На вулиці Панській знаходилися модні магазини й салони
Тут можна було придбати вишуканий одяг та білизну відомих фірм, капелюшки, вбрання для наречених, хутро, грамофони, деталі до "Форда", вовчий капкан, дамський браунінг.
"Те, що Невський для Петербурга, Унтер-ден-Лінден для Берліна чи Корсо в Римі, то була Панська вулиця в нашому місті на пагорбах, – писав письменник Петер Демант, чиє дитинство та юність минули в Чернівцях. – Туди ходили, як у клуб, аби дізнатися останні новини та світські плітки, побачити інших і себе показати. Ми обурювалися, коли яка-небудь екстравагантна мода вчасно не з’являлася на вітринах "Вартпароняка і Хлебнікова" на Панській вулиці".
"Під час недільної променади на Герренгассе в Чернівцях можна було захоплено й критично споглядати елегантних дам, вершки нашого міста, які, шляхетно киваючи, їхали фіакрами на гумових колесах зі своїми обмундированими чи цивільними кавалерами…", – згадував австрійський письменник Георг Дроздовський.
Процвітав "Дім капелюхів"– За Австрії нинішня вулиця Кобилянської була справді елітною. Як переповідають міські легенди, коли селянки приносили панам, які тут мешкали, молочні продукти, то на початку вулиці знімали взуття і йшли далі в шкарпетках, – розповіла одна з авторів книги про Чернівці Леся Щербанюк. – Тут знаходилося дуже багато модних магазинів і салонів, де можна було придбати все, чого душа забажає. Наприклад, на першому поверсі будинку №2 в австрійський період був торговий дім "Дермер і Вебер", де продавали вбрання для наречених та ексклюзивні вироби ручної роботи. Тут також знаходився елітний магазин вишуканої жіночої білизни від відомої фірми "Кет і Басс". Модні тканини можна було придбати в будинку №4. А ще тут продавали чоловічий одяг та аксесуари.
У будинку №6 була крамниця, де пропонували жіночі та чоловічі капелюхи, рукавички, парасольки, парфумерію.
– Магазин одягу від фірми "Кац і Сосс" розміщувався у будинку №9, – продовжила свою розповідь пані Леся. – Тут також продавали модні дамські капелюшки, книги, квіти. У міжвоєнний період у цій будівлі був магазин із продажу хутра. Навпроти – у будинку №10 – процвітав "Дім капелюхів" пана Леона Блюма-молодшого, де можна було придбати головні убори всесвітньо відомих фірм. У дворі знаходився магазин дамських костюмів І. Ціммера. Пізніше тут відкрили найпрестижніший у Чернівцях магазин жіночого та чоловічого взуття.
Пиво отримало золоту медаль у ПарижіУ будинку №11 пропонували модні меблі. Пізніше тут відкрили ательє одягу для багатіїв Веніаміна Штрайха. "Заможні чернівчани шили одяг на замовлення, а не купували готовий у магазині, – каже дослідниця. – У триповерховій кам’яниці під №12 торгували свіжими ковбасами, натуральними винами, коньяками, лікерами, шнапсом, есенціями для пуншу найвідоміших фірм, кавою, заморськими фруктами. Ще тут можна було придбати грамофони – найкращу на той час родинну розвагу. Пізніше в цьому будинку відкрився магазин для чоловіків "Пан елегантний".
1898 року в двоповерховій кам’яниці №13 можна було скуштувати розливне пиво "Бієр", яке отримало золоту медаль у Парижі та відзнаку учасника виставки у Чикаго".
Чернівецькі панянки часто навідувалися до салону модних капелюшків "У француженки", який знаходився в будинку №14. Радіо-та електроапаратуру, якісні сорти кави і чаю можна було придбати в магазині, що в будинку №17. 1938 року тут відкрилося швейне ательє Штефана Клігена, де чернівецьке панство замовляло наймодніший одяг.
У будинку №19 була взуттєва майстерня Ярослава Кроподри, у якій, як свідчила тогочасна реклама, "все виготовлялося скоро, солідно, елегантно і дешево".
В гарній кам’яниці № 26 знаходилася майстерня відомого чернівецького кравця чоловічого одягу Домініка Кобусевича, де клієнтам пропонували найкращі місцеві та закордонні тканини, шили за англійським кроєм, а ще виготовляли вбрання для священників. Придбати елегантний одяг можна було у крамниці Фріца Гронвальда, яка була в будинку №42.
У сусідньому – під №45 – продавали модні жіночі капелюшки від пані Еліни Дубової. А в будинку №33 навіть ткали шовк.
Цікаві факти*На місці сучасних будинків під №№37-39 на тодішній вулиці Панській колись була одноповерхова будівля, де знаходилася відома крамниця українського купця Ігнатія Власюка. Він вивісив велику рекламу з тризубом.
*На розі нинішніх вулиць Кобилянської та Кохановського знаходився невеличкий магазинчик капелюшків. Сюди приходили не лише чернівецькі панянки, а й приїжджали полячки зі Львова та румунки з Бухареста. Шили капелюшки швачки, які стажувалися у Парижі. Ціни були дуже високі, але дама, яка придбала тут капелюшок, могла демонструвати його в будь-якій європейській столиці.
*У будинку №33 в 1927 році знаходився магазин "Автомотор". Тут продавали автомобілі відомих світових фірм, мотоцикли, деталі для "Лінкольна" та "Форда", двигуни, плуги, культиватори.
* У крамниці пана Шацберга покупцям пропонували 37 найменувань різних товарів, зокрема чоловічий і жіночий одяг, взуття, чоловічі камізельки, дитячі пуловери, жіночі штанці та панчохи, французькі шапочки.
*У своїй книзі "Моє перше життя" письменник Петер Демант згадував про магазин "Адольф Рудих. Охота, спорт, захист" на вулиці Панській. Тут продавали все: від спінінга і вовчого капкана – до вишуканого, інкрустованого перламутром дамського браунінга.
Підготувала Надія БУДНА
Фото з колекції Едварда Туркевича
Чернівецькі панянки часто навідувалися до салону модних капелюшків "У француженки".Читайте новини "МБ" у Facebook | Telegram | Viber | Instagram
11-08-2023, 12:27
0
2 453