У суботу, 10 грудня, у Росії відбулися наймасовіші за останні роки акції протесту. Учасники мітингів у Москві, Санкт-Петербурзі, Пермі, Єкатеринбурзі, Барнаулі й ще понад 70 міст вимагали проведення чесних виборів до Державної Думи Росії.
Народний депутат Андрій ПАРУБІЙ минулої суботи приєднався до учасників мітингу в Москві. За різними даними, на Болотній площі 10 грудня зібралося від 25 тисяч (за даними поліції) до 85 тисяч людей (за версією активістів акції). "Поїхав підтримати вільних людей у Росії. Вони приїжджали до нас на Помаранчевий майдан, тому, гадаю, нині ми маємо бути поруч із ними", – пояснює Андрій Парубій.
За словами народного депутата, більшість учасників мітингу – інтелігенція, переважно молоді люди з активною громадською позицією. "Щоби потрапити на мітинг, потрібно було пройти через коридори поліції, через металошукач... І тому прийти на мітинг – це вже був вчинок, – гадає Андрій Парубій. – У мене був інцидент, коли мене на підході до площі зупинили із синьо-жовтим прапором. І приблизно півгодини не відпускали, бо переконували, що символіку не можна використовувати за межами мітингу. Тільки завдяки дипломатичному паспорту мені вдалося відстояти наш прапор і все-таки пройти на мітинг".
Учасники мітингу скандували: "Перевибори!". Тримали плакати з гаслами: "За чесні вибори", "Повернемо країні вибори". Багато людей прийшли із квітами й кульками з написом "Мене надули". Серед закликів відправити у відставку голову ЦВК Чурова , депутатів Держдуми й губернаторів, у натовпі лунали й нові гасла. Наприклад, "Новий рік без Путіна!".
– Атмосфера була дуже піднесеною. Відчувалося, що самі москвичі здивовані такою кількістю учасників мітингу й радо один одного вітали, – каже Андрій Парубій. – Серед тих, хто виступав, було багато відомих людей, наприклад, письменник Дмитро Биков, журналіст Леонід Парфьонов. Вони наголошували, що не беруть участі в політичних заходах, але прийшли на мітинг, оскільки вважають своїм обов’язком захистити свій вибір і що ніхто немає права красти їхні голоси. Такою була загальна атмосфера мітингу.
Натомість офіційна позиція російської влади залишається незмінною: вибори до Держдуми відбулися чесно. Президент Дмитро Медведєв написав на своїй сторінці в Facebook, що не згоден із гаслами акції. А Генеральний прокурор Росії Юрій Чайка заявив, що не бачить підстав для скасування результатів виборів.
Незалежні ЗМІ відзначають, що суботній масовий мітинг засвідчив, що вперше за 10 років порядок денний країни формується не Кремлем, а опозицією, соціальними мережами, десятками тисяч людей. А тому офіційна Москва розгублена. "Влада налякана, і поки що рано судити, чи готова вона піти на поступки або, навпаки, на закручування гайок. Але очевидно й те, що Володимира Путіна розлюбили", – пише "Независимая газета".
- Мітинги, які відбулися в Росії, це найімовірніше, тільки початок масштабних дій, – вважає Андрій Парубій. – А мобілізація всіх протестних настроїв відбудеться напередодні президентських виборів. Нині відчувається, що є величезне піднесення й підготовка суспільних настроїв, оскільки гасло "Путін має піти" стало об’єднуючим галом під час акцій протесту.
Марина Карасьова
Анекдот тижня
"Оголошення: "Продам намет. Б/в, 7 років. Москвичам знижка".
13-12-2011, 10:24
0
2 453