Історико-культурний заповідник "Кладовище на Зеленій вулиці" в Чернівцях займає площу понад 35 гектарів
Тут поховані відомі громадські, політичні та релігійні діячі.
Кладовище на вулиці Зеленій вважається третім в Україні некрополем із музейним статусом, окрім Личаківського у Львові та Лук’янівського у Києві. А старий єврейський цвинтар, що входить до заповідника, є одним з найбільших у Європі.
Християнський та єврейський цвинтарі на тодішній вулиці Цвинтарній офіційно заснували у 1866 році, хоча поховання там почалися значно раніше. План розміщення кладовища розробив інженер Реллі. Загальна площа заповідника – понад 35 гектарів (християнський цвинтар – понад 20 гектарів, єврейський – майже 15).
На території християнського кладовища виявили приблизно 1400 надгробних пам’ятників, а на єврейському – майже 10 тисяч, які становлять історичну та мистецьку цінність. Є склепи, верхня частина яких зроблена у вигляді воріт, що ведуть у потойбічний світ. Часто гробниці прикрашали статуями Діви Марії та ангелів. Найстаріший пам’ятник християнського кладовища датований 1807 роком – це могила Гертруди Абрагамович. На цьому похованні встановлено надгробок у вигляді каплиці з фігурою лежачої жінки, що тримає в руці запалений смолоскип і годує лелеку – біблійного птаха, який символізує милість та співчуття.
На території обох цвинтарів також є понад дві тисячі родинних склепів.
На християнському, зокрема, гробівець родини Кохановських, де похований багаторічний бургомістр Антон Кохановський, надгробки на могилі Лазаря Михайловича (мецената, який виділив кошти на пам'ятник "Пієта" і заповів стипендії для талановитих гімназистів), чернівецьких міщан Книшів (який складається з декількох красивих фігур), лікаря Залозецького. Серед решти могил варто згадати місця спочинку Ольги Кобилянської та Юрія Федьковича. Історичну цінність некрополя має також каплиця буковинських митрополитів.
Серед пам'яток єврейського цвинтаря – Церемоніальна споруда, що була збудована на початку ХХ століття за проєктом архітектора Фрункеля, могили бургомістра Едуарда Райса, поета-байкаря Еліезера Штейнбарга. Тут також є поховання солдатів-євреїв Першої світової війни та могила жертв Голокосту.
Стели, саркофаги та зроблені з мармуру, граніту, пісковику, цементу та інших матеріалів. У заповіднику є багато пам’ятників, які виготовила відома родина Москалюків. Їх фірма "Батько і сини" мала декілька майстерень у місті. Це сімейство теж поховане на цьому кладовищі. Вільгельм Москалюк, який покоїться у батьківському гробівці, працював і над архітектурою. Його фірма виконувала кам’яні роботи на будівництві театру, спорудила хрест перед церквою Святої Параскеви.
Цікаві факти*Православне кладовище спроєктоване у вигляді хреста.
*За Австро-Угорщини були суворі вимоги до поховань. Дозвіл на зведення монумента або склепу отримували лише ті родини, представники яких зробили внесок у розбудову міста. Це могли бути меценати, громадські діячі, містяни, котрі дбали про розвиток Чернівців
* Найбільша гробниця вміщувала 24 труни. На деяких склепах досі збереглися таблички, де вказані прізвища майстрів, що їх збудували.
*Табличка з прізвищем майстра збереглася на могилі Антіна Лукашевича, який у складі буковинської делегації брав участь у створенні Української національної ради у Львові. Залишився також тризуб, який у радянські часи ніхто не знищив.
*На кладовищі є унікальні за своєю художньою цінністю металеві огорожі, ліхтарі, кронштейни для лампад та вазонів, свічники.
*На християнському цвинтарі поховані п’ять бургомістрів австрійського періоду та один староста, два примарі румунського періоду, три голови виконавчого комітету радянського періоду.
*У 2013 році Громадська консультативна рада з питань охорони культурної спадщини міста затвердила список із восьми найбільш оригінальних пам’ятників і гробівців, які мають мистецьку цінність.
До них увійшли надгробок на могилі Володимира Залозецького – відомого хірурга і громадського діяча, голови товариства лікарів Буковини; гробівець родини Кохановських – там похований багаторічний бургомістр Чернівців Антон Кохановський, почесний громадянин міста; надгробок на могилі Лазаря Михаловича – відомого мецената, який виділив кошти на будівництво пам’ятника "Пієта" на Центральній площі й заповів стипендії для талановитих гімназистів; гробівець родини Москалюків – відомих чернівецьких майстрів із виготовлення надгробків; комплекс пам’ятників родин меценатів Симоновичів і Богдановичів – там похований Кшиштоф Богданович, депутат буковинського сейму; гробівець родини Книшів, який складається з декількох фігур; надгробок на могилі Альберта Брунггера – актора і режисера Чернівецького міського театру; каплиця родини Радомських – там похований Орест Радомський, військовий пілот, який загинув у 1938 році, а його батько Іван Радомський був військовим комендантом Чернівців у 1918 році.
Фото
У заповіднику є багато пам’ятників і гробівців, які мають історичну та мистецьку цінність.
Читайте новини "МБ" у Facebook | Telegram | Viber | Instagram
5-05-2023, 12:57
0
2 418