У багатьох буковинських селах криниці почали міліти ще влітку. Дехто з господарів вдався до поглиблення колодязів та їхньої чистки, вважаючи, що вода підійде. Однак майже ні в кого це не сталося. А з настанням осені ситуація ще більше погіршилася: вода впала не лише в криницях, а й у річках та ставках і озерах. Подекуди вона зникла взагалі.
– Мешканцям багатьох сіл нашого району доводиться воду завозити, – розповідає Галина Кушнір, заступник райуправління агропромислового розвитку Сторожинецької РДА. – Зокрема це стосується Старих і Нових Бросківців, Бобівців, Костинців, приміських населених пунктів. Селяни беруть воду із глибинних джерел, бо поверхневі води випарувались через засуху.
– Цікаво, що вода є на височині, а в низовині немає, – каже Іван Малованюк, сільський голова Нових Бросківців. – Потерпає від цього та частина села, яка знаходиться в низовині. Щоби забезпечити людей водою, ми використовуємо сільську пожежну машину, яка бере три тонни води. Веземо її із глибинних джерел, односельчани платять гроші лише за використане пальне. Кожен набирає собі стільки води, скільки потрібно. Гірше, що подекуди почалися глибинні зсуви грунту. Наприклад, засунулася одна із криниць глибиною 23 метри. Цей природний процес небезпечний, тому його потрібно досліджувати. Зрозуміло, що одна із причин такого явища – засуха.
Добре, звичайно, коли в селі є пожежна водовозка. Бо нею можна скористатися будь-коли. Саме завдяки таким спеціалізованим машинам і довозять воду в селі Кам’яна цього ж району.
– Такий автомобіль є в нашому плодоконсервному заводі, та й водоканал дає машини, адже до Чернівців недалеко, – констатує Василь Гідора, сільський голова. – А потерпає від нестачі води третя частина села. Старожили кажуть, що лише один раз за їхньої пам’яті криниці так міліли. Кожен, де може, там і бере воду. Сподіваємося, що підуть дощі, тоді й прибуде вода в колодязях, інакше обмілілих криниць буде ще більше.
Зникла вода й в Костинцях. За словами сільського голови Віктора Масіяна, його односельцям доводиться возити воду з гірських джерел, які є на околиці цього населеного пункту. Міліють криниці й у селах Вижниччини.
– Дехто докопує колодязі вглиб, сподіваючись, що вода прибуде, а більшість бере воду там, де вона є, у сусідів, – каже Іван Григоряк, начальник райуправління агропромислового розвитку Вижницької РДА.
А в Новоселицькому районі найбільше обміліли криниці в Бересті, хоча, за словами сільського голови Валентини Гульпе, катастрофічної ситуації тут ще немає. Впала вода в колодязях і в бесарабських селах, на Глибоччині, в інших районах краю. Погіршилася ситуація й в Чорториї Кіцманського району.
– На одному з диких озер, де перебуває понад 50 лебедів-шипунів, так знизився рівень води, що птахи навряд чи зможуть перезимувати, – розповідає Іван Загарія, голова Брусницької сільської ради, до якої належить Чортория. – Через посуху змілів Черемош, а значить, і навколишні ставки. Усього на наших водоймищах 130 лебедів. Якщо верхнє дике озеро взагалі висохне, то птахам доведеться перебиратися на сусідній ставок, де води більше. До повені тут били підземні водяні нори, а нині вони замулені. Також не добудовано дамбу, вода витікає, не може акумулюватися. Наразі сподіваємося на дощі, а що стосується годівлі птахів, то нам допомагають екологічні організації, керівництво Неполоківецького комбінату хлібопродуктів та місцеве населення.
Василь Гринюк