RSS logo rss  |  Вхід: Вхід в Молодий Буковинець
Головна | Війна з Росією | Допомога захисникам | ПРО ЧЕРНІВЦІ | Афіша | Історія успіху | Історія успіху Редакційна політика | Про нас | Підпишись Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів
  Новини: Чернівців | України | Світу | » Політика | » Економіка | » Культура | » Спорт | » Здоров'я | » Кримінал | » Життя | » Фото | » Відео |
Молодий буковинець » Про Чернівці » Діти на вулицях благали хліба



Під час російської окупації в 1914 році чернівчани голодували
Роботи не було, люди не отримували зарплати, не вистачало продуктів.

15 вересня 1914 року до міста прибув новий цивільний губернатор Чернівців Євреїнов, який зупинився у будинку крайового уряду. Це був чоловік середнього зросту, одягнений у білий кітель та білий кашкет із червоним околишем. Його обличчя було засмаглим, з доглянутою чорною бородою, колючим поглядом. Привітати губернатора прийшов бургомістр у супроводі радників. Євреїнов, як і його попередник, запевнив, що "бургомістр залишається, як дотепер, на чолі міського управління". Той подякував і сказав, що "населення Чернівців є спокійним та мирним і заслуговує на доброзичливе ставлення".



Після полону дограв шахову партію

Чиновники повернулися до ратуші й розповіли про зустріч у нового губернатора. Присутні з полегшенням зітхнули. Запанував такий веселий настрій, що навіть почали жартувати з надією на краще.

Але це відчуття від зустрічі з Євреїновим виявилося фальшивим. За його дружніми словами приховувалася підлість, про яку містяни дізналися вже наступного ранку. Після завершення виснажливого дня заспокоєний бургомістр Вайссельбергер подався додому. Опівночі бургомістра розбудило сильне грюкання у ворота, брязкання зброєю і шаблями. Ледь розплющивши очі, він побачив перед собою російського капітана з револьвером у руці. "Що трапилося?" – запитав зблідлий бургомістр. Капітан скомандував: "Вставайте! Одягайтеся! Взяти теплу білизну із собою і негайно йти з нами!" Наляканий бургомістр швидко хапав і натягував на себе одяг. Його вивели з будинку та посадили у фіакр, який чекав перед воротами. У супроводі чотирьох солдатів із примкнутими до гвинтівок багнетами бургомістра повезли на сусідню вулицю і зупинилися перед квартирою прокурора Лазаруса. Коли прокурор, до якого прийшли, почав обурюватися, офіцер пригрозив: "Він повинен замовкнути, або я його пристрелю".

Тієї ночі ще заарештували доктора Менчеля і депутата Спинула. Надвірного радника фон Дузинкевіча застали якраз за грою в шахи із секретарем Томащуком… Повернувшись 19 квітня 1916 року з російського полону, Дузинкевіч прийшов у кав’ярню "Європа" і дограв шахову партію із Томащуком.

П’ятьох заарештованих відвезли на Жучку на цукровий завод, а звідти наступного дня відправили в Росію. Після 14-місячного заслання, 9 листопада 1915 року, чернівецьких заручників обміняли.

Запровадили "петроградський" час

Місто було віддане на поталу російської армії.

Замість німецької мови діловодства запровадили російську. Позакривали всі товариства та об’єднання громадян. Заборонили читати німецькі газети і книжки під загрозою штрафу 5000 рублів або тримісячного арешту. Звільнили всіх службовців магістрату єврейської національності. У місті запровадили "петроградський" час і перевели годинники. О шостій годині вечора всі магазини мали бути зачинені. З восьмої години вечора жодна цивільна особа не мала права з’являтися на вулиці. Із в’язниць випустили всіх арештантів. Натомість камери заповнили безпідставно ув’язненими містянами.

"Життя у місті стало нестерпним. Попри неймовірний тиск, який виходив від російських інстанцій, відчувалося небажання населення підпорядковуватися цим чужим явищам, які підминали все під себе. Місто перетворилося на море страждань. До системних знущань, які практикувалися новими можновладцями, додалася ще всеосяжна економічна та соціальна нужда, яка зачепила найширші прошарки населення", – пише журналіст Юліус Вебер у книзі про російську окупацію Чернівців.

Чимало мешканців не отримували зарплатні. Тисячі сімей залишилися без роботи. Торгівля була паралізована. Не вистачало продуктів. На вулицях можна було бачити обшарпаних жінок, блідих дітей з голодними очима, які благали хліба.

Щоби зняти "монетний голод", російська адміністрація дозволила магістрату випустити так звані "міські гроші" на суму 200 тисяч крон. Банкноти почали видавати 11 вересня 1914 року. Це були купони номіналом одна і п’ять крон, 20 та 50 геллерів. Службовцям нижніх рангів нарешті виплатили зарплату, відкрили супні кухні та пункти видачі хліба.

