Під час першого уроку фізкультури о 09.00 у селі Хряцька Герцаївського району помер восьмикласник. Мар’ян Минзату після пробігу 60-метрівки впав і більше не підвівся.
Учитель фізкультури стверджує, що перед здачею нормативів провів розминку.
– На тому уроці було заплановано здавати норматив 60, – розповідає учитель фізкультури Георгій МІХАЙ. – Із шкільного подвір’я з класом пішли на стадіон. Провели розминку та пробігли 350 метрів. Потім я пояснив, як потрібно здавати норматив. Перед здачею запитав, хто як почувається. Двоє дітей відповіли, що недобре. І сіли на лавки. Решта захотіли здавати. Мар’ян активно пробіг дистанцію, а коли повертався – упав через кілька кроків. Потім підвівся і, ступивши ще кілька кроків, впав без свідомості. Я підбіг і почав надавати першу медичну допомогу – робив масаж серця та штучне дихання. Потім побачив машину сільського голови. За кілька хвилин відвезли Мар’яна до медпункту. Там йому зробили укол і сказали, що потрібно везти до Герци. Усе це тривало приблизно 15 хвилин.
Після пробіжки впав на колінаУчитель каже, що на момент уроку списків розподілу на групи в журналі не було.
– В журналі не було списку розподілу на групи. Діти повинні проходити медкомісію, але огляд їм робила шкільна медсестра у школі.
– Ми прийшли на урок і почали бігати коло для розігріву, – каже однокласник Михайло. – Перед тим вчитель запитав, хто як почувається. Вийшло двоє, але Мар’ян не вийшов. Мар’ян біг зі своїм другом. Після пробіжки впав на коліна. Потім встав, зробив кілька кроків і впав на спину.
Однокласники кажуть, що Мар’ян був добрий і веселий. Не скаржився на здоров’я.
Шкільна медсестра, яка працює в школі перший рік, каже, що хлопчик мав займатися в третій групі. Там передбачено менші навантаження.
– Я не обстежую дітей, – каже Юлія Заєць. – Я роблю тільки пробу Руф’є. Мар’ян мав бути в третій групі.
Директор запевняє, що рекомендував всім батькам відправити дітей на медогляди.
– Влітку я просив батьків, щоби зробили медобстеження дітей у Герці. Проте там сказали, що робити це потрібно тут. Пробу Руф’є у дітей брала шкільна медсестра, – каже директор школи Іван ТУДОСЕ.
Родичі хлопчика причину трагедії вбачають у тому, що о 09.00 не можна ставити фізкультуру першим уроком.
– Він був здоровою дитиною, – зі сльозами на очах розповідає тітка Єлена АСЕМІОНЕСЕ. – Як можна змушувати дітей бігати в таку ранню годину за такого холоду? Діти мали бути в спортзалі. Мар’ян був здоровий, але навіщо вони так рано поставили цей урок?
За фактом смерті порушили справуЯк розповів на прес-конференції прокурор області Петро Коваль, згідно з вилученою медичною картою, у покійного були проблеми із серцем. Повноцінні фізичні навантаження йому були протипоказані. Учнів допускають до занять фізкультурою тільки після проходження медогляду. Цього не було зроблено. У школі села Хряцька медогляд не проходило чимало учнів. Це спонукало нас здійснити відповідні перевірки у всіх школах області. Нині конкретних винуватців у смерті назвати важко. Розслідування лише розпочалося. Однак у школі заднім числом намагалися підробити документи.
За фактом загибелі школяра прокуратура порушила кримінальну справу за неналежне виконання обов’язків щодо охорони життя та здоров’я дітей.
– Дитина здоровою не була. З десятирічного віку було відставання у масі та зрості, – розповів Ростислав КАЛОШИН, в. о начальника Головного управління охорони здоров’я ОДА. – Його оглянули фахівці. Встановили діагноз – вегето-судинна дистонія змішаного типу, затримки фізичного розвитку, дифузний зоб першого ступеню. Цього року хлопчика оглядав обласний дитячий кардіоревматолог. Хлопчик мав перебувати у спеціальній групі. Інтенсивні фізичні навантаження йому були протипоказані.
Після трагічних випадків, які ставалися із школярами на уроках, з 2010 року усі діти проходять пробу Руф’є. Це дає змогу визначити, у якій групі може займатися дитина – в основній, підготовчій чи спеціальній.
– Проба Руф’є визначає функціональну здатність серцево-судинної системи витримати навантаження, – пояснює Марія ПОЛІЩУК, заступник начальника Головного управління охорони здоров’я ОДА. – Хлопчика оглянули 2010 року – зарахували до підготовчої групи. А 2011 року – до спеціальної групи.
Михайло Салітра,
Василь Гринюк
Від чого помер хлопчикВ управлінні охорони здоров’я повідомили, що вже здійснено розтин тіла.
За попередніми даними, ушкоджено серцевий м’яз. Є патологія. Проте остаточний діагноз можна буде встановити після патогістологічного дослідження.
Смерть настала миттєво. Інфарктом це назвати не можна. Ймовірно, це була смерть, яка настала внаслідок серцевої події.
Коментар"Хворі діти – проблема цивілізації"Марія ПОЛІЩУК,
заступник начальника Головного управління охорони здоров’я ОДА:
Дані свідчать про не зовсім задовільний стан здоров’я дітей. Діти багато сидять і мало рухаються. У них нетренована серцево-судинна система. До навантажень організм частини дітей не пристосований. Проблема поганого стану здоров’я дітей – проблема цивілізації. У давні часи виживали лише здорові. Нині система охорони здоров’я допомагає виживати недоношеним, з вродженими вадами, хронічними захворюваннями. Будь-яке цивілізоване суспільство несе за собою тягар дедалі більшої кількості хворих. Перший фактор захворюваності – спадковість. У хворих батьків народжуються хворі діти. Другий фактор – навколишнє середовище, третій – спосіб життя. Ми перестали рухатися, правильно і якісно харчуватися. Урбанізовані школярі – заручники малорухливого способу життя. Міські діти більше часу проводять за комп’ютерами, харчуються чіпсами, хот-догами, тому більш кволі. У селах діти мають менший доступ до "благ цивілізації", більше перебувають на свіжому повітрі, звикли до фізичної праці, тому й здоровіші".
20-10-2011, 10:00
0
4 638