RSS logo rss  |  Вхід: Вхід в Молодий Буковинець
Головна | Історія успіху | Історія успіху Допомога захисникам | Медична допомога для переселенців | Він+Вона | ПРО ЧЕРНІВЦІ | Афіша | Підпишись Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів
  Новини: Чернівців | України | Світу | » Політика | » Економіка | » Культура | » Спорт | » Здоров'я | » Кримінал | » Життя | » Фото | » Відео | » Новини читачів |



Історико-культурний заповідник "Кладовище на Зеленій вулиці" в Чернівцях займає площу понад 35 гектарів

Тут поховані відомі громадські, політичні та релігійні діячі.

Кладовище на вулиці Зеленій вважається третім в Україні некрополем із музейним статусом, окрім Личаківського у Львові та Лук’янівського у Києві. А старий єврейський цвинтар, що входить до заповідника, є одним з найбільших у Європі.

Християнський та єврейський цвинтарі на тодішній вулиці Цвинтарній офіційно заснували у 1866 році, хоча поховання там почалися значно раніше. План розміщення кладовища розробив інженер Реллі. Загальна площа заповідника – понад 35 гектарів (християнський цвинтар – понад 20 гектарів, єврейський – майже 15).



На території християнського кладовища виявили приблизно 1400 надгробних пам’ятників, а на єврейському – майже 10 тисяч, які становлять історичну та мистецьку цінність. Є склепи, верхня частина яких зроблена у вигляді воріт, що ведуть у потойбічний світ. Часто гробниці прикрашали статуями Діви Марії та ангелів. Найстаріший пам’ятник християнського кладовища датований 1807 роком – це могила Гертруди Абрагамович. На цьому похованні встановлено надгробок у вигляді каплиці з фігурою лежачої жінки, що тримає в руці запалений смолоскип і годує лелеку – біблійного птаха, який символізує милість та співчуття.

На території обох цвинтарів також є понад дві тисячі родинних склепів.



На християнському, зокрема, гробівець родини Кохановських, де похований багаторічний бургомістр Антон Кохановський, надгробки на могилі Лазаря Михайловича (мецената, який виділив кошти на пам'ятник "Пієта" і заповів стипендії для талановитих гімназистів), чернівецьких міщан Книшів (який складається з декількох красивих фігур), лікаря Залозецького. Серед решти могил варто згадати місця спочинку Ольги Кобилянської та Юрія Федьковича. Історичну цінність некрополя має також каплиця буковинських митрополитів.

Серед пам'яток єврейського цвинтаря – Церемоніальна споруда, що була збудована на початку ХХ століття за проєктом архітектора Фрункеля, могили бургомістра Едуарда Райса, поета-байкаря Еліезера Штейнбарга. Тут також є поховання солдатів-євреїв Першої світової війни та могила жертв Голокосту.

Стели, саркофаги та зроблені з мармуру, граніту, пісковику, цементу та інших матеріалів. У заповіднику є багато пам’ятників, які виготовила відома родина Москалюків. Їх фірма "Батько і сини" мала декілька майстерень у місті. Це сімейство теж поховане на цьому кладовищі. Вільгельм Москалюк, який покоїться у батьківському гробівці, працював і над архітектурою. Його фірма виконувала кам’яні роботи на будівництві театру, спорудила хрест перед церквою Святої Параскеви.

Цікаві факти

*Православне кладовище спроєктоване у вигляді хреста.

*За Австро-Угорщини були суворі вимоги до поховань. Дозвіл на зведення монумента або склепу отримували лише ті родини, представники яких зробили внесок у розбудову міста. Це могли бути меценати, громадські діячі, містяни, котрі дбали про розвиток Чернівців

* Найбільша гробниця вміщувала 24 труни. На деяких склепах досі збереглися таблички, де вказані прізвища майстрів, що їх збудували.

