Вегето-судинна дистонія: міф чи реальність
Оніміння кінцівок, швидка втомлюваність, прискорене або уповільнене серцебиття, коливання артеріального тиску, біль у лівій половині грудної клітини, утруднення при диханні, запаморочення – з подібними симптомами до лікарів звертається більшість тих, хто скаржиться на вегето-судинну дистонію.
– Уявімо, живе людина в повному розквіті сил, щосили насолоджуючись життям, і тут починаються запаморочення, біль у ділянці серця, задуха, стрибки артеріального тиску, захитування у транспорті, – каже терапевт Євген ГОРОБЧЕНКО. – Потім – біганина всіма можливими лікарями, здача аналізів, але результатів – нуль, лікарі розводять руками, нічого не знаходячи.
А людині зле, настає паніка, відчуття швидкої смерті. І тут звучить діагноз: вегето-судинна дистонія. Приписують ліки, таблетки, уколи, але полегшення настає тільки на короткий час. А далі все по колу: лікарі, лікування і жодних результатів. Звичайно ж, з’являються сумніви в компетентності лікарів, у тому що вони не можуть знайти якусь серйозну хворобу. Життя втрачає сенс, часом настільки стає зле, що не під силу йти на роботу або навчання, і людина закривається в собі, нікому не довіряючи.
Хто ж насправді страждає на цю хворобу-примару. Як показали дослідження, це люди невпевнені в собі, які піддаються багатьом стресам, або ж надто збудливі, перевтомлені на роботі, які не мають повноцінного відпочинку. Із цих фактів виходить, що причина цієї недуги – розлад нервової системи.
Що ж робити? – Насамперед потрібно припинити постійно думати про свою проблему, не зациклюватися, намагатися якось відволіктися, – радить Євген Горобченко. – Варто захиститися від різноманітних переживань, стресів, розподілити розпорядок дня так, щоб праця розбавлялася відпочинком.
Зміцніть свій організм фізичними вправами. Бажано приділити увагу ходьбі на свіжому повітрі, але не перестарайтеся: розпочинайте з невеликих відстаней і щодня їх потроху збільшуйте. Обмежити вживання кави і спиртних напоїв. І найголовніше – потрібно вірити в позитивний результат, який обов’язково прийде!
А що кажуть вчені?Американські вчені зауважують, що всі симптоми вегето-судинної дистонії зустрічаються за найрізноманітніших станів і захворювань.
До перших насамперед належать неврози. До других – всі соматичні захворювання, зокрема: недуги нервової системи, захворювання мозку, судин, шлунково-кишкового тракту тощо. Розбалансування вегетативної нервової системи може спричинити і гормональна перебудова в період статевого дозрівання, під час вагітності, годування грудьми, клімаксу.
Вчені переконані: списуючи перераховані симптоми на вегето-судинну дистонію, лікарі часом пропускають серйозну соматичну патологію, яка вимагає вчасного і адекватного лікування.
А тому, перш ніж записуватися в групу "інвалідів вегетативної нервової системи", не полінуйтеся звернутися до терапевта і пройти обстеження, а потім, залежно від отриманих результатів, проконсультуватися з іншими фахівцями (гастроентерологом, ендокринологом, неврологом, психіатром).
До речіЯкщо жодних серйозних проблем зі здоров’ям у вас не виявили, а вас продовжує "штормити", незайвим буде внести корективи у ваш спосіб життя: частіше прогулюйтеся, запишіться у спортзал, менше вживайте солі, жирних сортів м’яса, солодощів і борошняних виробів. Повноцінно висипатися, полюбіть контрастний душ.
Робіть вправи!Щоб позбутися симптомів вегето-судинної дистонії, лікарі радять поєднувати лікарську терапію з комплексом спеціальних вправ.
Початкове положення: ноги на ширині плечей, руки опущені.
На вдиху, піднімаючи ліву руку вперед і вгору, відвести праву руку назад і трохи прогнутися.
На видиху опустити руки.
Повторити вправу для правої руки. Виконуйте цю вправу п’ять разів, поступово збільшуючи фізичне навантаження.
Леся ТОКАРЮК
24-02-2016, 10:52
0
7 448