Шлюб був «лотерейним квитком»

Про Чернівці
1 575
0


Жінку з "добропорядного дому" готували до заміжжя
Ще з дитинства її супроводжували різні заборони та обмеження.

За законами Австро-Угорської імперії, одруження визначало статус жінки за статусом та суспільною належністю її чоловіка. Тому в газетній світській хроніці жінок часто зазначали за титулом та посадою чоловіка. Наприклад, дружина професора Чернівецького університету, урядового радника Фрідріха Кляйнвехтера, дружина банкіра Луттінгера, дружина полковника Кірша. Як висловилася педагогиня Євгенія Шварцвальд, шлюб був "єдиним лотерейним квитком", зокрема і для входження у світське товариство.



Значення мав посаг нареченої

В автобіографії "Про саму себе" письменниця Ольга Кобилянська писала, що вона та її сестри мали опанувати: "Господарське знання, знання красного шиття, гафтів, краснопись… знання святого письма, читання взагалі, знання французької мови (хоча б лише поверхове), гра на гітарі, на фортепіано, танці – от і все, що давалось дівчині – як духовне віно". Дівчина мала також навчитися їзди верхи на коні.

Важливе значення для укладання шлюбу мав посаг нареченої, що примножувало статки. Скажімо, придане нареченої Николая Василька Ольги Гергелі у 1890 році становило 140 тисяч крон.

Чоловік зобов’язувався матеріально утримувати дружину, навіть після розлучення. Траплялося, що жінки видавали себе за чоловіків, щоби влаштуватися на роботу та самим себе утримувати. У Чернівцях зафіксували випадок, коли жінка видавала себе за чоловіка на ім’я Михайло Семенюк. Завдяки цьому вона змогла працювати офіціантом-касиром у ресторані Вроблевського на вулиці Руській.

Розпочинала перший танець на балах



Добре опанування салонних мистецтв забезпечило успіх у світських колах для Гільди Павлічек – дочки шкільного інспектора та письменниці. Їй надавали честь розпочинати перший танець на публічних балах. Вона також брала участь у благодійних заходах, що їх влаштовували дружини крайових президентів.

А в червні 1908 року Гільда в складі делегації презентувала Буковину на святковій ході у Відні з нагоди дня народження цісаря. Вона представляла провідну фігуру церемонії – "Юні Чернівці", у легкій білій сукні без рукавів, із зображенням герба міста на грудях та короною на голові. Її фото навіть опублікували в газеті "Sport und Salon", що описувала світське життя в Гамбурзькій імперії.

Гільда вийшла заміж за оберлейтенанта Генерального штабу. Вінчання відбулося в римо-католицькому костелі в Чернівцях за участі вишуканої публіки. Про церемонію одруження "світської панни" повідомляли місцеві газети. Під час входу пари до костелу четверо музикантів грали на фанфарах "Весільну пісню" з опери "Лоенгрін" Вагнера.

У першій половині ХІХ століття світськими мовами у Чернівцях вважалися французька, німецька та польська.


Цікаві факти
Авантюрист зі світського товариства


*Для міського світського товариства заняття фізичною працею вважалося "грубим" та асоціювалося з прислугою. До світських вимог належало вміння стримувати свої емоції і тримати поставу. Вважалося, що людина з прямою спиною має всередині "моральний стрижень". За цією рисою розпізнавали людину благородного походження. Від світської особи вимагали також вміти елегантно носити костюм, тримати правильно тростину, капелюха, чашку.

*Траплялося, що символічною системою світського товариства зловживали авантюристи. У 1901 році чернівецький детектив Безнер затримав представника фірми "Піттель та Браузеветтер" Густава Ракочека, коли той прогулювався з дамою на височині Пардіні. Фінансиста звинуватили у присвоєнні 13 тисяч крон своєї фірми. Його затримання неабияк здивувало чернівчан, адже він входив у світське товариство. Як з’ясувалося, він представлявся інженером, не маючи належного свідоцтва.

