RSS logo rss  |  Вхід: Вхід в Молодий Буковинець
Головна | Історія успіху | Історія успіху Допомога захисникам | Медична допомога для переселенців | Він+Вона | ПРО ЧЕРНІВЦІ | Афіша | Підпишись Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів
  Новини: Чернівців | України | Світу | » Політика | » Економіка | » Культура | » Спорт | » Здоров'я | » Кримінал | » Життя | » Фото | » Відео | » Новини читачів |



Аптеки міста були оснащені новітнім на той час обладнанням, із дослідними лабораторіями та косметологічними кабінетами

Меблі, прилавки й вітрини були виготовлені з дорогого червоного дерева, оздоблені різьбленим орнаментом та богемським склом, приміщення освітлювали вишукані бронзові люстри.

Зараз у Чернівцях є багато аптек, де продають готові лікарські препарати. Та понад століття тому їх виготовляли за рецептами.



Дослідник Чернівців Раймунд Фрідріх Кайндль писав, що у 1775 році, коли сюди прийшли австрійці, в місті не можна було почути про лазника, хірурга чи лікаря, ще менше – про якусь аптеку. Хворих лікували здебільшого жінки різними забобонами.

Лише в 1779 році відкрився військовий шпиталь, а згодом – військова аптека, при якій мешкали двоє фельдшерів. Це був перший медичний персонал на Буковині.

Першу цивільну аптеку відкрили 1785 року, і вона мала непогані прибутки. Військовий шпиталь забезпечував ліками відомий чернівецький аптекар Матіас Вінклер. На них витратили за 1793-1794 роки 479 флоринів, за 1795-1796 – 427 флоринів, за 1796-1797 – 710.

1787 року відкрили аптеку поблизу головної вартівні на місці нинішнього католицького костелу. Ліки тут продавали дуже дорого, тому окружний староста Бальш наказав зазначати на рецептах ціни.

У 1870 році в Чернівцях було три аптеки, у 1880 – чотири.

1884 року відкрили аптеку на вулиці Руській – навпроти греко-католицького собору. Вона називалася Zur Kaiserkrone і належала родині Барберів. Тоді це була передова аптека у місті, оснащена найновішим устаткуванням, з дослідною лабораторією та косметологічним кабінетом. Тут приймав хворих Володимир Гузар, який був сімейним лікарем Ольги Кобилянської та її родини.

У радянський час тут теж знаходилася аптека, яку згодом закрили.

26 жовтня 1909 року газета Czernowitzer Allgemeine Zeitung помістила звернення лікаря Максиміліана Барбера до чернівчан про те, що його батько, який 25 років тому організував аптеку і керував нею впродовж усього часу, передає її у його руки. Новий власник просив клієнтів довіряти йому.



На одній зі старих поштівок зображена аптека Mandelbaum Apotheke, яка знаходилася на нинішній на вулиці Франка й досі там працює. Як розповіла авторка книги про Чернівці Леся Щербанюк, на вулиці Панській (нині Кобилянської) наприкінці 1930-х років у будинку №4 розміщувалася найпопулярніша та найкраще оформлена аптека у Чернівцях. Меблі, прилавки й вітрини були виготовлені з дорогого червоного ганського дерева, оздоблені різьбленим орнаментом у стилі пізнього модерну та доповненнями з богемського скла. Освітлювали приміщення вишукані бронзові люстри. Одну з них згодом продали приватному колекціонерові. На вхідних дверях висів дзвіночок, який сповіщав про прихід відвідувачів. Аптека працювала і після війни. Але в хрущовські часи її рознесли, зникли меблі та вітрини з богемського скла.

Упродовж 1922-1928 років у будинку №14 на вулиці Панський працювала аптека "Санітар", де можна було придбати вітчизняні та закордонні ліки.

Канадська письменниця Марта Блум, яка народилася і проживала в Чернівцях, згадує у своїй книзі "Горіхове дерево", що її батько мав велику аптеку з лабораторією. Вона знаходилася біля нинішнього драмтеатру. Дівчиною Марта допомагала батькові виготовляти ліки.

Цікаві факти
*Будинок №43 на вулиці Кобилянської, де з 1903 року працює аптека, спорудили на початку ХХ століття на замовлення родини Шимоновичів. Згодом вона перейшла у власність сім’ї Гросманів, а 1944 року її націоналізували. Нині це аптека № 2, яка працює досі.

