RSS logo rss  |  Вхід: Вхід в Молодий Буковинець
Головна | Історія успіху | Історія успіху Допомога захисникам | Медична допомога для переселенців | Він+Вона | ПРО ЧЕРНІВЦІ | Афіша | Підпишись Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів
  Новини: Чернівців | України | Світу | » Політика | » Економіка | » Культура | » Спорт | » Здоров'я | » Кримінал | » Життя | » Фото | » Відео | » Новини читачів | » Про нас |Друга російська окупація Чернівців тривала майже 12 тижнів
Місто повністю відрізали від зовнішнього світу, козаки та солдати жадібно накинулися на майно чернівчан.

Журналіст Юліус Вебер згадував у своїй книзі "Російська окупація Чернівців", що ніч із 26 на 27 листопада 1914 року була жахливою.
Усі тікали з міста. Чоловіки й жінки, діти і старі тягли свої статки на спинах. Ця процесія нагадувала похоронну. Вулиці спорожніли. Вітрини магазинів були наглухо затягнуті, вікна будинків зашторені. Містяни, які не встигли втекти, позакривалися у помешканнях. Ратуша була без адміністрації. Найвищим службовцем, який залишився на місці, був працівник канцелярії.Конфіскували продукти і дрова

27 листопада, о 16.00, у місті з’явилися перші російські військові підрозділи – без музики й помпезності. Прибув командувач. Його вітали військові на площі Ринок біля пам’ятника "Пієта". Козаки представили кінний парад. Формальна передача міста росіянам відбулася 28 листопада, о 10.00.

"Коли ми прокинулися в суботу, 28 листопада, зору відкрилися сяючі отвори у стінах магазинів та будинків, де ґаздували вандали, – пише Юліус Вебер. – У місті не залишилося жодного годинникового магазину, чиї жалюзі не були би розтрощені та чиї цінності не були викрадені або знищені".
Тимчасова міська адміністрація домовилася з російським полковником Сєхіним про створення громадської варти, члени якої носитимуть червоно-білі нарукавні пов’язки. Комендантом призначили козацького капітана Астахова. Запровадили петербурзький час, на ратуші вивісили російські прапори. Заборонили з’являтися на вулицях після 20.00.

Солдати грабували перехожих, змушували їх знімати та віддавати свій одяг. Російський губернатор Євреїнов розпорядився конфіскувати у чернівчан усі товари, продукти харчування, запаси дров та вугілля.

На єврейську громаду наклали контрибуцію

П’ятого грудня до магістрату запросили 20 містян-євреїв. До зали зайшов російський губернатор. Він зірвав кашкета з голови, кинув на стіл і сказав:

"У мене є відомості, що євреї при відступі російських військ із Чернівців тріумфували, спалювали російські прапори, висміювали російські установи. Я маю відомості, що всі євреї є шпигунами, що вони перебувають на службі австрійської армії. Через єврейських шпигунів російські солдати були змушені п’ять тижнів страждати від суворого холоду та великої нужди. Російських солдатів обстрілювали з гармат і вимучували. За це я помщуся євреям, які тут живуть. Як штраф, я накладаю на єврейську громаду контрибуцію в розмірі 50 000 рублів і оголошую все майно єврейської релігійної громади та Єврейський національний дім конфіскованими".Шістьох присутніх євреїв взяли у заручники, доки не зберуть контрибуцію. Губернатор розпорядився виставити військову варту перед Єврейським народним домом і Темплем. Бідним євреям припинили видавати у народних кухнях хліб та їжу. Серед єврейського населення запанували страх і розпач. Не знали, як зібрати таку велику суму. Кілька добросердних чернівчан, серед яких були столяр, слюсар, працівник броварні, звернулися до губернатора з проханням скасувати контрибуцію. Євреїнов відповів, що євреї повинні зректися свого австрійського патріотизму і стати добрими росіянами.

Зібрали 4000 крон, які хотіли вручити губернаторові. Він не прийняв грошей. Сказав: "Коли матимете всю суму повністю, тоді зможете ще раз прийти".

Коли знімали орла, люди плакали

Російський губернатор видав наказ негайно зняти всі австрійські плакати, емблеми та імперські символи. Замалювали чорно-жовті смуги на кіосках і поштових скриньках. Зняли двоголового австрійського орла з вежі ратуші. Дивлячись на це, багато людей плакали. Хотіли ще зняти великого цементного орла з будинку крайового уряду, але не змогли. Тоді закрили його великим білим шматком тканини. 21 грудня в будинку поштамту відкрили російську пошту і телеграф. Із плакатів чернівчани довідалися, що Буковина вже приєднана до Бессарабської губернії.
19 грудня росіяни святкували у Чернівцях "царський день". Населенню наказали здійснити ілюмінацію будинків та вивісити російські прапори. На ратуші підняли великий паперовий транспарант з ініціалами царя "Н ІІ". Зранку у кафедральному соборі відбулося Богослужіння, на яке запросили представників міста та духовенства. На площі нагородили російських військових за відвагу. Командувач військовим корпусом у Галичині генерал-лейтенант Вебель заявив, що Австрія та Німеччина вже знищені, а Буковина – відтепер на часи вічні залишається під російською владою.

