RSS logo rss  |  Вхід: Вхід в Молодий Буковинець
Головна | Війна з Росією | Допомога захисникам | ПРО ЧЕРНІВЦІ | Афіша | Історія успіху | Історія успіху Редакційна політика | Про нас | Підпишись Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів
  Новини: Чернівців | України | Світу | » Політика | » Економіка | » Культура | » Спорт | » Здоров'я | » Кримінал | » Життя | » Фото | » Відео |
Молодий буковинець » Про Чернівці » Про погоду повідомляли вісьмома мовами


Уже два століття тому в Чернівцях проводили метеорологічні спостереження

Синоптики стежили за температурою повітря, опадами, атмосферним тиском, напрямом і силою вітру, навіть за сонячним сяйвом.

У липні 1849 року на ім’я окружного голови Чернівців з Відня надійшов лист Державного секретаря з дорученням оповістити правління установ і навчальних закладів Буковини, які забезпечені необхідним устаткуванням для проведення досліджень метеорологічних, електричних, хімічних властивостей атмосфери, про початок спостережень за погодою. Результати пропонували щодня опубліковувати у міській пресі.



В жовтні 1852 року почали проводити регулярні метеорологічні спостереження з використанням спеціальних приладів. Спершу їх здійснював учитель гімназії Йозеф Колбе, а відтак продовжив директор богословської семінарії.



У січні 1870 року, згідно з крайовим указом, ухвалили рішення про створення метеорологічної обсерваторії та розташування її у приміщенні Чернівецької православної вищої реальної школи. На будівництво виділили 800 гульденів (нині тут знаходиться школа № 2). З вулиці видно купол колишньої обсерваторії на даху будинку.

У травні 1907 року метеорологічні спостереження проводили в університеті. Організаторами були керівник кафедри експериментальної фізики Йозеф Гейтлер фон Армінген та декан філософського факультету, професор математичної фізики Михайло Радакович.

У лютому 1909 року відкрили університетську метеостанцію. Її результати спостережень передавали до Центральної установи з метеорології й геодинаміки у Відні.

Як пише дослідниця Тетяна Сергєєва, метеорологічні спостереження проводили за температурою та вологістю повітря, атмосферним тиском, кількістю опадів, хмарністю, характеристиками вітру, сонячним сяйвом тощо.

Прогнози погоди регулярно публікували у міській газеті "Сzernowitzer Zeitung" від 16 січня 1907 року до вересня 1914-го. До прикладу, "мінлива хмарність, відчутний помірний вітер, нестійке падіння температури", "хороший прогноз, помірний вітер, вранці місцями туман" чи "серпанок, гроза, південно-західний помірний вітер".

В Австрійській імперії всі поштамти у другій половині дня отримували прогноз погоди на два наступні дні та були зобов’язані донести їх до громадян монархії вісьмома мовами.

Протягом 1886-1887 років була створена гідрографічна служба на Буковині. У 1914-му вона налічувала 59 станцій. Під час Першої світової війни багато з них були зруйновані та розграбовані.

Метеостанція у Чернівцях відновила роботу з 1920 року. Регулярно випускали щотижневі та щомісячні агрометеорологічні бюлетені з інформацією про погоду, стан посівів, садів і тваринництва. 29 квітня 1944 року відкрили авіаційну метеорологічну станцію.


Цікаві факти


*Згідно з повідомленням керівника військової адміністрації Буковини барона Карла фон Енценберга, у 1782 році дощ падав безперервно з першого вересня до кінця листопада. Були знищені всі поля, розмиті дороги. Річка Прут знесла на правому березі частину міської території, отож дорога, що проходила біля мосту, почала зсуватися, а подекуди була розмита. У зв’язку з цим довелося переносити переправу в інше місце. Священник Кунц у хроніці римо-католицької церкви писав, що ця повінь сталася внаслідок злив у районі Руського Довгопілля на Черемоші. Вода заповнила всю долину річки Прут і в Чернівцях піднялася до рівня місцевості, де був розташований цегельний завод. До Садигури можна було дістатися лише на човні.