У 2003 році чернівецький архітектор Микола Кавердинський відновив давній інтер’єр. Тут відкрили аптеку-музей, де представлено понад 100 рідкісних експонатів аптечного приладдя. Зокрема спиртометр 1902 року, сковорідка, на якій готували активоване вугілля, мідна та латунна ступки, австрійські штангласи, коркодав, ваги, колби, піпетки, машинка для дроблення масла-какао, машинка для виготовлення пілюль. Є також зібрання фармацевтичної літератури з виготовлення лікарських форм, починаючи з 1910 року. Та найунікальнішим експонатом можна вважати старі аптечні меблі, які відреставрували. На них зберігся рік виготовлення – 1903-й. Інтер’єр аптеки прикрашають погруддя римського лікаря Галена, бога лікування Асклепія та його дочки Гігієї – богині здоров’я.

Аптека № 2 – єдина в місті, де досі виготовляють лікарські засоби за індивідуальними рецептами. Уже 50 років це робить провізорка Віра ЯРОЦЬКА, яка закінчила фармацевтичний факультет Львівського медичного університету.



– В аптеку я прийшла працювати у 1973 році. Тут минуло все моє життя, – розповіла пані Віра. – Скільки виготовила ліків за 50 років роботи – ніколи не лічила. Це мазі, суспензії, порошки, присипки, різні мікстури. Колись було більше рецептів, але зараз вони набагато складніші. Збільшилася кількість дітей з алергією, високим тиском, серцевою патологією, чого не було раніше. Мають попит дитячі краплі від нежитю протаргол, виготовлені на основі колоїдного срібла та очищеної дистильованої води. Позбутися мозолів допомагає мазь на основі бджолиного воску та змиву з овечої шерсті. Від лишаїв та діатезів для дітей помічна мазь, до складу якої входить березовий дьоготь. Допомагаємо підліткам позбутися прищів за допомогою спеціальних суспензій. Готуємо також заспокійливу мікстуру на травах, які самі варимо.

Ця робота дуже скрупульозна, тому треба мати велике терпіння. Бо інакше можна зіпсувати ліки й нашкодити людині.

Підготувала Надія БУДНА
Фото з колекції Едварда Туркевича
Аптека на нинішній вулиці Головній.

Читайте новини "МБ" у Facebook | Telegram | Viber | Instagram
Редактор: Надія Будна
22-06-2023, 14:00
Коментарів 0 Переглядів 1 036

Теги -
• Новини партнерів
iPhone 14 Pro Max ціна в Одесі, Україна
ФОТОРЕПОРТАЖ Переглянути всі фоторепортажі

На бранчі присутні гості мали можливість дегустувати буковинські страви


«Велика проблема» - закінчуються сквери. Блог Ярослава Волощука
На Чернівці насувається "велика проблема" - закінчуються сквери.
«Коротка людська пам'ять…» Блог Надії Будної
Минуло 40 днів, як під час виконання бойового завдання на Запорізькому напрямку загинув мій племінник Богдан Мердак

Цей центр розвитку насамперед про сучасність і прогрес, де навчальний процес не є нудним, а захопливим, цікавим і пізнавальним. У стінах освітньої студії Bloom панує своя особлива атмосфера, у якій креативні й професійні викладачі знайдуть відповіді на всі запитання, які цікавлять маленьких дослідників.

Якщо ваша дитина любить малювати, нестандартно описує навколишній світ, цікавиться писанкарством чи іншим видом живопису, спішимо повідомити, що набір на новий навчальний рік у дитячу художню студію образотворчого мистецтва "Камея" ще триває. До речі, записатися на курс можуть не тільки школярі, а й студенти.

"Контінентал Фармерз Груп" розпочала викопування картоплі, під яку у 2023 році відвела понад 2,1 тис. га. Роботи стартували на Тернопільщині. Першими викопують ранні насіннєві й продовольчі сорти картоплі.

Досі думаєте, де можна знайти якісне й надійне обладнання такого типу не за всі гроші? Нагадаємо вам про відому на Буковині й за її межами компанію Jv-Kamin.

Із 1 червня тариф на електроенергію для населення становить 2.64 грн за кВт.
Голова Правління АТ "Чернівцігаз" Віктор Горда відзначив чемпіона та призерів Чемпіонату Світу грошовими преміями. 
• Теги