Стреси вилізають боком

Публікації
8 139
0
Стреси вилізають боком

Гіпертонічна хвороба – серйозна соціальна загроза. Третина чернівчан страждає на підвищення артеріального тиску, повідомили у міському управлінні охорони здоров’я.

За словами Світлани ГРЕЧКО, доцента кафедри внутрішньої медицини фізичної реабілітації та спортивної медицини БДМУ, лікаря-кардіолога, приблизно 60 відсотків дорослих мають ті або інші чинники ризику гіпертонії. Один із них – стрес і психічне перенапруження.

– Стрес – це реакція організму на ситуації, в яких потрібна швидка мобілізація сил. Підвищення артеріального тиску, пов’язане зі стресом, може бути яскраво вираженим, – говорить Світлана Іванівна. – До того ж, якщо ви реагуєте на стрес палінням, прийомом алкоголю або переїданням, у вас підвищується ризик гіпертонії, а також захворювань серця та інсульту.

Коли організм протягом тривалого часу піддається стресу, він починає подавати певні сигнали – з’являються запаморочення, скреготіння зубами, головний біль, погіршення сну, відчуття постійного неспокою, страх, забудькуватість тощо. Ці сигнали не можна ігнорувати. Вони говорять, що потрібно боротися зі стресом. Зниження впливу стресу на організм людини може допомогти у зменшенні артеріальної гіпертонії.

– У головному мозку є ділянка, яка відповідає за наші емоції, – пояснює Василь ДЕРКАЧ, доцент кафедри нервових хвороб, психіатрії та медичної психології ім. С. М. Савенка БДМУ. – Вона пов’язана з іншими ділянками, які корегують рівень артеріального тиску. При появі негативних емоцій у людини звужуються судини, це призводить до підвищення артеріального тиску.

Якщо людина не може уникнути стресу, судини, які регулюють артеріальний тиск, постійно перебувають у підвищеному тонусі. А внаслідок цього зростає тиск.

Колись у Японії під кабінетом кожного начальника встановлювали його манекен. Якщо людина під час спілкування з начальником отримувала стрес, офіційно дозволяли вдарити манекен – "викинути" адреналін. Наші ж люди, навіть йдучи додому, продовжують думати про роботу. У них безліч турбот, тому хронічні стресові ситуації сприяють підвищенню артеріального тиску. При тривалих стресах розвивається артеріальна гіпертензія.
За моєї практики зустрічалися 25-27-річні люди з інсультами, причиною яких була артеріальна гіпертензія.
Наслідки артеріальної гіпертензії дуже серйозні – той самий інсульт, ішемічна хвороба та її ускладнення – інфаркт міокарда, може навіть настати смерть.

Основне – попередити виникнення стресових ситуацій і відповідно артеріальної гіпертензії. Потрібно намагатися легше реагувати на негативні новини і звертатися до лікарів-психологів, психотерапевтів. Хронічні стресові ситуації можна зняти і самостійно: переглядати приємні телепрограми, читати хороші книги, збиратися у колі друзів за приємною бесідою, прогулюватися з рідними у парку тощо.

– Дуже важливо регулювати свій режим дня і відпочивати – давати приємну розрядку, але не вживати алкоголь, – радить лікар. – Часто спостерігаю, як поводяться іноземці – вони усміхаються, видно, що людина отримує задоволення від споглядання того, що відбувається навкруги. Українці ж, і буковинці зокрема, постійно кудись поспішають, у руках – важкі сумки, а в голові – безліч думок та проблем… Ми не розслабляємося, а звідси – безліч хвороб.
Леся ТОКАРЮК

Якщо тиск високий

Щодня споживайте не менше 400 г овочів та 300 г фруктів.
Відмовтеся від гострих приправ, солінь і страв, які насичені тваринними жирами, солодких і борошняних виробів.
Харчуйтеся повноцінними білками (сиром, м’ясом, рибою), вуглеводами, які багаті на клітковину, жирами, які містять поліненасичені жирні кислоти – соняшникову чи кукурудзяну олії.
Намагайтеся варити або запікати продукти, а не смажити.