*Дослідник історії Чернівців Раймунд Фрідріх Кайдль у своїй книзі "Історія Чернівців" згадує про жахливий град, який випав о третій годині дня 21 серпня 1839 року. Протягом шести хвилин було розбито тисячі віконних шибок. Лише в парохіальному будинку і католицькій церкві не стало 86 шибок. Місцями град лежав більше ніж три дні. Втрати обчислювалися в 3000 флоринів. Були побиті кури, гуси, качки, навіть вівці. Знищені фруктові дерева, а капуста і картопля вивернуті із землі. Сильний град випав також 6 серпня 1851 року. Він був величиною з волоський горіх. У садах і на городах повністю було знищено всі фрукти та овочі.

*За спогадами Ф. Кайндля, літо 1848 року видалося надзвичайно спекотним. У Чернівцях неможливо було доторкнутися до стін будинків, що знаходилися на сонячному боці.

*Наприкінці серпня 1889 року через сильні дощі вода у Пруті біля Чернівців піднялася до 5,5 метра. Це було на 1,2 метра вище найвищого рівня води, яка спостерігалася досі. Понад 50 людей довелося евакуювати з будинків, яким загрожувало затоплення, проте п’ять осель вода все-таки забрала. На щастя, людських жертв не було. Найбільших збитків зазнав лісопильний завод. З міських околиць особливо постраждали Ленківці та Нова Жучка.

*Про незвичайні природні явища у Чернівцях та на Буковині є згадки в автора молдавських літописів Іоана Когельнічану. Зокрема посуха 1748, 1749 років; сильні зливи у липні 1762 року; повені 1782, 1783 років. Автор також розповідає про сильні зливи і повінь 1837 року, бурю з градом 1839-го, посушливе літо 1848-го, жахливий град у серпні 1851-го.

Підготувала Надія БУДНА
Фото з колекції Едварда Туркевича
З 1870 року в приміщенні школи №2 розташовувалася метеорологічна обсерваторія.


Читайте новини "МБ" у Facebook | Telegram | Viber | Instagram
Редактор: Надія Будна
15-06-2023, 13:14
Коментарів 0 Переглядів 1 556

Теги -


Присутні вшанували пам'ять загиблих Героїв Олександра Щербанюка та Василя Аксенина та відслужили молебень
• Новини партнерів
купити айфон 15 у Львові, ціни в Україні

ФОТОРЕПОРТАЖ Переглянути всі фоторепортажі


Присутні вшанували пам'ять загиблих Героїв Олександра Щербанюка та Василя Аксенина та відслужили молебень


Чому всі заздрять українцям? Блог Ярослава Волощука
Не знаю, чи робив хтось дослідження, хто у світі найбільше задоволений своєю владою
Замість саміту миру – варіанти капітуляції. Блог Ярослава Волощука
Ви помітили, що останніми днями на єдиному марафоні поменшало розмов про другий та наступні саміти миру?
ВІДЕО Переглянути все відео

Уже цієї неділі – 24 листопада – у Чернівцях, за сприянням "Словацько-Українського культурно-освітнього товариства", відбудеться зустріч із представниками освітньої програми Free Student.

22 серпня 2023 року Президент України підписав закон, що стосується обов’язкового облаштування бомбосховищ у новобудовах. Як відреагували на ці зміни забудовники й що вони вважають пріоритетним у процесі зведення своїх новобудов, ми поцікавилися у Василя Воєвідка, генерального директора відділу продажів будівельної компанії "Родоліт".

Провайдер INTELEKT пропонує декілька надійних способів залишатися онлайн незалежно від перебоїв з електропостачанням.

В Україні є чимало компаній, що працюють в галузі архітектурного проєктування та дизайну. У міру того, як між ними зростає конкуренція, підвищується і професійний рівень архітектурних бюро. Про особливості роботи одного з таких чернівецьких бюро ми розпитали у Дарії Олексюк, операційного директора бюро архітектури та дизайну DAR group&partners.

Запрошуємо всіх разом підтримати та визначити кращі бренди Чернівців!