Леви біля ОВА – це копії

Про Чернівці
3 228
0
Леви біля ОВА – це копії

Справжні скульптури зникли під час реставрації будівлі
Вони були мармуровими, з викарбуваними Божими заповідями та написом латиною.

Колишній Палац юстиції або "будинок з левами", де зараз знаходиться Чернівецька обласна військова адміністрація, був збудований у 1904-1906 роках. Він відноситься до памяток архітектури національного значення.



До початку ХХ століття цивільний суд Буковини не мав власного приміщення. Спершу він знаходився у в’язниці на площі Австрії (нині Соборна). А з 1874 року – в одному із залів Резиденції буковинських митрополитів. У 1898-му ухвалили рішення про будівництво окремого приміщення для суду на вулиці Шкільній. Проте воно не було втілене в життя. Обговорювали навіть виселення навчального закладу (нині школа № 2), щоби розмістити там судову установу.



Питання про спорудження будівлі для судової влади у Чернівцях розглянули на засіданні Австрійської палати послів 17 травня 1900 року. У 1901-му Міністерство юстиції спільно з Міністерством фінансів дали згоду на будівництво Палацу юстиції за рахунок державного бюджету.
Під забудову виділили безкоштовно земельну ділянку вартістю 12 тисяч крон. А на саме будівництво запланували 995 тисяч крон, що на той час було величезною сумою.

Цю унікальну споруду звели за проєктом архітектора Франца Сковрона.



Він навіть їздив до Австрії, аби ознайомитися з особливостями архітектури судових установ. Деталі проробляв Артур Білеман. Інженер Франц Губіш займався методикою проведення робіт і підбирав матеріали. Будівельні роботи проводив Маркус Кіслінгер – власник заводу "Патрія", який виготовив цеглу для кладки. Для облицювання зовнішніх стін будівлі використали червону та зелену глазуровану цеглу. Фасад прикрасили різнокольоровими майоліковими вставками з квітами і написами латиною "lex" – закон.

Чотириповерхова масштабна споруда Палацу юстиції збудована у формі квадрата розміром 89 на 45 метрів, що приблизно становить величину футбольного поля. Є два дворики – кожен площею 508 квадратних метрів.

Головний фасад прикрашають дві статуї: богині правосуддя Феміди із зав’язаними очима, вагами і мечем у руках та богині суспільного порядку і покарання Немезиди.

Колись вхід увінчували розкішні овальні сходи з двома пристінними мармуровими левами, що тримали в передніх лапах картуш. У радянський період овальні сходи зруйнували, натомість спорудили конструктивні, оздоблені брунатним гранітом, а скульптури левів винесли на парапети.

Цікаві факти
*Адміністративно-судова реформа 1787 року, під час якої Буковинська столиця отримала цивільну адміністрацію, тільки частково вирішила проблему місцевого судочинства. Лише 22 лютого 1804 року край отримав повноцінне власне судочинство, яке складалося із сімнадцяти осіб (президента, двох крайових радників, шести інших радників, двох секретарів, трьох протоколістів і трьох судових стажистів).

* Після цісарської реформи 1867 року на Буковині були створені чотирнадцять повітових судів. Чернівецький Крайовий вищий суд здійснював наглядацько-регулятивні функції, розглядав апеляції на вироки, видавав дозволи на адвокатську практику.

*У 1904 році цегляному фабрикантові Маркусу Кіслінгеру дозволили приступити до будівництва Палацу юстиції в Чернівцях. Усі роботи були виконані протягом двох років. Окрім розкішної архітектури родзинкою новобудови стали два мармурові леви перед центральним входом. Освячення палацу 7 жовтня 1906 року було важливою подією для всього буковинського краю. У ньому взяли участь представники влади та всіх релігійних конфесій.

*Палац юстиції поєднує мотиви італійського ренесансного палаццо з ознаками модерну (поліхромна кераміка, облицювальна цегла), які були популярні в архітектурі тогочасної Австрії. Усі покрівельні конструкції зроблені з цементу – за системою Карла Вога з Відня. Гіпсові прикраси по краю даху та фігури левів при вході виготовив віденський скульптор Герман Кох. Електричне освітлення провела місцева фірма братів Кремер та Браун.
Будівля опалювалася шістьма котлами за системою Штробля.