*Ознакою "доброго тону" було дотримання соціальної ієрархії у спілкуванні. Тому представляти починали з особи, яка займала найвищий чин. Під час візиту Андрея Шептицького до Українського Народного Дому в Чернівцях, де збиралася руська інтелігенція, отець Келестин Костецький представив спочатку його всім присутнім за іменем та чином, а потім уже кожного присутнього, теж за іменем та чином. Порушення цих норм чи відхилення від них могло призвести до втрати репутації людини або виключення зі світського товариства.

*Чернівецькі аристократи боронили свою честь на дуелях. Офіцер, який не приймав виклик на дуель, позбавлявся офіцерського звання і не міг більше з’являтися в "хорошому товаристві". Серед можливих приводів для виклику на дуель були особиста образа, недотримання слова, неповернений грошовий борг або дама серця. У 1888 році кореспондент "Czernowitzer Presse" пояснював мотив однієї з дуелей відомим французьким висловом "Шукайте жінку".
(Продовження у наступному числі додатку "Місто").

До теми
Книгу Катерини Валявської "У мереживі вальсу. Світське життя на Буковині (1848-1918)" можна придбати у видавництві "Книги ХХІ" або в книгарнях міста.

Підготувала Надія БУДНА
Використано матеріали з книги Катерини Валявської "У мереживі вальсу. Світське життя на Буковині (1848-1918)".

Фото з книги
Чернівецька панна зі світського товариства Гільда Павлічек, 1908 рік.
Фото з колекції Едварда Туркевича

Читайте новини "МБ" у Facebook | Telegram | Viber | Instagram
Шановний відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач. Ми рекомендуємо Вам зареєструватись або зайти на сайт під своїм ім'ям.

0 коментарів

Ваше ім’я: *
Ваш e-mail: *
Код: Натисніть на зображення, щоб оновити код, якщо він нерозбірливий
Введіть код:

Новини Дня

16:00
Ліквідація наслідків атаки на ЧАЕС триває дев’ятий день: яка ситуація
16:00
Названо найкорисніший десерт, який повинні їсти українці
15:40
Чи готовий Зеленський підписати угоду про корисні копалини: джерело Sky News повідомило деталі
15:20
Трамп провів масштабні кадрові зміни в армії США
15:00
У Чернівцях затримали чоловіка, який розповсюджував наркотики
14:40
На Покровському напрямку важкі бої: ЗСУ про наступ росіян
14:31
ДТП в Чернівцях: у водія тролейбуса відмовили гальма
14:20
Пенсії в Україні масштабно проіндексують із 1 березня: як перерахують кожну виплату
14:00
Що робити, коли у селі на Буковині немає соцпрацівника
13:40
Великий піст 2025: традиції, календар харчування, правила та заборони
13:20
Чернівчан закликають достойно провести загиблого воїна Артура Кузука
13:00
Стало відомо, чи відновиться туризм у Чорнобильській зоні після війни
12:40
Як вибухотехнік з Чернівців розміновував Харківщину
12:20
Що буде, якщо їсти банани щодня: несподівані переваги
11:58
Епідеміолог пояснив, чому школам на Буковині рекомендують перейти на дистанційне навчання
11:40
Трамп заявив, що не полетить у Москву 9 травня
11:18
Проводили технічні роботи: на Буковині горів один із обʼєктів критичної інфраструктури
10:59
Дієтологи назвали чотири продукти, якими можна заспокоїти нерви
10:41
Україну накриє аномальна весна: що прогнозують синоптики
10:15
У Чернівцях «Mercedes» в'їхав у тролейбус: у ДТП загинув 21-річний чоловік
10:00
У Чернівцях в історичних будівлях пропонують реставрувати балкони
ексклюзив
09:38
Перевірте документи: кому від 1 березня можуть анулювати декларації із сімейними лікарями
09:15
Патрульна поліція хоче відмовиться від терміналів для оплати штрафів: пілотний проект працює на Буковині
08:52
США тиснуть на Київ щодо угоди про корисні копалини, погрожуючи відключити Starlink — Reuters
08:31
У Чернівцях успішні спортсмени будуть отримувати стипендії
Більше Новин

Колонка

Читають Коментують

Свіжий номер

Афіша

політика, влада

економіка

здоров'я

культура

спорт

Каталог фірм