Відомий угорський композитор і піаніст приїхав до нашого міста 22 травня 1847 року і пробув тут тиждень.
Він дав два концерти у великій залі готелю "Молдавія", який на той час був центром культурно-мистецького життя не тільки Чернівців, але й усієї Буковини. Незважаючи на високу ціну квитків (від 5 до 15 флоринів) усі місця були заповнені. Місцеве панство не шкодувало коштів на концерт такої знаменитості.
- Надвечір, далекого 22 травня 1847 року, тут зупинився дуже вишуканий аристократичний диліжанс, із нього вийшов трохи стомлений далекою дорогою, але красивий і богемний Ференц Ліст та його вірний друг і незамінний помічник -секретар Гаетано Беллоні з валізами, - розповіла директорка Муніципальної бібліотеки Леся Щербанюк. - У їхній компанії був також палкий шанувальник таланту Ференца Ліста граф Тарновський. На той час Лісту було 37 років. І він уже об’їздив усю Європу, у всіх європейських столицях дав блискучі концерти.
Ось як про цю знакову подію для Чернівців писала місцева преса: "...І ось з’явився Ліст, по-юначому стрункий, напів Аполлон, напів Гермес, гострий профіль, витончене, натхненне, поетичне, замріяне обличчя, обрамлене світлим кучерявим волоссям, з витончено-граційними французькими манерами, легкої та дотепної вдачі, геній у своїх найвищих проявах, без грама пихи чи зарозумілості, милий, невимушено простий.
У концертній залі, дещо відхилившись від рояля, юний бог муз веде легку розмову витонченою французькою з дамами, які сидять спереду, його бесіда сповнена блискучих жартів, пікантних експромтів, несподіваних дотепних вигадок. Раптом, наче осяяний вищим натхненням, він повертається до рояля, швидко і легко торкається руками клавіш. І з-під його пальців лунають чарівні звуки, які змушують присутніх затамувати подих і захоплено слухати. Усі – німують. А згодом зринає буря оплесків...".
Ліст виконує увертюру Россіні до "Вільгельма Телля", "Місячну сонату" Бетховена, "Лісового царя" Шуберта, полонези, вальси та мазурки Шопена, власні твори, серед яких композиції "Кампанелла" та "Дон Жуан". Наприкінці заграв коломийки у власній обробці, які на прохання єпископа Євгена Гакмана виконав двічі.
Ще один концерт Ференц Ліст дав у маєтку барона Євдоксія Гормузакі, де зазвичай обідав. У заможних чернівчан, в яких піаніст гостював, надовго зберігся спогад про нього, як простого, люб’язного і вишуканого світського співрозмовника. Саме з Чернівців 25 травня 1847 року Ліст надіслав листа Кароліні Сайн-Вітгенштейн, у якому зізнається в коханні …
На згадку про концерти Ференца Ліста на площі Філармонії у жовтні 2015 року встановили пам’ятник у формі чорно-білих клавіш рояля. Він виготовлений із чорного граніту, білого каменю та бронзи. На ньому напис трьома мовами: українською, угорською та англійською. Зверху на стелі розміщена мініатюрна гротескна фігура композитора.
До теми*Колись заможні чернівчани запрошувати для своїх дітей учителів музики та співу з Європи. На початку 1830-х років у домі барона Євдоксія Гормузакі викладали мадам де Гюго, сестра письменника Віктора Гюго, та відомий у Відні вчитель співу і гри на фортепіано Грайнер. У Чернівцях також працював випускник Віденської консерваторії Франц Пауер. Як писав історик Раймунд Фрідріх Кайндль, на вечірках були модними твори Моцарта, Мендельсона та інших композиторів.
*Двічі приїжджав до Чернівців український композитор Микола Лисенко. Вперше він завітав 10 грудня 1903 року. В Українському народному домі йому вручили диплом почесного члена організації "Буковинський боян", який оформив чернівецький художник Микола Івасюк. Вдруге Лисенко прибув до нашого міста 4 травня 1904 року. До цієї події підготували великий концерт, на якому диригував сам композитор.
*У Чернівцях давали концерти чимало оперних співаків світового рівня, зокрема Енріко Карузо, Федір Шаляпін, Соломія Крушельницька, Орест Руснак, Йозеф Шмідт, Борис Гмиря, Євгенія Мірошниченко, Святослав Ріхтер.
Підготувала Надія БУДНА
Читайте новини "МБ" у Facebook | Telegram | Viber | Instagram
5-08-2024, 10:33
0
1 301