* Романтичного вигляду споруді надають виконаний кольоровою майоліковою плиткою геометричний малюнок та квітковий декор у дзеркалах верхніх двох поверхів, картуші фризу, розетки лобового карнизу. Перлиною порталу центрального входу вважають скульптурну групу богинь Немизиди та Феміди, що підтримують картуш, де колись сяяв герб Австро-Угорської імперії.

*У Палаці юстиції знаходилися промисловий суд, сім квартир для суддів, судові архіви, літографія, відділ вкладів та поточних рахунків, два цивільні арешти. У бельєтажі, що мав висоту 4,3 метра, розташовувалися головний, податковий і депозитний відділи, філія пошти. У будівлі було чотири входи, 144 кімнати та зали.

* Гіпсові леви, які зараз прикрашають сходи при вході, – це лише копії. Справжні оригінальні скульптури були мармуровими, з викарбуваними Божими заповідями на лівому боці та написом латиною на правому. Вони зникли під час реставрації споруди у 50-х роках XX століття. Кажуть, що зараз вони можуть знаходитися у Санкт-Петербурзі (Росія). За переказами, леви з картушами у лапах охороняли кожного, хто увійде до будинку, від брехні та завданої шкоди.
Підготувала Надія БУДНА
Використано матеріали з книги "СZERNOWITZ: Історичні вулиці, будинки та видатні особистості" (Леся Щербанюк, Ігор Мельник, Олег Любківський).
Фото з приватної колекції Едварда Туркевича


Читайте новини "МБ" у Facebook | Telegram | Viber | Instagram
Шановний відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач. Ми рекомендуємо Вам зареєструватись або зайти на сайт під своїм ім'ям.

0 коментарів

Ваше ім’я: *
Ваш e-mail: *
Код: Натисніть на зображення, щоб оновити код, якщо він нерозбірливий
Введіть код:

Новини Дня

02:00
Коли сіяти капусту на розсаду у 2025 році: буде рости краще, ніж торік
01:45
Наліт з крана зникне за 1 хвилину: до чого тут звичайний кетчуп
01:30
Пийте цей сік щодня, щоб забути про високий цукор та старість. Він є у кожному магазині
01:15
Найкраща редиска для України: 6 сортів, які гарантовано дадуть багатий урожай
01:00
Яровизація картоплі: коли її робити, щоб отримати здоровий врожай
00:45
Сприяє росту волосся. Ось як правильно робити масаж голови
00:30
Чотири вправи, які допоможуть швидко і надовго уникнути болю в шиї
00:15
Вживання цього вітаміну знижує ризик утворення каменів у нирках на 22%
21 лютого, 2025
23:59
Трамп не вважає участь Зеленського в переговорах про мир «дуже важливою»
23:40
У Чернівецькій громаді планують закрити Коровійське сміттєзвалище
23:20
Кому зі знаків зодіаку пощастить вихідними, 22-23 лютого
23:00
У центрі Чернівців облаштують ще дві платні парковки
22:40
Магнітні бурі: прогноз на ці вихідні, 22–23 лютого
22:23
У якій країні ЄС можна оперативно отримати громадянство
22:00
У Чернівцях відремонтують ще один міжбудинковий проїзд
21:38
Гороскоп на 22 лютого для всіх знаків зодіаку
21:20
Медик розповів, що спричиняє 80% випадків інсульту
20:58
Найпопулярніші паролі, які можна зламати за секунди: перевірте, чи є ваш у списку
20:37
Поліцейські попереджають про шахрайство: буковинці втрачають тисячі гривень
20:18
Активізуються інформаційні диверсії: СБУ зробило важливе попередження
19:59
У Чернівцях померла відома рестораторка
19:41
Вдарив відром в обличчя: у Чернівцях побилися водійка та працівник мийки
19:20
Від музичного вечора до вистав для дітей: куди піти на вихідних у Чернівцях - дайджест
19:00
Модернізація пункту пропуску «Порубне»: на якій стадії роботи
18:40
На Буковині податківці створили Консультаційний центр: допомагають розібратися із заблокованими податковими накладними
Більше Новин

Колонка

Читають Коментують

Свіжий номер

Афіша

політика, влада

економіка

здоров'я

культура

спорт

Каталог фірм