*Табличка з прізвищем майстра збереглася на могилі Антіна Лукашевича, який у складі буковинської делегації брав участь у створенні Української національної ради у Львові. Залишився також тризуб, який у радянські часи ніхто не знищив.

*На кладовищі є унікальні за своєю художньою цінністю металеві огорожі, ліхтарі, кронштейни для лампад та вазонів, свічники.

*На християнському цвинтарі поховані п’ять бургомістрів австрійського періоду та один староста, два примарі румунського періоду, три голови виконавчого комітету радянського періоду.

*У 2013 році Громадська консультативна рада з питань охорони культурної спадщини міста затвердила список із восьми найбільш оригінальних пам’ятників і гробівців, які мають мистецьку цінність.

До них увійшли надгробок на могилі Володимира Залозецького – відомого хірурга і громадського діяча, голови товариства лікарів Буковини; гробівець родини Кохановських – там похований багаторічний бургомістр Чернівців Антон Кохановський, почесний громадянин міста; надгробок на могилі Лазаря Михаловича – відомого мецената, який виділив кошти на будівництво пам’ятника "Пієта" на Центральній площі й заповів стипендії для талановитих гімназистів; гробівець родини Москалюків – відомих чернівецьких майстрів із виготовлення надгробків; комплекс пам’ятників родин меценатів Симоновичів і Богдановичів – там похований Кшиштоф Богданович, депутат буковинського сейму; гробівець родини Книшів, який складається з декількох фігур; надгробок на могилі Альберта Брунггера – актора і режисера Чернівецького міського театру; каплиця родини Радомських – там похований Орест Радомський, військовий пілот, який загинув у 1938 році, а його батько Іван Радомський був військовим комендантом Чернівців у 1918 році.

Фото
У заповіднику є багато пам’ятників і гробівців, які мають історичну та мистецьку цінність.

Читайте новини "МБ" у Facebook | Telegram | Viber | Instagram
Редактор: Надія Будна
5-05-2023, 12:57
Коментарів 0 Переглядів 1 722

Теги -
• Новини партнерів
iPhone 14 Pro Max ціна в Одесі, Україна
ФОТОРЕПОРТАЖ Переглянути всі фоторепортажі

На бранчі присутні гості мали можливість дегустувати буковинські страви


«Велика проблема» - закінчуються сквери. Блог Ярослава Волощука
На Чернівці насувається "велика проблема" - закінчуються сквери.
«Коротка людська пам'ять…» Блог Надії Будної
Минуло 40 днів, як під час виконання бойового завдання на Запорізькому напрямку загинув мій племінник Богдан Мердак

Цей центр розвитку насамперед про сучасність і прогрес, де навчальний процес не є нудним, а захопливим, цікавим і пізнавальним. У стінах освітньої студії Bloom панує своя особлива атмосфера, у якій креативні й професійні викладачі знайдуть відповіді на всі запитання, які цікавлять маленьких дослідників.

Якщо ваша дитина любить малювати, нестандартно описує навколишній світ, цікавиться писанкарством чи іншим видом живопису, спішимо повідомити, що набір на новий навчальний рік у дитячу художню студію образотворчого мистецтва "Камея" ще триває. До речі, записатися на курс можуть не тільки школярі, а й студенти.

"Контінентал Фармерз Груп" розпочала викопування картоплі, під яку у 2023 році відвела понад 2,1 тис. га. Роботи стартували на Тернопільщині. Першими викопують ранні насіннєві й продовольчі сорти картоплі.

Досі думаєте, де можна знайти якісне й надійне обладнання такого типу не за всі гроші? Нагадаємо вам про відому на Буковині й за її межами компанію Jv-Kamin.

Із 1 червня тариф на електроенергію для населення становить 2.64 грн за кВт.
Голова Правління АТ "Чернівцігаз" Віктор Горда відзначив чемпіона та призерів Чемпіонату Світу грошовими преміями. 
• Теги