Система розумного вуличного освітлення, відкриті публічні дані та "розумна транспортна система" – ці проекти можуть стати реальністю в Чернівцях. У міськраді презентували дорожню карту "Розумне місто", яка допоможе підвищити якість життя городян і залучити додаткові інвестиції.Це стало можливим завдяки підписанню меморандуму з компанією "Хуавей Україна" та громадською організацією "Агенція "Спільні зусилля".
Про те, як бізнес, громадськість і влада можуть взаємодіяти разом на користь свого міста, і про те, що буде впроваджено в рамках "Розумного міста" кореспондент "МБ" поспілкувався з
керівником "Агенції "Спільні зусилля", керівником "Школи мерів" Русланом РОХОВИМ та
керівником громадської організації "НадихаюЧЕ місто" Олексієм ПОПОВИЧЕМ.– Що заважає нашим містам розвиватися?Р.Р.: Вкрай низький соціальний капітал, який є головною передумовою росту. Відсутність соціального капіталу є головною перепоною для такого росту. Тому, як на мене, це є ключовою ціллю для кожної громади – нарощувати свій соціальний капітал, що даватиме синергію. Це природно. Після розвалу Союзу кожен почав боротися за виживання індивідуально. Ми маємо високий людський капітал індивідуальної спроможності людей, але при тому – низький соціальний капітал взаємин. Але зараз завдання таке – вирощувати соціальний капітал, шукати спільності, які можна знайти лише в спосіб формування спільного бачення майбутнього міста.
– Що заважає людям входити у співпрацю? Можливо, певною мірою, низька політична культура?Р.Р.: Я би розділяв процес політичний, коли ми боремося за владу і реалізацію політики, і процес, коли ми щось робимо. Для роботи над чимось не завжди потрібна влада, а часто вона і шкодить. В умовах, коли ми маємо дику політичну конкуренцію, яка базується на "винищуванні" опонентів, ми будуємо таку політичну модель, коли наявне сильне протистояння політичних опонентів, що часто унеможливлює результат. Як наслідок – після політичної боротьби політичним силам не вдається продемонструвати якісні результати, а після цих дій не з’явиться новий соціальний капітал, який може бути енергією для наступних дій. Має бути взаємодія позапартійна.
О.П.: На жаль, сучасна політична боротьба у містах схожа на гру з нульовою сумою. Тобто, якщо хтось виграв, то інший політичний опонент програв. На відміну від просто політичної боротьби, це поєднання влади, громади і підприємництва – це вже гра зі стратегією "win – win", коли ресурси, можливості і результати від діяльності трьох сил, за рахунок взаємодії, спільної відповідальності, призводять до набагато кращих результатів.
– Що ж сталося у Чернівцях? Чому в нас немає такої взаємодії?Р.Р.: На мою думку, шукати в історії рішення для майбутнього не варто. З історії можна тільки взяти уроки, як не треба робити. В іншому випадку, якби у нас були історії успіху, то ми вже давно були би розвинутою країною, з якої би брали приклад. Я дуже радий, що нам вдалося домовитись із компанією "Хуавей" і знайти інших партнерів, які сьогодні готові зайти в Чернівці і здійснити якісний спільний проект для зручності життя в місті. Гадаю, в результаті саме такого формату, коли всі сторони будуть долучені й зроблять результат, – це буде та модель, яка стане взірцем для подальших кроків.
Ми спочатку долучили цю компанію до проекту "Школа мерів". Пізніше ми їх вмотивували піти на крок створення спеціальних умов команд, які розробили найкращі стратегії – з тим, щоби момент від розробки бачення, куди прийти і як це зробити, до втілення цього бачення був дуже коротким. У проекті, який стосується Чернівців, залучені міський голова, секретар міськради з депутатським корпусом, команда Олексія Поповича з громадською організацією "НадихаюЧЕ місто".
– Що конкретно чернівчани отримають від реалізації проекту?О.П.: На етапі підготовки стратегії розвитку Чернівців у рамках "Школи мерів" ми проводили опитування громадян. Також ми проводили стратегічні сесії з представниками бізнесу, влади. Крім того, компанія "Хуавей" підійшла до цього процесу дуже якісно та ефективно, запропонувавши основним учасникам цього процесу висловити своє бачення щодо того, що саме на їх думку є пріоритетом для розвитку Чернівців у напрямку "смарт-сіті". Відповідно, і представники виконавчої влади, і секретар ради, і представники бізнесу надали своє бачення розвитку. На основі запропонованого компанія "Хуавей" запропонує якийсь сьогоднішній проект. Можу сказати вже, що, перш за все, це стосуватиметься таких напрямків, як "розумна транспортна система", яка дозволить ефективно управляти міським комунальним і приватним транспортом. Сюди буде включена і система розумних і безпечних зупинок громадського транспорту.
Другим важливим пріоритетом є система "Відкриті дані", щодо якого "Хуавей" може також нам запропонувати софтверні рішення. Все це робиться для того, щоб кожен чернівчанин міг без зайвих труднощів отримати будь-яку публічну інформацію. Крім того, можна полегшити процес отримання інформації, яку містяни нині можуть отримати, подавши відповідні запити. Так само це може бути система із зворотнім зв’язком, коли міськрада може інформувати своїх мешканців про процеси, які відбуваються у місті.
Ще один із пріоритетних напрямків – це розумна система міського освітлення. Вона має ефективно вестися для того, щоб, залежно від рівня освітлення, часу доби, району міста, витрачати мінімум електроенергії, а надавати максимальну кількість світла.
Микола КОБИЛЮКЧитайте найоперативніші новини "МБ" у Facebook і Telegram
5-01-2018, 13:09
0
1 597