Допоможе негазована вода і активоване вугілля
Багато з нас хоча б раз у житті потрапляли в неприємну ситуацію – ставали жертвами харчового отруєння. На жаль, від цього ніхто не застрахований. Що робити, якщо ви отруїлися їжею?
Наш консультант
Тетяна ДРОНЬ, сімейний лікар – Причин харчового отруєння може бути безліч: неякісні продукти, з’їдена "на ходу" шаурма або інший улюблений вами фастфуд, зіпсовані і прострочені продукти і навіть похід у ресторан або кафе, – каже
Тетяна ДРОНЬ, завідувач, сімейний лікар Мамаївської АЗПСМ. – Як тільки збудники харчової інфекції потрапляють в організм, вони починають виробляти токсини, які й викликають харчове отруєння. Симптоми харчового отруєння зазвичай схожі: діарея, блювання, різкий біль у животі, слабкість і навіть висока температура. Однак не завжди можна вгадати "винуватця" харчового отруєння, оскільки його перші ознаки можуть проявитися навіть через кілька годин, враховуючи, що інкубаційний період може тривати до 16 годин.
Що ж робити, якщо отруїлися їжею? Найкраще, звичайно, викликати лікаря. Тетяна Дронь радить звернутися по допомогу, якщо блювання і пронос не покращили ваш стан протягом 30 хвилин. Якщо немає можливості звернутися до лікаря, і ви змушені самостійно боротися із захворюванням, то скористайтеся нашими порадами.
Порада 1. Обов’язкове відвідування туалету та ванної. Викликайте блювання і сидіть в туалеті стільки, наскільки у вас вистачить сил. Чим швидше відбудеться виведення токсинів і залишків зіпсованої їжі, тим краще для вашого організму.
Порада 2. Коли наведені вище дії будуть закінчені і вам стане легше, неодмінно випийте теплої негазованої води – не менше склянки. Це допоможе вам уникнути зневоднення.
Порада 3. Тепер настав час прийняти ліки для виведення токсинів. Як адсорбенти підійдуть такі препарати: звичайне активоване вугілля, порошки (полісорб і регідрон), смекта, ентеросгель. Активоване вугілля необхідно приймати з розрахунку: одна таблетка на 10 кг маси тіла. Якщо вас турбує біль у животі – прийміть знеболювальне. Оскільки висока температура – частий супутник харчового отруєння, вам може знадобитися і жарознижувальне.
Порада 4. Після того, як ліки прийняті, необхідно лягти в ліжко. Поруч із ліжком поставте склянку з водою, робіть два-три ковтки через кожні 10-15 хвилин.
Порада 5. Навіть якщо ви швидко впоралися з симптомами харчового отруєння і почуваєтеся непогано, не варто поспішати з новим прийомом їжі. Найкраще відмовитися від їжі на день. У цей час дозволяється вживати тільки воду, солодкий чай і кілька звичайних сухариків власного приготування, а не магазинних.
Як швидше викликати блюванняЯкщо часу немає, покладіть 2 пальця в рот і натисніть на корінь язика. Якщо є час, випийте кілька склянок теплої води, слабкого розчину марганцівки або розчину активованого вугілля (є в аптеці). Розтягування шлунка викличе блювання.
Негайно викликайте "швидку" при:- втраті свідомості;
- погіршенні зору і ковтання;
- високій температурі, яка не "збивається";
- симптомах отруєння відразу у кількох членів сім’ї;
- отруєнні дитини;
- отруєнні грибами.
Леся ТОКАРЮК
9-05-2016, 10:06
0
6 811