У Чернівцях на вулиці Івана Франка, неподалік ратуші, знаходяться будинки-близнюки. На вигляд це дві абсолютно однакові будівлі, як дзеркальне відображення одна одної. Їх розділяє вузький прохід. Хоча насправді це один будинок, який був побудований у формі літери П. Відстань між балконами "близнюків" настільки мала, що здається, ніби сусіди можуть приходити в гості прямо через них. Зараз ці будинки є житловими. Перші поверхи займають різні організації.
– Будинки-близнюки належали заможним чернівчанам Барберу та Кону, – розповіла директорка Муніципальної бібліотеки Леся Щербанюк. – Їх спорудили у 1908 році за проєктом професора Промислової школи Віктора Швертнера. Вони вражають не лише своїм дзеркальним відображенням, а й витонченою архітектурою в стилі неокласицизму з виразними ренесансними акцентами. Два верхніх поверхи мають однакові балкончики та по три вікна, прикрашені ліпниною, на даху встановлено два аттики. Нині верхні поверхи є житловими, а на першому розмістилися магазини та кафе.
Навколо будинків-близнюків існує чимало цікавих легенд.
Як розповів екскурсовод Ярослав Адамчук, ці дорогі кам’яниці нібито побудували два відомі в місті банкіри, щоби не заздрити один одному. Згідно з іншою легендою, такий подарунок зробив батько для своїх доньок-близнючок, щоби вони могли вітатися одна з одною через близько розташовані балкончики.
Існує також легенда, що між будинками-близнюками є прохід у формі підземного тунелю, яким можна дійти до Соборної площі. Це нібито зроблено для того, щоби містяни мали де заховатися, якщо раптом нападуть вороги. У проході між будинками варто звернути увагу також на дерев'яні двері, що ведуть у під'їзди. На них висять старі таблички із вказівкою номера під'їзду німецькою та румунською мовами. Вони збереглися ще з довоєнних та міжвоєнних років. Цікаво, що будинки-близнюки мають різну нумерацію – №1 і №3, тому часто це збиває з пантелику необізнаних туристів.
Мистецтвознавиця Світлана Біленкова, яка досліджувала архітектуру Чернівців кінця ХІХ – початку ХХ століття, запевнила, що найцікавіші будинки-близнюки є на вулиці Кордуби, зведені за румунських часів у 1927-1929 роках.
Підготувала Надія БУДНА
Читайте новини "МБ" у Facebook | Telegram | Viber | Instagram
12-08-2024, 09:30
0
2 189