На місці Будинку офіцерів колись був льодовий майданчик

Про Чернівці
814
0
На місці  Будинку офіцерів колись був льодовий майданчик


Ще в першій половині 1930-х років на місці нинішнього Будинку офіцерів виблискував льодовий майданчик, на якому чернівчани вправлялися у фігурному катанні.

Будівлю Румунського національного палацу (так до війни називався Будинок офіцерів) споруджували десять років і відкрили у 1937-му.
Через його масивність довелося переробити всю тодішню площу Васіле Александрі (зараз Театральна). Її заглибили на два метри. В утвореному партері розбили сквер, а на схилах заклали газон і висадили кущі.



– Будівля Румунського національного палацу, під яку реконструювали всю нинішню Театральну площу, на фоні інших споруд була насправді дуже масивною, – розповів доктор історичних наук, професор ЧНУ Михайло Чучко. – Будинок зведено у рідкісному для Чернівців стилі конструктивізму. Зверху на споруді височіли герби різних земель Румунії. Серед них був і герб із золотими левами на синьому фоні – герб Буковини (тоді Сучавського повіту).



За першим проєктом будинок мав бути скляним. Спеціальне нічне освітлення повинно було створювати ефект, нібито будівля складається з двох масивних сяючих кубів. Та цей задум залишився лише на папері. Бокове приміщення Румунський національний палац здавав в оренду банкові.
Із розповіді чернівецького журналіста Юрія Чорнея, будинок є дуже складною спорудою, має шість наземних і чотири підземні поверхи. На найнижчому підземному поверсі була котельня. Спочатку вона працювала на вугіллі, а згодом, вже за радянських часів, її переобладнали під мазут. Третій підземний поверх – це басейн, з якого брали воду для будинку, коли її не було у місті. Запасу води вистачало на дві доби. Другий і перший підземні поверхи використовували для господарських потреб.



Стіни будинку збудовані з найміцнішого залізобетону, в який не можна було забити цвях. Усі комунікації теж були заховані у стіни. Водопровідні крани, батареї опалення просто підключалися до виводів зі стіни. Ванні кімнати були обладнані спеціальними водостоками, які виводили воду прихованими трубами у невідомому напрямку. Зараз усе це зацементовано, бо ніхто не знає, як працювала та система. Жодного дроту чи труби, які би пролягали по поверхні стіни, у будинку не було .На даху була оглядова тераса, з якої проглядалося все місто.

Для миття вікон не потрібно було навіть ставати на підвіконня або висовуватися з вікна. Віконні рами, які замикалися спеціальними защіпками, відчинялися в середину приміщення, роз’єднати і зібрати їх могла навіть дитина. Щоправда зовнішні штори-жалюзі, які збиралися шкіряними ременями, в другій половині 40-х років вже не працювали.

Після вступу у Чернівці 28 червня 1940 року Червоної армії Румунський національний палац передали під різні радянські установи.
Під час Другої світової війни частину приміщень зайняло німецьке командування.



1948 року будівлю отримав у своє користування Чернівецький воєнний гарнізон. Зараз приміщення Будинку офіцерів, яке належить Міністерству оборони, орендують різні комерційні структури.

Підготувала Надія БУДНА
Фото з приватної колекції Едварда Туркевича


Читайте новини "МБ" у Facebook | Telegram | Viber | Instagram
Шановний відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач. Ми рекомендуємо Вам зареєструватись або зайти на сайт під своїм ім'ям.

0 коментарів

Ваше ім’я: *
Ваш e-mail: *
Код: Натисніть на зображення, щоб оновити код, якщо він нерозбірливий
Введіть код:


Logo
“Здійснено за підтримки Асоціації “Незалежні регіональні видавці України” та Foreningen Ukrainian Media Fund Nordic в рамках реалізації проєкту Хаб підтримки регіональних медіа. Погляди авторів не обов'язково збігаються з офіційною позицією партнерів” в рамках реалізації
грантового проєкту Хаб підтримки регіональних медіа.
Погляди авторів не обов'язково збігаються з офіційною позицією партнерів”


Copyright 2024. Всі права захищені. Використання будь-яких матеріалів, розміщених на сайті, дозволяється
при розміщенні посилання (для Інтернет-видань - гіперпосилання) на molbuk.ua. Посилання
(гіперпосилання) обов'язкове в незалежності від повного або часткового використання матеріалів.