Наш експеримент підтвердив цифри

"МБ" здійснив експеримент – за допомогою Ірини ГАБОР, медсестри кардіологічного відділення міської лікарні №3, виміряли артеріальний тиск у чернівчан.
24 жовтня встановили намет на Центральній площі. Протягом двох годин – від 11.00 до 13.00 – перевіряли рівень артеріального тиску у 33 чернівчан (17 чоловіків та 16 жінок) різного віку. У 12 осіб тиск виявився підвищеним. Ще у восьми він сягав верхньої допустимої межі – 140/90 мм рт. ст. Двоє охочих виміряти тиск, у тому числі 17-річна дівчина, вперше дізналися, що він у них підвищений. Двоє чоловіків перенесли інфаркт, один – інсульт. Таким чином наш експеримент підтвердив загальну статистику – у третини чернівчан артеріальний тиск виявився підвищеним.

КОМЕНТАР

"Ми самі винні в тому,
що з нами відбувається"


Володимир
КIРШЕНБЛАТ,
головний терапевт міського управління охорони здоров’я, заступник головного лікаря міської лікарні №3:

Підвищений артеріальний тиск має дуже важкі ускладнення, які призводять або до інвалідності, або до смерті. У хворого з’являються інфаркти, інсульти, вражаються нирки, очі тощо. Тому основне – виявити підвищений тиск, обстежитися і з’ясувати його причину.
І тут виникає велика проблема. Лише 5% хворих приймають ліки так, як їм призначив лікар. Наші люди погано обізнані з тим, чим насправді загрожує артеріальна гіпертензія. Доки зле, вони лікуються. Як тільки легшає, припиняють. Але хворий на гіпертонію має приймати ліки так само, як діабетик інсулін. Тобто щодня, незалежно від рівня тиску. Лише так можна попередити ускладнення.
Ми дуже любимо самолікування. Однак якщо вашій сусідці пігулки або певна травичка допомогли, то у вас вони можуть викликати аритмію чи зупинку серця.
Ми постійно поспішаємо: з дому на роботу. з роботи – додому. Ми вже забули, як це ходити пішки чи займатися фізкультурою. А потім з’являється ожиріння, підвищується тиск. Наш спосіб життя вилізає боком.
Всі хвороби, на жаль, молодшають. Навіть у молодому віці з’являються гіпертонічна хвороба, інсульти та інфаркти. За своє життя та здоров’я потрібно боротися. Ми самі винні в тому, що з нами відбувається.
Якщо вже з’явилася задуха, навіть при фізичному навантаженні, головний біль, відчуття важкості в голові, біль у ділянці серця, негайно зверніться до лікаря”.
Шановний відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач. Ми рекомендуємо Вам зареєструватись або зайти на сайт під своїм ім'ям.

0 коментарів

Ваше ім’я: *
Ваш e-mail: *
Код: Натисніть на зображення, щоб оновити код, якщо він нерозбірливий
Введіть код:

Читайте також

23:00
Завтра відбудеться історичний матч "Буковина" - "Вікторія": дорожчі квитки уже розібрали
22:45
У чернівецькому храмі УПЦ релігієзнавця обізвали дурнем за зауваження про зміст молитовників
22:17
Не стало буковинця, який 40 років возив рятувальників гасити пожежі
22:00
"Не цінуємо своїх": мандрівниця розкритикувала захват візитом ведучого Комарова на Буковину
21:41
Якому знаку зодіаку пощастить 1 квітня
21:21
"Клята війна": стало відомо про загибель захисника із Буковини Геннадія Рясова
20:59
В застосунку "Дія" з'явився новий розділ: для кого він призначений
20:35
В Україні знизять ціни ще на понад сотню ліків

Колонка

Читають Коментують

Свіжий номер

Афіша

політика, влада

економіка

здоров'я

культура

спорт

Каталог фірм