RSS logo rss  |  Вхід: Вхід в Молодий Буковинець
Головна | Історія успіху | Історія успіху Допомога захисникам | Медична допомога для переселенців | Він+Вона | ПРО ЧЕРНІВЦІ | Афіша | Підпишись Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів
  Новини: Чернівців | України | Світу | » Політика | » Економіка | » Культура | » Спорт | » Здоров'я | » Кримінал | » Життя | » Фото | » Відео | » Новини читачів | » Про нас |Четвертого жовтня 1875 року відкрили Чернівецький університет
Він розміщувався у колишній Резиденції митрополитів Буковини й Далмації, яку будували 18 років.

Рішення про будівництво єпископської резиденції в Чернівцях було прийнято ще 1803 року. Причиною стало створення Чернівецько-Буковинської єпархії. Єпископи не мали в Чернівцях власного житла й змушені були винаймати приватні помешкання. Зрештою, у 1860 році імператор Франц Йосиф видав розпорядження про спорудження єпископської резиденції з теологічною семінарією і приміщенням для священників за кошти Православного фонду.Розробку проєкту доручили молодому талановитому архітекторові Йозефу Главці. Він прибув до Чернівців і ретельно обстежив земельну ділянку.
На художнє трактування фасадів Резиденції у візантійському та неомавританському стилях значною мірою вплинули споруди Будапештської синагоги й Троїцької церкви у Відні. Елементи парадного вестибюлю і Синодальної (Мармурової) церкви подібні до парадної зали військового музею Віденського Арсеналу. Цегляна кладка, декоративні вставки з теракоти й майоліки, яскрава поліхромна черепиця на дахах – це елементи архітектора у власній інтерпретації.Проєкт Главки погодили з єпископом Євгеном Гакманом і Буковинським крайовим президентом Венцелем фон Мартіном.

Визначили термін будівництва – 10 років.

Авторові проєкту Йозефу Главці доручили також керівництво процесом спорудження грандіозного комплексу. Робочою датою початку будівельних робіт вважають 10 грудня 1863 року, коли будівельний майданчик передали безпосереднім виконавцям проєкту.

Восьмого липня 1864 року владика Євген Гакман заклав наріжний камінь у фундамент Домової церкви Святого Іоанна Сучавського. Саме цей факт ознаменував початок спорудження комплексу митрополичої резиденції у Чернівцях.

Спеціально для цього в місті відкрили два цегляні та один черепичний заводи й запросили найкращих майстрів із різних регіонів Австро-Угорщини. Будівництво вели неабияк ретельно: практично кожну цеглину вимірювали й перевіряли на звук, а до будівельного розчину додавали курячі яйця.Ансамбль Резиденції складається з корпусів, розташованих у вигляді кириличної букви "П".

У центральному знаходився палац митрополита з просторими апартаментами і розкішними залами.

У лівому корпусі були богословська семінарія, теологічний факультет і церква.

У правому розмістилися приміщення для монахів і гостей, школа церковних співаків з інтернатом, фабрика з виготовлення свічок, єпархіальний музей.

Цікаві факти
*На відкриття університету, якому присвоїли ім’я Франца Йосифа, студенти їхали у фіакрах. У гуляннях взяли участь 600 осіб, зокрема представники чи не всіх австрійських університетів.

*Першим ректором Чернівецького університету став ініціатор його заснування Костянтин Томащук. Для викладання у виші запросили 127 викладачів і професорів із Відня, Граца, Праги та Інсбрука, десятьох – з Німеччини, трьох – зі Швейцарії.

*Спершу університет мав три факультети – теологічний, правничий і філософський. У перший рік тут навчалося 208 студентів, а вже 1914-го було 1198. Навчання тривало чотири роки і було платним.

*У 1989 році університетові присвоїли ім’я письменника Юрія Федьковича. У 2000 році надано статус національного. У 2011 році Резиденцію митрополитів Буковини і Далмації занесли до списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.
Підготувала Надія БУДНА

Фото з колекції Едварда Туркевича
Резиденцію митрополитів Буковини та Далмації, де знаходиться університет, будували впродовж 1864-1882 років.


Читайте новини "МБ" у Facebook | Telegram | Viber | Instagram
Редактор: Надія Будна
13-10-2023, 12:37
Коментарів 5 Переглядів 1 759

Теги -
Hаписав: розлючені, Коментарів: 0, Новин: 0, 15 жовтня 2023 08:01
В новині:
ЧНУ просто крупно повезло, що до 2020 навіть не всі педагогічні ВНЗ присвоювати професійну кваліфікацію.
А інакше ДЖАХАД.
Якщо могли присвоїти кваліфікацію викладач, треба було присвоїти викладач.
Тим більше, що національний класифікатор професій, тоді це дозволяв роботи.
А стосовно сьогодні, закон зворотньої дії не має - це перше, а друге диплом про педагогічну освіту це диплом про педагогічну освіту. Там без різниці яка кваліфікація.
Головне щоб був дотриманий стандарт педагогічної освіти.
І вони мають щастя в тому, що в додатку написали право працювати в закладі освіти.
Кому служите?
Не Україні - точно.

