RSS logo rss  |  Вхід: Вхід в Молодий Буковинець
Головна | Війна з Росією | Допомога захисникам | ПРО ЧЕРНІВЦІ | Афіша | Історія успіху | Історія успіху Редакційна політика | Про нас | Підпишись Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів
  Новини: Чернівців | України | Світу | » Політика | » Економіка | » Культура | » Спорт | » Здоров'я | » Кримінал | » Життя | » Фото | » Відео |

«Історію від Табачника» – уже написали

З першого вересня школярі вивчатимуть історію за новими підручниками.

Їхні автори повернули термін "Велика Вітчизняна війна" та скоротили інформацію про діяльність ОУН-УПА.

Кореспондент "МБ" обійшов кілька шкіл міста, щоби дізнатися думку педагогів про нововведення. Тим більше, що вчителі Львова, наприклад, одноголосно ухвалили заяву з вимогою до міністерства освіти припинити русифікацію та радянізацію української історії. Чернівецькі педагоги кажуть, що нових підручників ще не бачили, тому не можуть (чи бояться? – авт.) коментувати. Як запевнив один педагог при вимкненому диктофоні, "все одно я викладав би історію так, як вважаю за потрібне, бо не підкорятимусь усіляким русофілам типу Дмитра Табачника".

Що означає повернення терміну "Велика Вітчизняна війна" та інші зміни на сторінках підручників з історії і як бути вчителям та учням, розповідає політолог, кандидат історичних наук Ігор БУРКУТ.

- Ця тенденція йде з Росії, де нині триває серйозна ідейна боротьба між прибічниками модернізації країни, виразником яких намагається виступати президент Медведєв, та тими, хто виступає за консервацію – особливий шлях Росії, – каже Ігор Буркут. – Під тиском демократичних сил Медведєв нещодавно підписав документ про десталінізацію Росії. Люди, які працювали в комісії, а це переважно репресовані або їхні діти, підкреслювали, що стрижнем радянської міфології є теза про Велику Вітчизняну війну радянського народу проти німецько-фашистських загарбників. Медведєв пішов на поступки, заявивши, що вони не дозволять переглядати результати війни. В істориків це викликає подив. Які результати? Перемогла антигітлерівська коаліція, найбільші втрати мав СРСР, Німеччину розділили, відновили Югославію й Чехословаччину. З того минуло багато часу: СРСР немає, Німеччину об’єднано, Югославії та Чехословаччини немає. Вибачайте, як можна не переглядати результати війни, коли їх переглянуло життя? Внаслідок війни у складі СРСР опинилися Волинь, Полісся, Галинчина, Північна частина Буковини, Бессарабія, потім частина Східної Прусії, на Далекому Сході – Південний Сахалін і Курили. Тобто усе переглядали вже у наш час. Якщо Сахалін, Курили й Прусія (Калінінградська область) ще у складі Росії, то усе інше втрачено. Зрозуміло, ці балачки, що не можна переглядати, і намагання відновити стару термінологію працюють на відродження Російської імперії. Люди, які в Україні, і в тому числі в нашому уряді, захищають інтереси нинішньої Російської імперії, що відроджується, і добилися того, що цей термін відновлюється у підручниках. Але для українського народу це була ІІ Світова війна, яка розпочалася 1 вересня 1939 року, і українці у складі Війська Польського у перші хвилини війни взяли участь у боротьбі на боці Польщі. Деяка частина українців, українське націоналістичне підпілля завдавало удари польській адміністрації і Війську Польському, але вони також були учасниками війни, проте з іншого боку. Говорити, що для України усе почалося 22 червня 1941 року, ми не можемо. А чому такі балачки про якусь окрему війну в так би мовити складі іншої великої ІІ Світової війни? А тому що треба було ідеологічно замаскувати агресивну політику СРСР напередодні нападу Німеччини на СРСР.

На жаль, бачимо повернення до радянських схем. Вчителям можу порадити залишатися істориками і не піддаватися жодному тискові. Дітям можу сказати: ви живете у суспільстві, де хоча і згортаються демократичні процеси, але далеко не всі. Існують різні точки зору. Читайте різну літературу, порівнюйте, робіть самостійні висновки.

Те, що менше написано про УПА у нинішніх підручниках – можливо, і не найгірший варіант. Бо остаточних оцінок немає і довго ще не буде. Були і темні сторінки, як у будь-якій іншій історії. Те, що менше написано про радянський партизанський рух – так. Бо нині видають багато документів, які по-іншому дозволяють оцінити минуле. Нещодавно у Москві вийшло чудове видання "Щоденники партизанських командирів" (Наумова, Ковпака, Руднєва) Там є і про спалення радянськими партизанами сіл та вбитих мирних людей, багато іншого. Йдеться про те, що слід, щоби історія трохи встоялася.

У школі формується майбутній громадянин. Важливо, що буде у них у головах. Тому раджу: читайте різноманітні книжки. Візьміть новий підручник, старий, ще й радянський, порівняйте, і ви зрозумієте багато. (Юлія Боднарюк, Галина Марків)
Редактор: Igor
12-09-2011, 15:44
Коментарів 0 Переглядів 4 226

Теги -
Фото ілюстративне

Понад 15 країн світу є споживачами продуктів із нашого краю


Внаслідок аварії кермувальник загинув на місці події, а пасажир отримав травми
• Новини партнерів
купити айфон 15 у Львові, ціни в Україні

ФОТОРЕПОРТАЖ Переглянути всі фоторепортажі

Олена Рєпіна – випускниця Міжнародної програми "Капеланська академія"


«По ліки їду дев’ять кілометрів». Блог Людмили Осадчук
Як живуть мешканці села Чорнівка, яке приєднали до Чернівецької територіальної громади
Долар не буде вищим за 47 гривень. Блог Богдана Сторощука
Які будуть ціни, курс долара та інфляція у 2025 році
ВІДЕО Переглянути все відео

Паровоз не курсував уже понад 60 років

Чернівецька філія Державного підприємства "Івано-Франківський науково-виробничий центр стандартизації, метрології та сертифікації" — це надійний партнер із забезпечення точності вимірювань, сертифікації продукції та відповідності стандартам. Філія запрошує до співпраці місцевих виробників, організації та фірми, які займаються виробництвом, експортом та імпортом, реалізацією продукції.

"Профі-Центр" — це не стереотипне середовище для вивчення іноземної. Насамперед це осередок, який має не тільки ефективну навчальну базу, яку може запропонувати студентам, а й відповідні підтвердження цьому.

Кожен маленький гість отримає солодкий подарунок за віршик чи талант. Варто лиш продекламувати віршик чи розповісти, яким чемним був цього року.