На Панській дізнавались останні новини та світські плітки

Про Чернівці
1 009
0

Це було місце променаду всіх студентів, ледацюг, офіцерів, гульвіс та дівиць на виданні.

"Те, що Невський для Петербурга, Унтер-ден-Лінден для Берліна чи Корсо в Римі, то була Панська вулиця в нашому місті на пагорбах – його обличчя і таємна гордість , – писав у своїй книзі "Перше життя" письменник Петер Демант (літературний псевдонім Вернон Кресс). – Туди ходили, як у клуб, аби дізнатися останні новини та світські плітки, побачити інших і себе показати. Це було місце променаду всіх студентів, ледацюг,офіцерів, бонвіванів (гульвіс типу Дон-Жуана – ред.) та дівиць на виданні. Ми обурювалися, коли яка-небудь екстравагантна мода вчасно не з’являлася на вітринах "Вартпароняка і Хлебнікяна" на вулиці Панській. На Панській були найкращі магазини і три кінотеатри, найбільші книж­кові лавки і редакції трьох великих газет. У вітринах тут завжди стояли останні моделі автомобілів "Форд" і "Шевроле"



"Майбутню вулицю Ольги Кобилянської почали забудовувати ще у 80-ті роки XVIII століття, – йдеться у книзі "Прогулянка Чернівцями" відомого історика і краєзнавця Ігоря Чеховського. – Спочатку вона називалася Молодіївською, бо вказувала напрямок до цього приміського села. На той час вона була у заростях та кущах… 1786 року на розі цієї вулиці і майбутньої площі Ринок (Центральна площа) хотіли збудувати готель і їдальню "Під трьома коронами", тож почали вирубувати дерева.



У ХІХ столітті Молодіївська стала Панською, але до кінця століття ще переважно була забудована одноповерховими будинками. Лише на початку ХІХ століття тут з’явилися кам’яні будинки на два і навіть три повер­хи. Вони і надали вулиці аристократичного шарму. Потім вулицю вкрили бруківкою. За легендою, її щоранку мили з милом. На початку вулиці стояв поліцейський з дубинкою і бив кожного, хто приходив у брудних черевиках… Розпочиналася вулиця респектабельними будинками. Найпомітніший будинок – кам’яна споруда з вежею "Три корони". Тут розміщувалася елітна кав’ярня "Габсбург". Вона не поступалася найкращим кав’ярням Відня і Парижа…"

Якось Панська пережила велику сенсацію. Молодий граф Василько, тоді студент, посперечався на ящик шампанського з румунським бароном Мустацею, що серед білого дня, під час найбільшого скупчення народу, він пройде по всій вулиці Панській босоніж. Про це написав репортер однієї міської газети, нагадавши, що батько Василька – член парламенту. Чернівчани думали, що студент пожартував і мовчки віддасть барону виграний ним ящик шампанського. Але Мустаца наполягав на серйозності парі.



Настав останній день, який надали графові для виграшу. В дванадцятій годині репортери зібралися біля кафе "Європа". Там зі своїми друзями стояв, опираючись на бамбукову тростину, барон Мустаца. Їх оточили зіваки, які знали про суперечку і з нетерпінням очікували результату. Більшість вважали, що граф Василько не буде ганьбитися. Його високу фігуру в чорному ніхто не помітив.

Було спекотно, люди почали втрачати терпіння і вже хотіли розходитися. "Айда, панове, по домівках", – велів Мустаца, розкурюючи англійську трубку. "А коли розіп’ємо моє шампанське?" – раптом запитав якийсь брудний суб’єкт у старих штанах, порваній сорочці, кашкеті зі зламаним козирком. Його обличчя було вимазане сажею, і був він босий.

Біля чоловік стояв ящик зі слюсарними інструментами. Він вийняв із порваної кишені білу хустинку і почав витирати нею обличчя. "Пройшов так усю Панську, – сміявся граф. – Свідки: мій батько та ще головний редактор газети доктор Лауффер. Приходьте всі до мене ввечері, тільки випивка – ваша".

Тут під’їхав старий граф у своєму чудовому екіпажі й забрав брудного слюсаря, залишивши враженому Мустаці ящик з інструментами.

Цікаві факти
Можна було придбати вовчий капкан і дамський браунінг


*Любили приходити на Панську і молоді заміжні дами. Вони смакували найкращими у місті тістечками та морозивом у відомій кондитерській Рипяну і ділилися плітками. А студенти користувалися експрес-буфетом. Треба було кинути в автомат монету – і з’являлися кава, шматок торта або пиріжок. Гімназисти йшли до Гросу їсти баклаву, конфітюр, рахат-лукум, халву.

*На розі нинішніх вулиць Ольги Кобилянської та Кохановського знаходився невеличкий магазинчик капелюшків. Сюди приходили не лише чернівецькі панянки, а й приїжджали полячки зі Львова та румунки з Бухареста. Шили капелюшки швачки, які стажувалися у Парижі. Ціни були дуже високі, але дама, яка придбала тут капелюшок, могла парадуватися в ньому в будь-якій європейській столиці.

*Вітрини книжкового магазину на Панській рясніли новинками західних видань французькою, англійською, німецькою та румунською мовами. Українські книги та газети продавали в Народному домі. Зате російські книги були під суворою забороною. А доктор Бернфельд тримав скромну платну бібліотеку, де за невеликі гроші можна було прочитати всі нові бестселери та останні наукові видання.