Hаписав: емігранти, Коментарів: 0, Новин: 0, 15 жовтня 2023 08:43
В новині:
Дивіться і зрозумійте у чому проблема.
Робота з такими дипломами на рівні усіх законів унормована тільки в нас на Україні. Такі дипломи визнає сусідня Румунія.
А далі? Щоб закордоном пройти процедуру визнання педагогічного диплому, вони одразу питають, а де у вас в дипломі пише, що ви маєте право викладати?
Якщо у чужій країні ліберальне законодавство, вони візьмуть до уваги записи в додатку. І все пройде.
А якщо ні?
У червні ЧНУ видавав дипломи. У липні треба було провести кваліфікаційний іспит і видати сертифікати про присвоєння професійної кваліфікації відповідно до освітньої програми.
І тоді запитань жодних.

На даний час дипломи спеціальності "Середня освіта". "Початкова освіта" проходить по, ст.22 закону України Про загальну середню освіту, ст. 58 закону України Про освіту, як дипломи про педагогічну освіту!
Відповідно до законодавства наявність професійної кваліфікації вимагає диплом про вищу освіту, спеціальності якої не мають коду 01 Освіта/Педагогіка. Причому для кожного кого приймають після жовтня 2017 року.

Hаписав: CHERNOVIC, Коментарів: 0, Новин: 0, 15 жовтня 2023 09:31
В новині:
А наш ЧНУ постійно ламає Санта Барбару.

У наказі міністерства зрозуміло написано.
ВНЗ за додатковою спеціальністю, може присвоювати професійну кваліфікацію, чи там у додаток писати право викладати, а може не присвоювати.

Як ви думаєте що робить ЧНУ? Звісно не присвоює.

У наказах міністерство пише. ВНЗ може присвоювати академічну кваліфікацію викладача і одночасно учителя.

ЧНУ звісно не присвоює академічної кваліфікації.
Штучно створює проблеми.

Такий собі ВНЗ диверсант.

Розумійте панове, чи далі тим більше можливостей надає законодавство. Але не у нас.

Доречі про дипломи, які були трохи раніше.
Як вже не раз було сказано є така річ, як ДК 003:2010.
Так от. від 2010 по 2021 (11 років)
Як у школі, так у ВНЗ була професія ВИКЛАДАЧ.
Тобто ВНЗ присвоювали професійну кваліфікацію викладача математики, хімії чи історії.
На цьому все.
Один факультет навмисно писав у кваліфікації.
Викладач вищого навчального закладу.
Все фініш. Людина виходить в школі не має права працювати. Бо у школі працювали викладачі закладів загальної середньої освіти.
Далі ще цікавіше.
Як вже говорили освітня програма може бути подвійна.
Основна і додаткова спеціальність по тих стандартах.
Факультет іноземних мов у дипломі писав.
Освітня програма "Англійська мова та друга іноземна мова" ЯКА?
Виходить назва отієї другої іноземної мови навіть не записана, як додаткова спеціальність.
Тут можна писати і писати.

А щодо професійної кваліфікації, лишіть їх у спокої.
Бо закон на їх боці і на вашому боці.
Яка вже влада буде, який устрій буде, що вже буде.
Тепер ви захищенні законом на 100%, навіть на 1000%.
А В МАЙБУТНЬОМУ, ДУЖЕ ДАЛЕКО. МАКСИМАЛЬНО ЩО ВІД ВАС МОЖУТЬ ВИМАГАТИ ЦЕ ЗДАТИ КВАЛІФІКАЦІЙНИЙ ІСПИТ І ОТРИМАТИ СЕРТИФІКАТ ПРО ПРОФЕСІЙНУ КВАЛІФІКАЦІЮ ВІДПОВІДНО ДО РЕЗУЛЬТАТІВ НАВЧАННЯ.
БІЛЬШЕ НІЧОГО.
ПРОБЛЕМА НЕ ТАКА ВЕЛИКА, ЯК ВИ ЇЇ РОЗДУВАЙТЕ.

