“Це людина, яка зберегла цілі епохи народного мистецтва”... Ці слова були сказані про заслуженого майстра народної творчості, Почесного громадянина Чернівців Івана СНІГУРА у день його 85-ліття та 65-ліття творчої діяльності. У переповненому залі Художнього музею Чернівців відкрилася його ювілейна виставка.
5 червня. Чернівецький художній музей. Настільки людно, що потрапити у виставковий зал майже неможливо. Коли все ж таки потрапляєш, найперше у центрі бачиш Івана Назаровича у давній вишиванці та косарському капелюсі 1862 року. Цей капелюх він знайшов, коли селами вишукував народні скарби, щоби потім їх зберегти для наступних поколінь. А тому не дивно, що про Івана Снігура говорять, як про людину, яка і творить, і зберігає народне мистецтво.
... На виставці майстра без зупину вітають десятки людей - митці, посадовці, колеги... Щось запитують. Аж раптом чоловік вигукує:
“Якщо я живий - значить я щасливий!” Люди у відповідь усміхаються. Справді, усі, хто розповідає про дружбу з Іваном Назаровичем, найперше згадують про його дивовижний оптимізм. Здається, він ніколи не перестає бути. Майстер сумує лише тоді, коли заходить про зберігання його колосальної праці.
- Відтворив лозоплетіння на Буковині. Маю вісім всесоюзних виставок. Але який результат? Більшість виробів пропадають - усе гниє у підвалі, - зауважує Іван Снігур. - Дивиться уважно сьогодні. Можливо, ця моя виставка - остання. Ніхто нічого не хоче робити. Покажіть мені людей, які би хотіли щось зробити...
А вдивлялися люди у витвори на виставці - уважно, зачаровано. Серед представлених робіт Івана Снігура можна побачити вироби з лози, живописні, акварельні твори, книги, а також різноманітні фотографії, грамоти і дипломи... Усього експонується майже три сотні одиниць. Зокрема, на виставці можна побачити великого плетеного з лози ангела-охоронця Чернівців з ключем у рукам та унікальні картини, створені природними барвами.
- Колись не вистачало грошей на фарби і я використував народні барвники, наприклад, бузину... Експерементував, - пригадує майстер. - Якось випадково пензлик упав на папір і фарба почала чарівно розділятися на папері. Так і створив серію малюнків природними фарбами.
На численні зауваження про неповторну красу збереженої народної творчості Іван Снігур каже так: “Є мистецтво, яке роблять спеціалісти. Але моє улюблене - те, яке іде від душі. Шкода, що нині уже не народна творчість, а парадія на неї. А переробляти - це мавпування. Мав 84-ох учнів, але ніхто із них не працює... Шкода, мені не вистачає митців, у яких творчість іде від душі".
ДосьєІван СНІГУРКолекціонер, заслужений майстер народної творчості, Почесний громадянин Чернівців. У червні відзначає 85-річчю від дня народження та 65-річчю його творчої діяльності.
Народився 5 червня 1929 року в с. Грозинці на Хотинщині. В 50-60 роках ХХ століття відвідував художню студію при Чернівецькому художньому комбінаті, навчався на підготовчих курсах Вищого художньо-промислового училища. Працюючи в Чернівецькому художньому фонді при Спілці Художників України, відродив мистецтво лозоплетіння на Буковині, де створив 800 сувенірних виробів з лози. Брав участь в багатьох Всесоюзних, республіканських та обласних художніх виставках, де неодноразово був нагороджений почесними відзнаками.
5-06-2014, 16:55
0
4 487