Виставили столи на 2,5 кілометра

Справжня паніка почалася першого жовтня. До цього призвів указ російської влади про залучення молодих хлопців віком від 18 до 30 років до військової служби. Велика кількість чернівецьких юнаків кинулася тікати до австрійців. Тих, кому це не вдалося, росіяни повернули нагайками та прикладами гвинтівок назад у місто.

18 жовтня будинки прикрасили російськими прапорами з нагоди дня народження царевича. Та російські купці вже почали покидати місто, залишаючи свої товари прямо на вулицях. Ніч із 19 на 20 жовтня видалася особливо тривожною. Козаки скакали вулицями і заганяли переляканих людей нагайками додому. Жандарми відбирали у перехожих гроші. На фіакрах і возах мчали офіцери. У супроводі ескорту жандармів та поліцейських місто залишив російський губернатор Євреїнов.

Усі вже знали: росіяни відступають. У вівторок, 20 жовтня, їх вже не було. Містяни одразу ж зняли російські прапори і вивісили австрійські та німецькі.

20 жовтня о 9 годині вечора у Чернівцях з’явився австрійський патруль, а вночі увійшли перші військові підрозділи. Щасливі чернівчани вітали солдатів, як справжніх героїв.

21 жовтня, близько 00:30, під час вступу в місто австрійських батальйонів відбулася велика маніфестація декількох тисяч містян. Із чорно-жовтими прапорами, вінками та квітами вони рушили назустріч військам підполковника Фішера. На площі Ринок міська депутація на чолі з тимчасовим бургомістром К. Гостюком піднесла офіцерам лавровий вінок. Люди співали державний гімн Австро-Угорщини. Обабіч вулиці Семигородської (нині Головна) від катедральної церкви до "Рогатки" (а це 2,5 кілометра) для солдатів-визволителів містяни виставили столи з наїдками та напоями, які вдалося приховати від росіян..

Три дні тривали радісні гуляння. Чернівчани отримали п’ять тижнів свободи. Та вже 27 листопада австрійські війська знову залишили місто. "Зосталися бідність, злидні та задушливий страх перед прийдешніми подіями, – пише Юліус Вебер. – Тут уже знали росіян, могли передчувати, що методи їхнього варварського ведення війни проти цивільного населення ще не були вичерпані".

Підготувала Надія БУДНА
Використано матеріали з книги Юліуса Вебера "Російська окупація Чернівців" (переклад з німецької Сергія Осачука).

Фото з колекції Едварда Туркевича
Місто було віддане на поталу російської армії.

Редактор: Надія Будна
21-09-2023, 10:10
Коментарів 1 Переглядів 1 991

Теги -
Hаписав: Гість Igor, Коментарів: 0, Новин: 0, 21 вересня 2023 15:56
В новині:
Судячи по формі москалів на фото, воно не відповідає змісту статті. Це фото часів 2 світової, не Першої. На задньому плані видно кіноафішу фільму з Жаном Габеном "Noapte amintirilor" ("Нічні спогади"). Під цією назвою в Румунії йшов фільм з оригінальною назвою "Le jour se leve" (День починається") 1939 року. Тобто це фото приходу "асвабадітелей" після здачі Північної Буковини СРСР по пакту Молотова-Ріббентропа у 1940 р.

• Новини партнерів
купити айфон 15 у Львові, ціни в Україні

ФОТОРЕПОРТАЖ Переглянути всі фоторепортажі

Єпископ Чернівецький і Буковинський Феогност відправив молебень за загиблими воїнами, що полягли в цій страшній війні, яку розв'язала Росія.


Чому всі заздрять українцям? Блог Ярослава Волощука
Не знаю, чи робив хтось дослідження, хто у світі найбільше задоволений своєю владою
Замість саміту миру – варіанти капітуляції. Блог Ярослава Волощука
Ви помітили, що останніми днями на єдиному марафоні поменшало розмов про другий та наступні саміти миру?
ВІДЕО Переглянути все відео

Уже цієї неділі – 24 листопада – у Чернівцях, за сприянням "Словацько-Українського культурно-освітнього товариства", відбудеться зустріч із представниками освітньої програми Free Student.

22 серпня 2023 року Президент України підписав закон, що стосується обов’язкового облаштування бомбосховищ у новобудовах. Як відреагували на ці зміни забудовники й що вони вважають пріоритетним у процесі зведення своїх новобудов, ми поцікавилися у Василя Воєвідка, генерального директора відділу продажів будівельної компанії "Родоліт".

Провайдер INTELEKT пропонує декілька надійних способів залишатися онлайн незалежно від перебоїв з електропостачанням.

В Україні є чимало компаній, що працюють в галузі архітектурного проєктування та дизайну. У міру того, як між ними зростає конкуренція, підвищується і професійний рівень архітектурних бюро. Про особливості роботи одного з таких чернівецьких бюро ми розпитали у Дарії Олексюк, операційного директора бюро архітектури та дизайну DAR group&partners.

Запрошуємо всіх разом підтримати та визначити кращі бренди Чернівців!