобто 3340 днів.

Етапи

 Грудень 1979 – лютий 1980 р. Введення радянських військ до Афганістану, розміщення їх у гарнізонах, організація охорони пунктів дислокації і різних об’єктів.

 Березень 1980 – квітень 1985 р. Ведення активних бойових дій, зокрема широкомасштабних, спільно з афганськими з’єднаннями і частинами. Робота з реорганізації і зміцнення озброєних сил ДРА.

 Травень 1985– грудень 1986 р. Перехід від активних бойових дій переважно до підтримки дій афганських військ радянською авіацією, артилерією і саперними підрозділами. Підрозділи спецпризначення боролися за припинення доставки зброї і боєприпасів із-за кордону. Відбулося виведення 6 радянських полків на батьківщину.

 Січень 1987 – лютий 1989 р. Участь радянських військ у проведенні афганським керівництвом політики національного примирення. Продовження підтримки бойової діяльності афганських військ. Повне виведення радянських військ.
За уточненими даними, всього у війні радянська армія втратила 14 тисяч 427 осіб, КДБ – 576 осіб, МВС – 28 осіб – загиблі і зниклі безвісти. Поранення і контузії отримали понад 53 тисяч чоловік.

За оцінками незалежних дослідників, втрати радянської армії склали до 140 тисяч убитими та до 350 тисяч пораненими.
Через горнило радянсько-афганської війни пройшло понад 160 тисяч українців. Із них 3 тисячі 360 загинули, в тому числі 60 вважають зниклими безвісти або тими, які потрапили в полон.

Поранення отримали понад 8 тисяч українців, з них 4 тисячі 687 повернулися додому інвалідами.
На Буковині через війну пройшли понад дві тисячі осіб. 56 із них загинули.
29-12-2011, 16:32
Коментарів 0 Переглядів 5 247

Фото ілюстративне

Понад 15 країн світу є споживачами продуктів із нашого краю


Внаслідок аварії кермувальник загинув на місці події, а пасажир отримав травми
• Новини партнерів
купити айфон 15 у Львові, ціни в Україні

ФОТОРЕПОРТАЖ Переглянути всі фоторепортажі

Олена Рєпіна – випускниця Міжнародної програми "Капеланська академія"


«По ліки їду дев’ять кілометрів». Блог Людмили Осадчук
Як живуть мешканці села Чорнівка, яке приєднали до Чернівецької територіальної громади
Долар не буде вищим за 47 гривень. Блог Богдана Сторощука
Які будуть ціни, курс долара та інфляція у 2025 році
ВІДЕО Переглянути все відео

Паровоз не курсував уже понад 60 років

Чернівецька філія Державного підприємства "Івано-Франківський науково-виробничий центр стандартизації, метрології та сертифікації" — це надійний партнер із забезпечення точності вимірювань, сертифікації продукції та відповідності стандартам. Філія запрошує до співпраці місцевих виробників, організації та фірми, які займаються виробництвом, експортом та імпортом, реалізацією продукції.

"Профі-Центр" — це не стереотипне середовище для вивчення іноземної. Насамперед це осередок, який має не тільки ефективну навчальну базу, яку може запропонувати студентам, а й відповідні підтвердження цьому.

Кожен маленький гість отримає солодкий подарунок за віршик чи талант. Варто лиш продекламувати віршик чи розповісти, яким чемним був цього року.