Hаписав: директор ліцею, Коментарів: 0, Новин: 0, 15 жовтня 2023 21:46
В новині:
https://osvita.ua/doc/files/news/787/78704/Nakaz_2736__3_.pdf

Це професійний стандарт учителя, він буде діяти до 2025 року.
Тобто до 2025 року можна буде влаштуватися на роботу без професійної кваліфікації це 100%.
Далі або все лишуть як є, або внесуть зміни до закону Про загальну середню освіту і крім того змінять сам стандарт.
Наш університет грається з вогнем.
І це не іграшки! Типове положення про атестацію вже встановило, що ніхто з прийнятих на роботу у школу після вереся 2017 року не зможе атестуватися без педагогічної освіти або професійної кваліфікації. Чим саме встановило, тим що все перенаправляється на ст.58.
Тепер далі, ще цікавіше.
Якщо добре вчитаються у ст.22 закону України про загальну середню освіту. Там шановні пише "педагогічна освіта" або вища освіта та професійна кваліфікація.
Не педагогічна спеціальність, а саме освіта.
Без варіантів у дипломі (дипломах) спеціальностей 01 має бути педагогіка, педмайстарність, психологія, методика - окремо, чи будь-які комбінації предметів із збереженням базових назв. Крім того, педагогічна практика.
ЯКЩО людина цей комплект має, директор спокійно може її приймати на роботу керуючись ст.22.

ПРОЧИТАЙТЕ УВАЖНО!

"1. На посади педагогічних працівників ПРИЙМАЮТЬСЯ особи, які мають педагогічну освіту, вищу освіту та/або професійну кваліфікацію, вільно володіють державною мовою (для громадян України) або володіють державною мовою в обсязі, достатньому для спілкування (для іноземців та осіб без громадянства), моральні якості та фізичний і психічний стан здоров’я яких дозволяють виконувати професійні обов’язки.

Детальніше: https://urst.com.ua/pro_povnu_zagalnu_serednyu_osvitu/st-22"

Добре те, що у положенні про атестацію прибрали слово педагогічну освіту.
Це дає шанс з першою магістерською, а другою педагогічною бакалаврською, атестуватися після 1 вересня 2023 року на вищу категорію.

А решта для роздумів.

Hаписав: директор ліцею, Коментарів: 0, Новин: 0, 15 жовтня 2023 22:03
В новині:
Станом на сьогодні дійсно відчувається необхідність педагогічних працівників. Подекуди доводиться навіть приймати заочників.
Послухайте моєї поради. Закон 2017 року - це не закон України Про освіту 1991, де окремі посади дозволялося обіймати взагалі без освіти, лише з 11 класами.
Так як було до 2017 року, вам отак просто не пройде.
По одній причині, людину без педагогічної освіти, чи без професійної кваліфікації можна прийняти на 1 рік. ст.58 п.5 закону Про освіту.
Тобто ви можете прийняти заочника на початку 4 курсу. Через рік він отримає дилопм бакалавра спеціальності 014, чи 0.13 і зможе спокійно продовжувати далі працювати.
Поясню чому треба робити як треба.
Пояснення профспліки одразу почали друкувати у бухгалерських виданнях. Отже будуть шукати, де взяти гроші.


Вони відправляють їх на фронт для потреб солдатів та командирів.

Міст з'єднує Тернопільську та Чернівецьку області
Низка населених пунктів залишиться без електрики через ремонт електричного обладнання
• Новини партнерів
купити айфон 15 у Львові, ціни в Україні
ФОТОРЕПОРТАЖ Переглянути всі фоторепортажі

Вони відправляють їх на фронт для потреб солдатів та командирів.


Боротьба за мир – головна причина війн. Блог Ярослава Волощука
Нехай не видається комусь надто суперечливою теза, що винесена до заголовку.
«Вони не винні, що опинилися на вулиці». Блог Надії Будної
З настанням холодів безпритульних тварин у Чернівцях стає дедалі більше, особливо на околицях
ВІДЕО Переглянути все відео

Місто зазнає сильних обстрілів, але люди не втрачають віри в перемогу

Сьогодні "Родоліт" є лідером у сфері будівництва житлової та комерційної нерухомості й інших об’єктів у Чернівецькій області.

Конкурс "Народний бренд-2023" в Чернівцях e самому розпалі, і кожен буковинець має велику можливість вплинути на його результати. Голосування за найкращі компанії триває, і ще залишився понад місяць, щоб виразити свою підтримку та визначити справжніх лідерів серед місцевих бізнесів

На кожен квадратний метр житла ми даруємо -500 гривень. Акційна пропозиція дійсна у всіх житлових комплексах нашої компанії з 20 по 30 листопада.

Отримайте відомі бренди сонцезахисних окулярів та оправ зі знижкою -20%! А ще, на весь товар з розпродажу діє додаткова знижка -10%! Тільки з 23 по 26 листопада в наших офлайн-магазинах.

Наскільки зручні у використанні автоматизовані й смарт-ворота, чи безпечні такі конструкції і як вони можуть удосконалити вигляд будинку, нам розповіли в компанії "Світ парканів".
• Теги