*Фасад триповерхового магазину "Вартпаронян і Хлебнікян" був покритий модним тоді будівельним матеріалом – сумішшю цементу, битого скла і цегляного щебеню. У просторих вітринах лежали фантастичні тканини – від італійського шовку до шотландського твіду. Ціни були астрономічні, але в місті жили багаті люди, та й молоді шарлатани не шкодували на дорогу моду останніх грошей – був прямий розрахунок у шикарному костюмі "заарканити" вигідну партію. Покупців обслуговували прикажчики в однакових костюмах, що було тоді новинкою.

*Був на Панській магазин делікатесів, де продавали різні сири, омари, ікру. Але чоловіків більше приваблював магазин "Адольф Рудих. Полювання, спорт, захист". Тут можна було придбати все: від спінінга і вовчого капкана – до вишуканого, інкрустованого перламутром дамського браунінга.

*Відомий у місті юрист доктор Хорнікер відкрив магазин, де продавали ланцюги, замки, пилососи, макети збірних будинків та гаражів. А мама письменника часто заходила в магазин "Квіти і кактуси". У меблевому магазині можна було придбати сучасні, дуже дорогі дерев’яні меблі. М’ясною лавкою Добровольського, який сам був вегетаріанцем, користувалися всі пристойні чернівчани.

*У будинку №33 знаходився магазин "Автомотор". Тут продавали автомобілі відомих світових фірм, мотоцикли, деталі для "Лінкольна" та "Форда", двигуни, плуги, культиватори.

* У крамниці пана Шацберга покупцям пропонували 37 найменувань різних товарів, зокрема чоловічий і жіночий одяг, взуття, модні кафтани з чистої шерсті, чоловічі камізельки, дитячі пуловери, жіночі штанці та панчохи, французькі шапочки.

* У будинку №12 знаходилася перша буковинська фабрика копченостей Памула і Грекула. Тут можна було придбати свіжі ковбаси, які завозили двічі на день, натуральні австрійські вина, німецький шнапс, есенції для пуншу найвідоміших світових фірм. А ще в цьому приміщенні було кафе "Елегант" для чернівецької еліти.

*Усі чернівчани хотіли зробити світлини у найкращому фотосалоні пана Антошки. Меблі з чорного мореного дуба, прикрашені позолоченою бронзою, привезли з Відня. Особливого шарму приміщенню надавали великі чотириметрові дзеркала.

*У будинку №13 продавали розливне пиво "Бієр", яке отримало золоту медаль у Парижі та відзнаку учасника виставки у Чикаго.

Підготувала Надія БУДНА
Листівки з приватної колекції Едварда Туркевича.


Читайте новини "МБ" у Facebook | Telegram | Viber | Instagram
Шановний відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач. Ми рекомендуємо Вам зареєструватись або зайти на сайт під своїм ім'ям.

0 коментарів

Ваше ім’я: *
Ваш e-mail: *
Код: Натисніть на зображення, щоб оновити код, якщо він нерозбірливий
Введіть код:

Новини Дня

02:00
Коли сіяти капусту на розсаду у 2025 році: буде рости краще, ніж торік
01:45
Наліт з крана зникне за 1 хвилину: до чого тут звичайний кетчуп
01:30
Пийте цей сік щодня, щоб забути про високий цукор та старість. Він є у кожному магазині
01:15
Найкраща редиска для України: 6 сортів, які гарантовано дадуть багатий урожай
01:00
Яровизація картоплі: коли її робити, щоб отримати здоровий врожай
00:45
Сприяє росту волосся. Ось як правильно робити масаж голови
00:30
Чотири вправи, які допоможуть швидко і надовго уникнути болю в шиї
00:15
Вживання цього вітаміну знижує ризик утворення каменів у нирках на 22%
21 лютого, 2025
23:59
Трамп не вважає участь Зеленського в переговорах про мир «дуже важливою»
23:40
У Чернівецькій громаді планують закрити Коровійське сміттєзвалище
23:20
Кому зі знаків зодіаку пощастить вихідними, 22-23 лютого
23:00
У центрі Чернівців облаштують ще дві платні парковки
22:40
Магнітні бурі: прогноз на ці вихідні, 22–23 лютого
22:23
У якій країні ЄС можна оперативно отримати громадянство
22:00
У Чернівцях відремонтують ще один міжбудинковий проїзд
21:38
Гороскоп на 22 лютого для всіх знаків зодіаку
21:20
Медик розповів, що спричиняє 80% випадків інсульту
20:58
Найпопулярніші паролі, які можна зламати за секунди: перевірте, чи є ваш у списку
20:37
Поліцейські попереджають про шахрайство: буковинці втрачають тисячі гривень
20:18
Активізуються інформаційні диверсії: СБУ зробило важливе попередження
19:59
У Чернівцях померла відома рестораторка
19:41
Вдарив відром в обличчя: у Чернівцях побилися водійка та працівник мийки
19:20
Від музичного вечора до вистав для дітей: куди піти на вихідних у Чернівцях - дайджест
19:00
Модернізація пункту пропуску «Порубне»: на якій стадії роботи
18:40
На Буковині податківці створили Консультаційний центр: допомагають розібратися із заблокованими податковими накладними
Більше Новин

Колонка

Читають Коментують

Свіжий номер

Афіша

політика, влада

економіка

здоров'я

культура

спорт

Каталог фірм