Та вже 7 лютого росіяни почали відступати. Вранці 17 лютого на вулицях не було видно жодного російського солдата. Останні з них збігали вниз Вокзальною вулицею, щоби перебратися на той бік річки.

О першій годині дня у місті з’явився перший австрійський солдат – 20-річний фельдфебель Ганс Гайдук. Після обіду ввійшов великий військовий підрозділ під командуванням угорського лейтенанта Мольнара, який став першим комендантом міста. Трохи пізніше зустрічали ще одного визволителя Чернівців та Буковини – майора Даніеля Паппа, який незабаром став підполковником. Чернівчани жартували: "Маємо свого Папу!".

Підготувала Надія БУДНА
Використано матеріали з книги Юліуса Вебера "Російська окупація Чернівців". (Переклад з німецької Сергія Осачука).
Фото з колекції Едварда Туркевича
Губернатор розпорядився виставити військову варту перед Єврейським народним домом і Темплем.


Читайте новини "МБ" у Facebook | Telegram | Viber | Instagram
Редактор: Надія Будна
22-09-2023, 11:01
Коментарів 6 Переглядів 2 706

Теги -
Hаписав: Чернівчани в Героїв Майдану, Коментарів: 0, Новин: 0, 22 вересня 2023 20:49
В новині:
Якщо верхівка російської церкви хоче росіян, може пакувати чемодани.
Буковина за Україну і у разі найгіршого сценарію за Румунію.
Без дискусій.
І взагалі про що говорити-балакати? Ви на сході не бачите хто вони такі є ?
Це страшні люди.

Hаписав: Люсі, Коментарів: 0, Новин: 0, 23 вересня 2023 05:19
В новині:
БУКОВИНА У ВАЖКІ ЧАСИ ФАШИЗМУ НЕ ВІДЧУВАЛА ПОТРЕБ У ЇЖІ ТА ПРОДТОВАРАХ.

ХОЧУ СКАЗАТИ КОЖНІЙ ЛЮДИНІ, ЯКА ПЕРЕЇХАЛА СЮДИ З ІНШИХ РЕГІОНІВ.
НАША ІСТОРІЯ ІНША , А ВАША ІНША.
В ТОЙ ЧАС КОЛИ НА РЕШТІ ТЕРИТОРІЇ УКРАЇНИ ВІДМІНЯЛИ КРІПОСНЕ ПРАВО У НАС БУДУВАЛИ ПЕРШІ ШКОЛИ І НАШІ ДІТИ МАЛИ ВЖЕ ЗМОГУ НА НІМЕЦЬКІЙ МОВІ ВЧИТИСЯ.
І СРСР СЮДИ ПРИЙШЛИ ОБМАНОМ.
ДО ПОКИ РУМУНІЯ НЕ БУЛА ФАШИСЬКОЮ, У НАС В ПРИНЦИПІ БУЛО ВСЕ НЕ ПОГАНО.
ПІЗНІШЕ, ЗА ФАШИЗМУ, ПОЧАЛИ ПЕРЕСЛІДУВАТИ ПАТРІОТІВ І ЧЕРЕЗ ЦЕ НАРОД ПОТЯГНУВСЯ ЗА СРСР, ЯКІ ВИЯВИЛИСЬ НЕ ЛІПШЕ ФАШИСТІВ.

ПО СПРАВІ. ЯКЩО ХТОСЬ З ВАС ХОЧЕ РОСІЯН, ЛІПШЕ ВЕРТАЙСЯ ТУДИ ЗВІДКИ ПРИЙШЛИ.

БО МИ НЕ ДОЗВОЛИМО ТУТ БУДУВАТИ ЛУГАНДОН.
ОКРЕМО ТРЕБА НАГАДАТИ КЕРІВНИКАМ ЗАКЛАДІВ ОСВІТИ, ЯКІ РЕВНО ХОДЯТЬ ДО РПЦ.
МИ ВІДСЛІДКОВУЄМО КОЖЕН ВАШ КРОК.
БО ОСОБЛИВО ДІТИ, НІЧОГО НЕ РОЗУМІЮТЬ.
І НИМИ ДУЖЕ ЛЕГКО МАНІПУЛЮВАТИ.

