
Опозиція не зруйнувала владну монополію "Єдиної Росії" на виборах до Державної Думи Російської Федерації четвертого грудня. Але результати виборів сенсаційні – партія влади втратила конституційну більшість, набравши неповні 50 відсотків голосів виборців. Порівняно з виборами 2007 року, "єдинороси" втрачають приблизно 80 думських мандатів.
І доки владна команда заявляє про чергову перемогу, а президент каже, що новий парламент буде "більш енергійним і веселим", світові видання пишуть про провал "Єдиної Росії". "Голосування про недовіру", "Путін покараний: попередні результати свідчать про те, що виборці відвертаються від партії влади" – приблизно так виглядають заголовки європейських видань, присвячені виборам в Росії.
У день виборів у Росії було все: виборчі дільниці з буфетами і концертами, оточені поліцією площі Москви, рекордно низька явка… А ще повідомлення про численні порушення: застосування адмінресурсу, масове голосування за відкріпними талонами, вкидання пачок бюлетенів в урни. Міжнародні спостерігачі від ПАСЕ і ОБСЄ особливо наголошують на порушеннях під час підрахунку голосів.
Прокремлівські аналітики покладають провину за відносний неуспіх партії влади на світову фінансову кризу. Незалежні кажуть: росіяни втомилися, і це природно. І настрій мовчазного схвалення влади змінився мовчазним несхваленням.
З життя виборчої дільниці
Москвич Дмитро Сурнін впродовж дня викладав повідомлення у соціальній мережі "Фейсбук" з однієї з виборчих дільниць, де був спостерігачем. За його даними, день виборів виглядав приблизно так.
"Домоглися анулювання списку зі 100 голосів. Схема така: іде потік людей до одного столу. Ніби за заявкою підприємства. Листи не прошиті. Кажуть, скрізь таке. Підприємство може написати скільки завгодно і яких завгодно людей".
"Репертуар на дільниці такий: хуто-хуторянка, "неси меня в свою страну оленью", "бойз-бойз-бойз…"
"Спостерігач від ЛДПР запитав, чи залежить мій гонорар від результату, який покаже партія, від якої я спостерігаю. Було навіть соромно зізнатися, що я з альтруїзму".
"Домовилися, хто яку урну накриває грудьми, якщо вимкнуть світло. Готуємося до гіршого".
"Прийшов дідо: "Як проголосувати проти всіх?" Йому: "Немає такої графи, діду". А він голосно каже: "Тоді за Вольфича – він смішний". А потім виходить і каже: "Добре, за Миронова – він все одно м…к". Ось і спробуй зрозумій".
Наступного ранку Дмитро звернувся до всіх з проханням "перепостити" протокол дільничної комісії. "У таку нахабну крадіжку голосів важко повірити, але вона сталася", – пише спостерігач. За офіційними протоколом з печаткою і всіма підписами, "єдинороси" набрали 271 голос, поступившись комуністам. За офіційною інформацією ЦВК, "Єдина Росія" на цій дільниці лідирує з суттєвим відривом від інших партій – 662 голоси. (Марина Карасьова)
За попередніми даними (опрацьовано 96% бюлетенів), голоси розподілилися:
"Єдина Росія" – 49,54%;
КПРФ – 19,16%;
"Справедлива Росія" – 13,22%;
ЛДПР – 11,66%.
Думка експерта
Віктор ЧУМАК, директор Інституту публічної політики:
– Поразка "Єдиної Росії" шокуюча. Коли в країні немає політичної конкуренції, немає рівноцінних альтернативних політичних проектів, втратити 17 відсотків – це свідчить про високий рівень недовіри до влади. Причому ми говоримо про офіційні результати. А реальна підтримка, зважаючи на масштаби фальсифікацій, відсотків 30 чи трохи більше.
Вражає також підтримка росіянами комуністів. Оскільки якщо це підтримка ідеології, а не особистості, то наскільки мають бути зневірені росіяни, що хочуть повернутися до комуністичних моделей. Насамперед економічних, тобто перерозподілу власності.
Гадаю, ці вибори – певний шок і для самих росіян. Зараз, звісно, вони знайдуть відповідь на запитання "Хто винен?" А на питання "Що робити?" відповіді немає. І тому все залишиться, як було.