RSS logo rss  |  Вхід: Вхід в Молодий Буковинець
Головна | Війна з Росією | Допомога захисникам | ПРО ЧЕРНІВЦІ | Афіша | Історія успіху | Історія успіху Редакційна політика | Про нас | Підпишись Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів
  Новини: Чернівців | України | Світу | » Політика | » Економіка | » Культура | » Спорт | » Здоров'я | » Кримінал | » Життя | » Фото | » Відео |


Спорудили синагогу за добродійні пожертви

Аби зібрати кошти, будівельний комітет оголосив про продаж місць для моління з правом передачі їх у спадщину.
На вулиці Університетській знаходиться одна з туристичних родзинок міста – колишній молитовний будинок єврейської громади Темпль, а нині – кінотеатр "Чернівці".

Це була подія для всього міста

Ініціатором будівництва синагоги став духовний лідер місцевих юдеїв-реформаторів Лазар Еліяс Ігель (1825-1892). У грудні 1872 року було засноване "Чернівецьке єврейське товариство Темплю", до якого входили представники заможних єврейських родин. Ділянку під забудову в центрі міста подарувала громаді багата землевласниця Амалія Цукер. Проєкт розробив відомий архітектор, ректор Львівської політехніки Юліан Захаревич.



Аби зібрати кошти, будівельний комітет оголосив про продаж 200 місць для моління у майбутньому Темплі з правом передачі їх у спадщину, дарування і продаж. Навіть видавали сертифікати про право власності.

Були встановлені ціни від 200 до 1000 флоринів за місце. Крім цих коштів, були ще й добровільні пожертви.





Восьмого травня 1873 року головний рабин заклав наріжний камінь під майбутню синагогу. Вже у травні закінчили фундамент. Надалі ж зведення храму сповільнилося. До первинного проєкту були внесені зміни: додали купол, що значно підвищило вартість будівництва. Лише велике грошове пожертвування дало можливість завершити Темпль, який зводили упродовж чотирьох років.

Урочисте відкриття й освячення Темплю відбулося четвертого вересня 1877 року. Це свято стало визначною подією не тільки для єврейського населення, а й усього міста. У ньому взяли участь найвищі урядовці та представники всіх релігійних громад.

Храм вміщав тисячу людей

В архітектурній композиції будівлі переплітались елементи ренесансу й готики з екзотичними мавританськими мотивами. Її стіни завершувалися граційними вежами-мінаретами, а посередині даху височів величезний орнаментований мідний купол зі шпилем, який увінчувала зірка Давида.
Через головний вхід чоловіки потрапляли у вестибюль (для жінок були два окремі бічні входи). У вестибюлі помістили пам'ятну дошку з прізвищами 100 благодійників, які жертвували кошти на будівництво.





З вестибюля троє дверей вели в головний зал, багато розписаний і яскраво освітлений. Світло падало через кольорові вітражі в бічних стінах. Місця для чоловіків були по обидва боки від центрального проходу та уздовж бічних стін. Жінки сиділи на двоярусному балконі. Місця для моління були виготовлені з дуба і прикрашені різьбленням.

Стіни залу синього, червоного та золотистого кольорів були розписані відомими художниками. На блакитному фоні купола сяяли золоті зірки. У "Арон кодеш", закритому червоною оксамитовою завісою із золотою вишивкою, зберігалися 60 сувоїв Тори. Храм вміщав тисячу людей.
У роки Другої світової війни – сьомого липня 1941-го – німці підпалили єврейський молитовний будинок. Знищили купол, вітражі та інтер’єри. Як розповідає міська легенда, стіни Темплю встояли тому, що були муровані на розчині з яєчними білками.


Цікаві факти
*Усім меценатам, котрі пожертвували кошти на спорудження Темплю, була надана особлива честь – під час їхнього похорону процесія зупинялася навпроти входу та широко відчиняли двері до синагоги. Останнім із сотні меценатів був Ісаак Геллер.

*Темпль відвідували австрійський цісар Франц Йозеф І (16.09.1880) і румунський король Кароль ІІ (16.05.1920). Про візити двох монархів нагадували дві мармурові меморіальні дошки.

* У хорі Темплю співав єврейський хлопчик Йозеф Шмідт, який пізніше став всесвітньо відомим оперним співаком.

* Темпль було спалено німецькою розстрільною командою СС, яка 5 липня 1941 року прибула з румунською армією до Чернівців і вбила за два дні 524 найвизначніших провідників єврейської громади Очевидці розповідали на повоєнних судових процесах над нацистами, як у передобідню пору до синагоги під’їхала вантажівка, з якої німецькі солдати викотили 200-літрові бочки із пальним. Потім закотили їх всередину будівлі та підпалили.

*За розповідями очевидців, останнього равина Темплю доктора Авраама Марка та кантора синагоги схопили гестапівці. Їх утримували у будівлі неподалік. І начебто равина підняли на верхній поверх і показали: "Дивись, твоя синагога горить". Згодом його, кантора і ще сотні євреїв розстріляли 7-8 липня 1941 року біля Прута.

*Як виглядав Темпль після пожежі, можна побачити на фото німецького фотографа Віллі Прагера. Він відвідав Чернівці разом з іншими німецькими та румунськими журналістами 1941 року. І його світлини – єдині, на яких зафіксований Темпль після пожежі.

*Радянські чекісти теж намагалися знищити споруду синагоги, яку підірвали. Вікна в сусідніх будинках повилітали, але стіни Темплю встояли.

*Пізніше до зруйнованого молитовного будинку добудували четвертий поверх, замість купола – двосхилий дах із фронтоном.

*У 1959 році тут відкрили кінотеатр "Жовтень", який 1992-го перейменували в "Чернівці". Сучасна будівля мало схожа на колишню, хоча й зберегла деякі зовнішні обриси.

Підготувала Надія БУДНА
Світлини з колекції Едварда Туркевича
Темпль збудували за пожертви єврейської громади.


Як виглядав Темпль після пожежі, можна побачити на фотографіях німецького фотографа Віллі Прагера.

Читайте новини "МБ" у Facebook | Telegram | Viber | Instagram
Редактор: Надія Будна
27-04-2023, 12:50
Коментарів 0 Переглядів 2 654

Теги -
• Новини партнерів
купити айфон 15 у Львові, ціни в Україні

ФОТОРЕПОРТАЖ Переглянути всі фоторепортажі

Олена Рєпіна – випускниця Міжнародної програми "Капеланська академія"


«По ліки їду дев’ять кілометрів». Блог Людмили Осадчук
Як живуть мешканці села Чорнівка, яке приєднали до Чернівецької територіальної громади
Долар не буде вищим за 47 гривень. Блог Богдана Сторощука
Які будуть ціни, курс долара та інфляція у 2025 році
ВІДЕО Переглянути все відео

Паровоз не курсував уже понад 60 років

Чернівецька філія Державного підприємства "Івано-Франківський науково-виробничий центр стандартизації, метрології та сертифікації" — це надійний партнер із забезпечення точності вимірювань, сертифікації продукції та відповідності стандартам. Філія запрошує до співпраці місцевих виробників, організації та фірми, які займаються виробництвом, експортом та імпортом, реалізацією продукції.

"Профі-Центр" — це не стереотипне середовище для вивчення іноземної. Насамперед це осередок, який має не тільки ефективну навчальну базу, яку може запропонувати студентам, а й відповідні підтвердження цьому.

Кожен маленький гість отримає солодкий подарунок за віршик чи талант. Варто лиш продекламувати віршик чи розповісти, яким чемним був цього року.