Всесвітньо відомий хірург-винахідник народився в Чернівцях

Про Чернівці
2 718
0


Під час пандемії коронавірусу індивідуальні засоби захисту – маска, рукавички, антисептик – стали звичними речами у повсякденні будь-якої людини. Але були часи, коли їх не використовували навіть під час хірургічних операцій. Лікарі мотивували це тим, що їхні пальці в рукавичках нібито трачають чутливість, а маски заважають бачити органи пацієнта.

1 березня 1897 року відомий хірург Ян Мікуліч-Радецький уперше під час операції одягнув маску та рукавички. У медицині добре відомі терміни "клітина Мікулича", "тампонада за Мікулічем", "затискач Мікулича", "маска Мікулича". Все це винайшов лікар, який народився і провів юність у Чернівцях.



– Андреас Мікуліч фон Радецький був камеральним архітектором, професором Вищої державної промислової школи у Чернівцях. Саме він збудував символ нашого міста – ратушу, – розповіла директорка Муніципальної бібліотеки Леся Щербанюк. – Усім своїм девятьом дітям батько дав вищу освіту. Одна з доньок Емілія стала піаністкою і була вихователькою в дітей графа Потоцького. Дочка Кароліна стала вчителькою музики і співачкою. Та найбільшу славу родині приніс син Йоханн (Іван). Він народився 16 травня 1850 року, закінчив із відзнакою Першу державну цісарсько-королівську гімназію у Чернівцях. У жовтні 1869-го вступив на медичний факультет Віденського університету. Після закінчення навчання працював асистентом клініки Теодора Більрота. Надалі – професор хірургії та директор хірургічної клініки Краківського університету, що стала європейським центром вдосконалення хірургів. Був обраний почесним членом університетів Вільнюса, Риму, Хельсінкі, Лондона, Нью-Йорка, Відня та інших. Створив кращу в світі хірургічну клініку в Бреславському університеті. Опублікував 146 наукових праць на восьми європейських мовах. Винайшов нові операційні техніки та інструменти, запровадив антисептичні методи, які використовують досі. Свою національність визначав словами: "Я – хірург".

Як згадували сучасники, Мікуліч був дуже вимогливий до співробітників. Зате до хворих завжди ставився наче близький друг, готовий прийти на допомогу. Убогих та нужденних лікував безкоштовно, часто оплачував їхні витрати.

Коли в січні 1903 року важко захворів митрополит Андрей Шептицький, він велів покликати знаменитого "німецького" хірурга Мікулича-Радецького. Яке ж було здивування митрополита, коли, припавши на коліна, лікар українською мовою попросив у нього благословення.
Здається, немає жодного відомого за його життя розділу хірургії, в якому Мікулич не полишив би щось нове. Його розробками та винаходами досі користуються у всьому світі. Він, зокрема, ввів пластичну операцію стопи, запропонував прийом тампонування при лапаротомії, розробив пілоропластику. Визначив нові хвороби (синдром Мікулича – двобічне симетричне враження слинних і слізних залоз), розробив прийоми кардіопластики, шлунку, прямої та сигмовидної кишки, запровадив інструменти та лікарські засоби (серветки, ватяні рукавиці тощо). Також домігся визнання антисептичної маски й місцевої анестезії. Запропонував власний метод миття рук хірурга перед операцією, удосконалив методи антисептики.

Помер Іван Мікулич-Радецький у 55-річному віці від неоперабельного раку шлунку, який сам у себе діагностував. Похований у Вроцлаві (Польща). Незадовго до смерті він написав професорові Ейсельсбергу: "Розстаюся я з життям без страху, а з відчуттям задоволення; я працював скільки міг, заслужив велике визнання і був дуже щасливим…"

Читайте новини "МБ" у Facebook | Telegram | Viber | Instagram
Шановний відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач. Ми рекомендуємо Вам зареєструватись або зайти на сайт під своїм ім'ям.

0 коментарів

Ваше ім’я: *
Ваш e-mail: *
Код: Натисніть на зображення, щоб оновити код, якщо він нерозбірливий
Введіть код:

Новини Дня

16:40
В Міненерго звернулись до українців: що варто зробити кожному
16:20
В Коордштабі розповіли, хто для РФ в пріоритеті на обмін і чому не видають "азовців"
16:15
Діти в гуртку технічного конструювання створюють пристрої для військових
16:00
Ліквідація наслідків атаки на ЧАЕС триває дев’ятий день: яка ситуація
16:00
Названо найкорисніший десерт, який повинні їсти українці
15:40
Чи готовий Зеленський підписати угоду про корисні копалини: джерело Sky News повідомило деталі
15:20
Трамп провів масштабні кадрові зміни в армії США
15:00
У Чернівцях затримали чоловіка, який розповсюджував наркотики
14:40
На Покровському напрямку важкі бої: ЗСУ про наступ росіян
14:31
ДТП в Чернівцях: у тролейбусі відмовили гальма
14:20
Пенсії в Україні масштабно проіндексують із 1 березня: як перерахують кожну виплату
14:00
Що робити, коли у селі на Буковині немає соцпрацівника
13:40
Великий піст 2025: традиції, календар харчування, правила та заборони
13:20
Чернівчан закликають достойно провести загиблого воїна Артура Кузука
13:00
Стало відомо, чи відновиться туризм у Чорнобильській зоні після війни
12:40
Як вибухотехнік з Чернівців розміновував Харківщину
12:20
Що буде, якщо їсти банани щодня: несподівані переваги
11:58
Епідеміолог пояснив, чому школам на Буковині рекомендують перейти на дистанційне навчання
11:40
Трамп заявив, що не полетить у Москву 9 травня
11:18
Проводили технічні роботи: на Буковині горів один із обʼєктів критичної інфраструктури
10:59
Дієтологи назвали чотири продукти, якими можна заспокоїти нерви
10:41
Україну накриє аномальна весна: що прогнозують синоптики
10:15
У Чернівцях «Mercedes» в'їхав у тролейбус: у ДТП загинув 21-річний чоловік
10:00
У Чернівцях в історичних будівлях пропонують реставрувати балкони
ексклюзив
09:38
Перевірте документи: кому від 1 березня можуть анулювати декларації із сімейними лікарями
Більше Новин

Колонка

Читають Коментують

Свіжий номер

Афіша

політика, влада

економіка

здоров'я

культура

спорт

Каталог фірм