Hаписав: Люсі, Коментарів: 0, Новин: 0, 23 вересня 2023 05:38
В новині:
З ПРИВОДУ ПОЛЯКІВ.
РОЗУМІЙТЕ ГЕНЕТИКА БЕРЕ СВОЄ.
ПОЛЯКИ У ІСТОРИЧНОМУ КОНТЕКСТІ ОСОБЛИВО НЕ ВІДЧУВАЛИ ЩИРОСТІ ДО УКРАЇНСЬКОГО НАРОДУ.
Я ОСОБИСТО ВОЛОДИМИРА ЗЕЛЕНСЬКОГО НЕ ЗАСУДЖУЮ. ЦЕ ПРЕЗИДЕНТ КРАЇНИ, ЯКА ПІВТОРИ РОКУ ВОЮЄ.
ЛЮДИНА НА ЕМОЦІЯХ МОЖЕ ВИХОПИТИСЯ, ПІД ДІЄЮ СТРЕСІВ ЛИШНЄ СКАЗАТИ.
ТАК ВОНИ ЦЕ ПОВИННІ РОЗУМІТИ!!!!
АВСТРО-НІМЦІ З СЕЛА ЗРОБИЛИ МІСТО, - НА РАХУНОК ЧЕРНІВЦІ.
БУДУВАЛИ ШКОЛИ, УНІВЕРСИТЕТ, ІНФРАСТРУКТУРУ БУКОВИНИ.
ЦЕ ОЧЕВИДНО, ЩО ВОНИ ЄВРОПЕЙЦІ.
ЩО РОБИЛИ ПОЛЯКИ, МАБУТЬ НЕ ЧАС ТЕПЕР ОБГОВОРЮВАТИ.
ТАК БУЛА ВОЛИНСЬКА ТРАГЕДІЯ.
АЛЕ ХІБА ПОЛЯКИ В УКРАЇНІ БЕЗКОШТОВНО ХЛІБ І ОЛІЮ РОЗДАВАЛИ?

Hаписав: Чернівчанка, Коментарів: 0, Новин: 0, 23 вересня 2023 06:51
В новині:
А чим радянська влада була ліпша за фашистів? Так нічим. Чим тепер росіяни ліпше за фашистів? Історію можна перекручувати як хотіти. Але все одно правда рано чи пізно вилізе.

Hаписав: Chernovtsy, Коментарів: 0, Новин: 0, 23 вересня 2023 07:35
В новині:
Що маємо те маємо.

Hаписав: Чернівчанин, Коментарів: 0, Новин: 0, 23 вересня 2023 08:30
В новині:
Наша з вами старість багато в чому залежить від того, як ми навчимо наших дітей.
Треба робити так, як роблять в росіян.
Перевипустити підручники з історії від 5 класу. І правду писати. Тільки правду.
Міністерство освіти має провести моніторинг кожного кабінету захисту Вітчизни, кожного тиру, кожного плакату.
На перше місце поставити вивчення захисту Вітчизни.
Окрім того докласти всіх зусиль щоб на кращому рівні викладали природничо - математичні дисципліни. Бо на цьому тримається економіка, промисловість, військово - промисловий комплекс та армія.
Треба вчити дітей бути патріотами.
Треба їх вчити щоб вони не боялися захищати Батьківщину.
Як ми навчимо, як ми виховаємо те пізніше отримаємо.


Вони відправляють їх на фронт для потреб солдатів та командирів.

Міст з'єднує Тернопільську та Чернівецьку області
Низка населених пунктів залишиться без електрики через ремонт електричного обладнання
• Новини партнерів
купити айфон 15 у Львові, ціни в Україні
ФОТОРЕПОРТАЖ Переглянути всі фоторепортажі

Вони відправляють їх на фронт для потреб солдатів та командирів.


Боротьба за мир – головна причина війн. Блог Ярослава Волощука
Нехай не видається комусь надто суперечливою теза, що винесена до заголовку.
«Вони не винні, що опинилися на вулиці». Блог Надії Будної
З настанням холодів безпритульних тварин у Чернівцях стає дедалі більше, особливо на околицях
ВІДЕО Переглянути все відео

Місто зазнає сильних обстрілів, але люди не втрачають віри в перемогу

Сьогодні "Родоліт" є лідером у сфері будівництва житлової та комерційної нерухомості й інших об’єктів у Чернівецькій області.

Конкурс "Народний бренд-2023" в Чернівцях e самому розпалі, і кожен буковинець має велику можливість вплинути на його результати. Голосування за найкращі компанії триває, і ще залишився понад місяць, щоб виразити свою підтримку та визначити справжніх лідерів серед місцевих бізнесів

На кожен квадратний метр житла ми даруємо -500 гривень. Акційна пропозиція дійсна у всіх житлових комплексах нашої компанії з 20 по 30 листопада.

Отримайте відомі бренди сонцезахисних окулярів та оправ зі знижкою -20%! А ще, на весь товар з розпродажу діє додаткова знижка -10%! Тільки з 23 по 26 листопада в наших офлайн-магазинах.

Наскільки зручні у використанні автоматизовані й смарт-ворота, чи безпечні такі конструкції і як вони можуть удосконалити вигляд будинку, нам розповіли в компанії "Світ парканів".
• Теги